کد خبر : ۲۳۶۵۸۸
۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۹
رئیس مشترکین درآمد شرکت آب منطقه ای اصفهان گفت: فولاد مبارکه با افزایش بیش از سه برابری تولید، یک درصد از آب رودخانه را برداشت می کندو این میزان مصرف آب در بین تولیدکنندگان فولاد داخلی و خارجی یک شاخص و الگو محسوب می شود.

خواندن ۵دقیقه

رئیس مشترکین درآمد شرکت آب منطقه ای اصفهان+بورس نیوز

به گزارش بورس نیوز، شهرام نخعی، رئیس مشترکین درآمد شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با اشاره به اینکه فولادمبارکه به عنوان بزرگترین شرکت فولادساز کشور است، اظهار کرد: تلاش شرکت فولاد مبارکه برای اجرای پروژه‌های بهینه‌سازی مصرف آب و کاهش برداشت آب خام از زاینده‌رود و همچنین کاهش مصرف آب در فرایند‌های تولید، بزرگترین واحد صنعتی کشور را با رکورد کمترین میزان مصرف آب در میان شرکت‌های داخلی و خارجی معرفی می‌کند.

وی افزود: مصرف آب در شرکت فولاد مبارکه نسبت به متوسط مصرف آب شرکت‌های بزرگ فولادی جهان بسیار کمتر است. در فولاد مبارکه مصرف آب به ازای هر تن تولید حدود سه مترمکعب است و با سرمایه‌گذاری ۶هزار میلیارد ریالی در ایجاد شبکه فاضلاب، جمع آوری، تصفیه و بازچرخانی پساب ۹ شهر اطراف شرکت فولاد مبارکه را تامین می‌کند.

وی افزود: میزان ۳۰ درصد از آب مورد نیاز شرکت فولاد مبارکه از محل بازچرخانی پساب‌های تصفیه شده شهر‌های اطراف تامین می‌شود.

رئیس مشترکین درآمد شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با اشاره به اصلاح فرایند تولید و ایجاد سیستم بازچرخانی آب در شرکت فولاد مبارکه اشاره کرد و ادامه داد: فولاد مبارکه نخستین کارخانه‌ای است که قبل از شروع فرایند تولیدخود، اقدام به احداث تصفیه خانه پساب صنعتی کرد.

برداشت یک درصدی فولاد مبارکه از زاینده رود

رئیس مشترکین درآمد شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با اشاره به اینکه فولاد مبارکه با افزایش بیش از سه برابری تولید، یک درصد از آب رودخانه را برداشت می‌کند، تصریح کرد: این میزان مصرف آب در بین تولیدکنندگان فولاد داخلی و خارجی یک شاخص و الگو محسوب می‌شود.

پیشتازی فولادمبارکه در بازچرخانی آب در بین فولادسازان جهان

نخعی با اشاره به پیشتازی فولاد مبارکه در بازچرخانی آب در بین فولادسازان جهان بیان کرد: مقدار سهم مصرف آب در کشور ۹۶.۳۷ میلیارد مترمکعب در سال است که در این میان کشاورزی سهم ۸۸.۸۳ درصد مصرف آب را دارد و مصرف شرب عمومی با ۸.۳۳ درصد و مصرف آب در بخش صنعت ۲.۷۴ درصد است.

وی با اشاره به اینکه فولاد مبارکه همزمان افزایش تولید را با کاهش مصرف آب پیش برده، خاطرنشان کرد: فولاد مبارکه با راه‌اندازی پروژه‌های بازچرخانی پساب‌های صنعتی در بین کشور‌های جهان پایین‌ترین سرانه مصرف آب را دارد و با گسترش تصفیه خانه‌ها و جمع آوری پساب‌های فاضلاب شهر‌های مجاور مقدار آب مصرفی فولاد مبارکه به حداقل ممکن رسیده است.

دریافت نیمی از سهمیه آبی؛ توسط فولاد مبارکه

رئیس مشترکین درآمد شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با اشاره به اینکه شرکت فولاد مبارکه طبق قرارداد می‌تواند ۴۰ میلیون مترمکعب آب دریافت کند، گفت: با استفاده از بازچرخانی و استفاده از پساب شرکت فولاد مبارکه ۲۰ میلیون مترمکعب از سهم خود را دریافت می‌کند.

وی افزود: در خشکسالی سال ۱۳۹۷، شرکت فولادمبارکه با کاهش تولید، میزان آب مورد نیاز خود را به ۱۴ میلیون مترمکعب از سهم ۴۰ میلیون مترمکعبی خود کاهش داد.

الگو قرار گرفتن فولاد سبا در مصرف سایر صنایع

وی در ادامه اشاره کرد: اگر اعتقاد واقعی داریم که آلودگی محیط زیست و مصرف آب تاثیر مستقیم بر سلامتی جامعه انسانی و بوم زیست دارد بایستی روند و رویه‌های سازگاری با محیط زیست در فولاد مبارکه و شرکت‌های زیرمجموعه از جمله فولاد سبا الگوی صنایع کشور و استان قرار گیرد تا شعار حفظ محیط زیست به منصه ظهور و عمل برسد.

لازم به توضیح است وضعیت بارش‌ها در سال آبی زراعی جدید و همچنین ذخیره سد زاینده رود حاکی از بروز تنش‌های آبی در ماه‌های آتی است و یک بار دیگر لزوم بسیج همگانی برای اصلاح ساختار مصرف و تقاضای آب را یادآوری می‌کند.

بیشتر بخوانید:

افزایش نرخ ورق رنگی و قلع اندود "فولاد"

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
صدای مجمع

صدای مجمع "غکورش" به گوش می رسد

مجمع عمومی شرکت صنعت غذایی کورش در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۱۳ برگزار خواهد شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "شفن" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت پتروشیمی فن آوران در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۱۵ برگزار خواهد شد.

"انرژی" آماده برگزازی مجمع شد

مجمع عمومی شرکت بورس انرژی در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۰۶ برگزار خواهد شد.

"خمحور" در دوم تیرماه به مجمع می‌رود

مجمع عمومی شرکت تولید محور خودرو در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۰۲ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: