کد خبر : ۲۳۶۳۳۷
وقتی "صدای سهامدار" پنجه در پنجه اوراق تبعی می‌شود؛
۰۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۲
بر اساس اطلاعات «صدای سهامدار» مشکلاتی درخصوص خرید و فروش اوراق تبعی در سامانه‌های کارگزاری مفید رخ داده که باعث زیان سهامداران شده است.

خواندن ۱۲دقیقه

کارگزاری مفید: قیمت‌ها از

به گزارش بورس نیوز، اوراق اختیار فروش تبعی که در ایران به‌عنوان بیمه کردن سهام از آن یاد می‌شود، در حقیقت، ابزاری است که به‌وسیله آن نوسانات و زیان سهام بیمه می‌شود. 

این اوراق را می‌توان روشی برای به حداقل رساندن ریسک سیستماتیک دانست و سهامداران می‌توانند با در اختیار داشتن اوراق اختیار فروش تبعی، ریسک سیستماتیک را به حداقل برسانند. درصورتی‌که قیمت سهم شرکت در تاریخ موردتوافق تاریخ اعمال، کمتر از قیمت موردتوافق قیمت اعمال باشد؛ دارنده اوراق اختیار فروش می‌تواند با دریافت مابه‌التفاوت قیمت اعمال و قیمت پایانی سهم در بازار عادی منتفع شود.

بعد از ریزش بازار سرمایه که از اواسط مردادماه آغاز شد، دستورالعمل معاملات «اوراق اختیار فروش تبعی» ابلاغ شد. اوراقی که قرار بود ارزندگی برخی نمادها را تضمین کند و مانع از ریزش بازار سهام شود؛ اما نه‌تنها تغییری درروند بازار سرمایه ایجاد نکرد، بلکه ظاهراً مشکلاتی هم برای بعضی خریداران به همراه داشته است. 

صدای سهامدار:

بنده در تاریخ ۲۸مهرماه سال ۹۹ پس از چند روز در صف خرید بودن و سرخطی زدن، موفق شدم اوراق تبعی "همپنا" را خریداری کنم.

در تاریخ مذکور، کارگزاری مفید قیمت اعمال در تاریخ سررسید را ۳۴۸۲۰ ریال نمایش داد که بنده مجاب شدم خرید کنم و البته قیمت نمایش داده‌شده حداقل ۱۰روز همین ۳۴۸۲۰ریال بود.

پس از تاریخ ۲۸مهرماه هم حداقل تا اواخر آبان ماه، همین قیمت اعمال نمایش داده می‌شد؛ درحالی‌که افزایش سرمایه نماد "رمپنا" در اوایل مهرماه اتفاق افتاده بود و حتی شرکت بورس طبق اطلاعیه شماره ۱۸۱/۸۰۴۵۴ مورخ ۹۹/۰۷/۱۳ تأکید کرده بود که تعدیلات نماد "رمپنا" و به‌تبع اوراق تبعی آن بنام "همپنا" انجام‌شده و کارگزاری‌ها موظف هستند قیمت جدید اعمال را به خریداران نشان بدهند.

ولی نه‌تنها کارگزاری مفید این کار را نکرده، بلکه حداقل ۴۵ روز قیمت اعمال قدیم یعنی همان ۳۴۸۲ تومان را نمایش داده است.

به نظر می‌رسد چون قیمت تعدیل‌شده اعمال، یعنی ۲۳۴۱ تومان جذابیتی برای خرید نداشته و از طرفی قیمت تمام‌شده خود نماد و اوراق "همپنا" در آبان ماه بیشتر از قیمت اعمال در تاریخ سررسید می‌شد، پس هیچ سرمایه‌گذار عاقلی این خرید را انجام نمی‌داد.

همچنین اوراق تبعی "هفارس" که بیمه نماد فارس هست را بنده در تاریخ ۱۴ آبان ماه پس از چند روز در صف خرید ماندن و سرخطی زدن موفق به خرید شدم که در تاریخ مذکور بازهم قیمت اعمال قدیم یعنی ۲۹۵۰۰ ریال توسط کارگزاری به بنده و دیگران نشان داده شد و بازهم مجاب شدم خرید کنم.

درحالی‌که افزایش سرمایه نماد "فارس" اوایل آبان انجام‌شده بود و شرکت بورس طبق اطلاعیه ۱۸۱/۸۱۳۱۶ مورخ ۹۹/۸/۵ به کارگزاری‌ها اعلام کرده بود که افزایش سرمایه نماد فارس انجام‌شده و به‌تبع قیمت نماد و قیمت اعمال اوراق تبعی با نام "هفارس" کاهش پیداکرده و کارگزاری‌ها موظف هستند قیمت جدید اعمال را به‌روزرسانی کنند و به اطلاع خریدار برسانند و قیمت جدید اعمال را نمایش بدهند.

ولی بازهم کارگزاری مفید این به‌روزرسانی را انجام نداده و همان‌طور که اشاره کردم، موفق شدم ۱۴ آبان باقیمت اعمال ۲۹۵۰۰ ریال که کارگزاری نمایش می‌داد خرید کنم یعنی در فاصله ۵ آبان تا ۱۴ آبان که بنده خرید اوراق انجام دادم کارگزاری مفید قیمت جدید اعمال را نشان نداد.


لازم به ذکر است که تا پایان آبان هم به‌روزرسانی قیمت جدید اعمال انجام‌نشده بود.


اگر کارگزاری مفید این اشتباه و قصور را انجام نمی‌داد، این اوراق را خریداری نمی‌کردم؛ چون اصلاً به‌صرفه نبود و حتی زیان به همراه داشت و وقتی اوراق خریداری می‌شود، دیگر امکان فروش وجود ندارد و پول پرداخت‌شده بابت اوراق از دست مشتری می‌رود. پس عاقلانه نیست وقتی‌که قیمت تمام‌شده اوراق به‌اضافه قیمت نماد مساوی یا بیشتر از قیمت اعمال جدید در تاریخ سررسید باشد، خریدی صورت بگیرد. تخلف و اشتباه کارگزاری مسجّل و محرز است.

اسناد ذیل را جهت بررسی بیشتر ارسال می‌کنم. امیدوارم ضرر و زیان ما توسط کارگزاری مفید جبران شود. چراکه تاریخ سررسید خیلی نزدیک است.

""لازم به ذکر است که پیام‌های مشابهی از سوی چند نفر از مشتریان کارگزاری مفید برای بورس نیوز ارسال‌شده است.""

پرونده اوراق تبعی

پرونده اوراق تبعی

پرونده اوراق تبعی

پرونده اوراق تبعی

پرونده اوراق تبعی

پرونده اوراق تبعی

 

پیرو انتقادات سهامداران بابت عدم نمایش قیمت اعمال جدید اوراق تبعی "هفارس" و "همپنا" بعد از افزایش سرمایه، این موضوع را از روابط عمومی کارگزاری مفید جویا شد.


جوابیه کارگزاری مفید

قیمت‌ها مستقیم از هسته معاملات دریافت می‌شود و همین قیمت‌های هسته در سایت tsetmc هم نمایش داده می‌شوند و اگر اختلافی بین این دو باشد، حتما از سوی کارشناسان کارگزاری مفید، تشخیص داده می‌شود.

کارگزاری مفید و یک تخلف

با این وجود اگر کاربری اختلافی بین این دو قیمت مشاهده کرده است، از طریق راه‌های ارتباطی این کارگزاری به پشتیبانی اطلاع دهد، تا موضوع به طور جداگانه نیز مورد بررسی قرار گیرد.


همان روز هم قیمت‌ها تعدیل شد

با توجه به جوابیه کارگزاری مفید، نظر روح‌اله دهقان مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران را هم جویا شدیم.

روح الله دهقان مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران + بورس نیوز

دهقان دراین خصوص به بورس‌نیوز گفت: "رمپنا" در تاریخ ۱۳ مهرماه افزایش سرمایه‌ای انجام داده و در همان روز هم قیمت تعدیل شده اوراق تبعی "همپنا" که در بخش نام نماد قرار دارد تصحیح و نمایش داده شده است.

این تغییرات در قسمت سابقه معاملات نماد "همپنا" در سایت tsetmc قابل مشاهده بوده و در این بخش سایت، قیمت تعدیل شده به‌عنوان بخشی از long name نماد نمایش داده می‌شود.

کارگزاری مفید: قیمت‌ها از

در نماد‌های اوراق اختیار فروش تبعی، قیمتی که در بخش معاملات سایت به معرض نمایش درآمده در واقع قیمت خرید و فروش خود اوراق فروش تبعی است و فیلد جداگانه‌ای برای قیمت تعدیل شده اوراق بطور مجزا وجود ندارد.

مثلا در مورد اوراق "اختیار ف ت مپنا ۲۳۴۱۰_۹۹/۱۲/۱۱ (همپنا ۹۱۲) "، در واقع ۲۳۴۱۰ قیمت تعدیل شده و ۹۹/۱۲/۱۱ هم تاریخ سررسید این اوراق است. آنچه که در فیلد قیمت معامله یا قیمت پایانی نمایش داده می‌شود هم درواقع قیمت خرید و فروش اوراق است.

قبل از تاریخ ۱۳ مهرماه long name برای این نماد "اختیارف ت مپنا-۳۴۸۲۰-۹۹/۱۲/۱۱" بوده؛ یعنی قیمت اعمال در تاریخ سررسید ۳۴۸۲۰ خواهد بود.

اگر سامانه‌های آنلاین برای نمایش این اطلاعات مشکل داشته، احتمالا نام جدید بعد از تاریخ ۱۳ مهر را با تاخیر به‌روزرسانی کرده‌اند.

اما بر اساس اطلاعات سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، دقیقا در تاریخ ۱۳ مهرماه بخش long name نماد بر اساس قیمت بعد از افزایش سرمایه بروزرسانی شده و در دسترس بوده و تاریخچه سایت هم بطور کامل این ادعا را اثبات می‌کند.

در مورد "هفارس" هم شرایط مشابه است و در ۲۸ مهرماه، در بخش long name، اختیارف ت فارس-۲۹۵۰۰-۹۹/۱۲/۱۳ برای نماد درج شده؛ ولی در ۱۰ آبانماه، اختیار ف ت فارس-۱۴۵۷۶-۹۹/۱۲/۱۳ درج شده است. یعنی قیمت تعدیل شده روز دهم آبان ماه در نام نماد اصلاح شده است.

بیشتر بخوانید: 

اختلالات "مفید" به زودی رفع خواهد شد

ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
ماشالله گردش حسابهایی که گذاشته چقدر پر پرو پیمون هست. واقعا سنگین بود!!!!
این ارقام اصلا ارزش وقت گذاشتن داره؟!!

جالبته اکثریت کسانی که تو بورس هستین تو این رنج هستن. ارقام زیر یک میلیون تومن!! پول چند تا پیتزا
سهامدار معترض مجلس و دولت
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۲۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
چرا سایت شما در مسائل اصلی که با زندگی میلیون ها ایرانی ارتباط دارد سکوت کرده اید.
لطفا جلوی این روند ریزشی و فرسایشی و دستوری در بورس را بگیرید.چرا شما بعنوان یک سایت فعال در این مورد گزارش نمی زنید.
فکر مردم هم باشید.ناسلامتی مردم پول آوردن تو بورس یا سود کنند یا اصل پول بهشون برگردد.اما حتی در صندوق های دولتی به اونها ضرر زدن.
چرا ساکت هستید و گزارش نمی زنید.چرا تیتر اعتراضی علیه این فساد و زد و بند در بورس برای تامین کسری بودجه زده نمیشود.
مردم داغون شدن.من آدم صبوری هستم.اما فشار زیادی روی افراد عادی هست.حتی این فشار عصبی روی افراد صبور هم زیاد شده.
سکوت اونم دم عید بخدا دور از شرافت و انصاف و عدالت است.یک عده ای باید در اوایل سال میلیاردر شوند اما بیشتر مردم که تابستان وارد شدن 50 تا 70 درصد سرمایه شون تو این 7 ماه نابود شده.مجلس و دولت هم نظاره گر باشند.فوری فکری کنید.خیلی ها بدهکاری دارند.چک دارند.
مجلس چرا با قاطعیت جلوی این وضع بورس را نمیگیرد.همش فقط حرف زدن که نمیشود.پس کی مجلس اقدام میکند؟پول زیادی حقوقی ها در تابستان خارج کردند.باید بخشی از اون پول را به بورس برگرداند.این که نمیشود سودشون را بردارند بروند و مردم را در این شعبده بازی بورس رها کنند.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

"وبملت" در پایان تیرماه به مجمع می رود

مجمع عمومی فوق العاده بانک ملت در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۲۹ برگزار می شود.
تقسیم سود ۴۵۰ ریالی در مجمع

تقسیم سود ۴۵۰ ریالی در مجمع "هرمز"

مجمع شرکت فولاد هرمزگان در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۰۲ برگزار شد.
دیدار سهامداران

دیدار سهامداران "فلوله" در چهاردهم ماه جاری

مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت لوله و ماشین سازی اهواز در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۱۴ برگزار خواهد شد.

"های وب" در مجمع ۹۰ ریال تقسیم کرد

مجمع عمومی شرکت داده گستر عصر نوین در تاریخ ۱۴۰۰/۰۳/۲۷ برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: