تعداد بازدید : ۷۰۷۵
کد خبر : ۲۳۵۹۰۶
کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۲۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۶
چشم‌انداز بازارسرمایه در چند ماه آینده، نوسانی بوده و بعید است که رشد پایداری در این بازار شاهد باشیم.

خواندن ۴دقیقه

بورس جذاب است؛ ولی نه در کوتاه مدت

به گزارش بورس‌نیوز اگرچه انتظار می‌رفت با اعمال تغییرات جدید در سرمایه، بورس تهران چند روزی سبز باشد اما؛ فشار فروش در بازار کماکان مشهود بود و حتی اخباری مثل جهش خیره‌کننده قیمت جهانی مس و سیر صعودی قیمت نفت خام و ... نیز روی سرمایه‌گذاران دلزده این بازار تاثیری ندارد.

سعید شیرزادی کارشناس بازار سرمایه در گفت‌و‌گو با بورس‌نیوز در این خصوص بیان کرد: "بورس" با ترسی مواجه شده که همزمانی این ترس با کمبود نقدینگی در بازار و نزدیکی به پایان سال، بازار سرمایه را به سمت پایین سوق می‌دهد.

وی ادامه داد: اجرای دامنه نوسان نامتقارن، از ریزش سنگین بازارسرمایه جلوگیری کرد؛ ولی به هر حال صرف افزایش دامنه نوسان مثبت، معجزه‌ای به دنبال نخواهد داشت و در این شرایط اتفاقا شاید وضعیت از آنچه هست، بدتر هم شود. کمبود نقدینگی باعث شده حقوقی های بازار نه تنها اقدام به خرید نکنند، بلکه به محض آنکه فرصتی فراهم شود، فروشنده نیز هستند!

این کارشناس بازارسرمایه ادامه داد: آزادسازی سهام عدالت هم به خیل فروشندگان افزوده است؛ بسیاری از شرکت‌های فعال در بازار هم به جای تقسیم سود بین سهامداران، در قالب افزایش‌سرمایه، سهام بیشتری به سهامداران داده‌اند و بازار بزرگتر شده است.

شیرزادی افزود: بسیاری از تازه‌واردهای بازار هم با هر پالس منفی، در جایگاه فروش قرار می‌گیرند و حاضر هستند دارایی خود را به هر قیمتی شده، عرضه کنند! در چنین شرایطی، مدیریت این بازار نیاز به نقدینگی سنگینی دارد و هر تصمیمی مثل تغییر دامنه‌نوسان و ... فقط منجر به تسری نوسان بازار خواهد شد.

وی تصریح کرد: البته می‌توان از مکانیزم‌های تشویقی برای بهبود وضعیت بازارسرمایه و کاهش ترس سرمایه‌گذاران استفاده کرد؛ انتشار گزارش‌های پیش‌بینی سود شرکت‌ها و شفاف‌سازی‌های بیشتر از سوی شرکت‌ها به منظور اعلام برنامه‌های آتی و طرح‌های توسعه‌ای و افزایش‌سرمایه‌ها و .‌.. از جمله مکانیزم‌هایی است که احتمالا به بهبود اوضاع کمک خواهد کرد.

شیرزادی در ادامه گفت: چشم‌انداز "بورس" در چند ماه آینده، نوسانی بوده و بعید است که رشد پایداری در این بازار شاهد باشیم؛ این وضعیت، به معنای عدم ارزندگی سهم‌ها نیست.

این کارشناس بازارسرمایه تاکید کرد: بسیاری از سهم های بازار ارزنده بوده و پتانسیل رشد قیمت خوبی دارند اما؛ بهتر است سرمایه‌گذاران، نگاه بلندمدت‌تری نسبت به سرمایه‌گذاری‌های خود داشته باشند. بازارهای موازی از جمله بازار مسکن و بازار طلا و بازار ارزهای دیجیتال، اشباع شده‌اند و بازارسرمایه، کماکان بازار مناسبی برای سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت خواهد بود.

شیرزادی در پایان خاطرنشان کردتنها رقیب بازار سرمایه، بازار پول است که اگر نرخ سود سپرده‌های بانکی افزایش نیابد، سپرده‌گذاری در بانک‌ها هم برای سرمایه‌گذاران جذاب نخواهد بود. از میان صنایع بورسی، در صنعت فولاد، پالایشی و سیمانی، سهم‌های ارزنده و پر پتانسیلی وجود دارد که می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای سرمایه‌گذاری بلندمدت باشند.

بیشتر بخوانید:

دارایی بی رقیب برای سرمایه گذاری 

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

"امین" به افزایش سرمایه می اندیشد

شرکت تامین سرمایه امین در تاریخ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵ مجمع عمومی فوق العاده برگزار خواهد کرد.
دورهمی

دورهمی "پکویر" برگزار شد

شرکت کویرتایر در تاریخ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳مجمع عمومی را برگزار کرد.

"شصفها" در مسیر پرداخت سود قرار می‌گیرد

شرکت پتروشیمی اصفهان برنامه پرداخت سود به سهامداران را مشخص کرد.
مجمع

مجمع "ثنظام" ۲۴ تومان تقسیم کرد

مجمع عمومی شرکت سرمایه گذاری ساختمانی نظام مهندسی ایران در تاریخ ۱۳۹۹/۱۲/۰۹ برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: