تعداد بازدید : ۳۳۷۶
کد خبر : ۲۳۶۶۴۲
مدیرعامل گروه صنعتی و معدنی امیر در گفت‌وگو با بورس نیوز پاسخ داد:
۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۰
در گروه فولادی، جمع آثار ناشی از رشد قیمت گاز و برق، بین ۱۰ تا ۲۰ درصد تاثیر کاهنده بر سود شرکت ها خواهد داشت.

تاثیر افزایش نرخ برق بر پتروشیمی ها و فولادی ها چقدر است

به گزارش بورس نیوز، نمایندگان مجلس در مصوبه‌ای با افزایش بهای برق صنایع فلزی، واحدهای پالایشگاهی و پتروشیمی موافقت کردند. طبق این مصوبه وزارت نیرو مکلف است متوسط بهای انرژی برق تحویلی به صنایع فولادی، آلومینیوم، مس، فلزات اساسی، کانی‌های فلزی، واحدهای پالایشگاهی و پتروشیمی را بر مبنای نرخ خرید انرژی برق از نیروگاه‌های دارای قرارداد تبدیل انرژی (eca) محاسبه و دریافت کند. منابع حاصل از محل افزایش بهای برق این صنایع به حساب شرکت توانیر نزد خزانه‌داری کل کشور واریز می‌شود. با این مصوبه قیمت برق از ٨٠ به ٣٠٠ تومان افزایش می‌یابد و این امر باعث می‌شود برق برای این مجموعه‌ها هشت هزار میلیارد تومان گران شود.

سید فرهنگ حسینی مدیرعامل شرکت گروه صنعتی و معدنی امیر در گفتگو با بورس نیوز در خصوص تاثیر افزایش نرخ برق بعضی صنایع بر سودآوری شرکت های پتروشیمی بیان کرد: در صنعت پتروشیمی، برخی واحدها مثل پتروشیمی خراسان، پتروشیمی شیراز و پتروشیمی کرمانشاه، خوراک گازی دارند و یوتیلیتی (برق) مورد نیازشان را خودشان تولید می کنند.

وی ادامه داد: برخی واحدهای پتروشیمی مستقر در ماهشهر و عسلویه، از یوتیلیتی مرکزی مبین و فجر استفاده می کنند. در نتیجه، تغییرات قیمت برق در شرکت هایی که خود تولید یوتیلیتی دارند، تاثیری ندارد و اثرات قیمت گاز هم قبلا نمایان شده است. پتروشیمی های منطقه عسلویه و ماهشهر هم از این مصوبه تاثیر نمی پذیرند و فرمول تعیین نرخ یوتیلیتی بر اساس نرخ گاز بوده که آن هم قبلا تعیین تکلیف شده است.

حسینی افزود: شرکت های مبین و فجر هم از حالت پتروشیمی تغییر ماهیت داده اند و در نتیجه، نرخ خوراک گاز این دو شرکت مانند سایر صنایع محاسبه شده و تخفیف مناسبی دارد که حتی نسبت به نرخ خوراک پتروشیمی ها، از قیمت پایین تری برخوردار است.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: در گروه فولادی، جمع آثار ناشی از رشد قیمت گاز و برق، بین ۱۰ تا ۲۰ درصد تاثیر کاهنده بر سود شرکت ها خواهد داشت. البته اینکه شرکت ها در چه بخش از زنجیره فولاد قرار داشته باشند و نیز ساختار هزینه های هر شرکت، در میزان تاثیرگذاری موثر خواهد بود.

در این مورد بیشتر بخوانید:

مصوبه ای که فرصت سوبسید فروشی را از صنایع مادر گرفت 

نیلوفر کمالی
Israel
۱۶:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۱
خدا ........فرهنگ حسینی رو سهم کاما رو درسقف ۳۴۰۰۰ خالی کرد و سهم تا حوالی ۱۳۰۰ سقوط کرد.یک ............ وابسته به دولت
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۵:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
این افزایش قیمت برق بر قیمت سهام چه تاثیری خواهد داشت واقعا دولت کلاهبرداری باین صورت تاکنون ملتی ندیده همین سهام نیروگاهی را در بالاترین قیمت بمردم فروختن با هزاران وعده ولی اکنون سهام نیروگاهی تا ۷۰ درصد از ارزش خود را ازدست دادن برق را از نیروگاه بقیمت ریال میخرند دوبار میفروشن ومشروبات خودشان هم عمل نمیکنند سهم بکهنوج
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
سهامهای برقی مثل بکهنوج ک سیکل ترکیبی دارن و ونیرو میرن بالا
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
....................روحانی،ای ..،ای ..،.که بامردم این رفتارروداری،اون معاون ..واعظی،اون دژپسند ..،انشالله روزی .آواره ...تاتلافی بورس رادربیارن،وضررهاشون جبران بشن،تنهاسبزی بازاربا............. خواهدخورد ای روحانی .،دست .....،،،،،،پروردگاراروحانی واعظی دژپسندرابهمراه . ......به ...مبتلا وبه ..کن،الهی آمین یارب العالمین
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

"غپاذر" از سهامداران دعوت کرد

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت شیر پاستوریزه پگاه آذربایجان شرقی در تاریخ ۱۴۰۰/۰۲/۲۶ برگزار می شود.
در مجمع

در مجمع "ونیکی" ۳۲۰ ریال تقسیم شد

مجمع عمومی شرکت سرمایه گذاری ملی ایران در تاریخ ۱۴۰۰/۰۱/۲۵ برگزار شد.
سود ۱۹۰۰ریالی نصیب سهامداران

سود ۱۹۰۰ریالی نصیب سهامداران "شوینده"

مجمع عمومی شرکت مدیریت صنعت شوینده توسعه صنایع بهشهر در تاریخ ۱۴۰۰/۰۱/۲۵ برگزار شد.
ترکیب هیات مدیره

ترکیب هیات مدیره "قیستو" انتخاب شد

مجمع فوق العاده شرکت قند بیستون در تاریخ ۱۴۰۰/۰۱/۲۵ برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: