کد خبر : ۲۳۶۸۲۵
کارشناس بازارسرمایه در یادداشتی برای بورس‌نیوز تاکید کرد:
۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۰
حمید پهلوان - کارشناس بازار سرمایه

به گزارش بورس‌نیوز، "حمید پهلوان کارشناس بازار سرمایه" در یادداشتی برای بورس نیوز نوشت:


اصل انصاف زیر سوال رفت ...

رفتار تبعیض آمیز با سهام مختلف مانند چند نوبته کردن معاملات در تابستان، حمایت از تنها چند نماد و صنعت خاص، رفتار بدون ضابطه شفاف در باز و بسته کردن و ابطال و تایید برخی نمادها و همچنین اشاره مستقیم و مشخص به نمادها و یا صنایع خاص در گفتار و مصاحبه های برخی مسوولین بازار، همگی اصل انصاف در بازار را زیر سوال برده اند.

ماموریت سازمان بورس و اوراق بهادار که فلسفه وجودی سازمان می باشد، «حفظ، تقویت و توسعه بازار سرمایه باثبات، شفاف، منصفانه و کارآ از طریق نظارت بر حسن اجرای قوانین و مقررات مرتبط، کنترل و مدیریت ریسک فراگیر، انجام پژوهش‌های توسعه‌ای و کاربردی، ایجاد زیرساخت‌های مقرراتی و فناوری اطلاعات، ارتقای جایگاه بین‌المللی، توسعه فرهنگ سرمایه‌گذاری و ارتقای سواد مالی» است. بنابراین رسالت سازمان بورس به طور خلاصه تلاش برای بازار کردن و بازار نگهداشتن "بازار" است و لاغیر. همانطور که در بیانیه ماموریت سازمان آمده، یک بازار زمانی به معنی واقعی کلمه بازار است که "باثبات" باشد و قواعد آن پی در پی تغییر نکند؛ "شفاف" باشد و رانت درآن جایی نداشته باشد؛ "منصفانه" باشد و با سهام مختلف به صورت تبعیض آمیز رفتار نشود و "کارا" باشد، به صورتی که تاثیر متغیرهای بیرونی به سرعت بر قیمت سهام مشاهده شود.

هر چند از قبل هم ویژگی های فوق الذکر به صورت کامل در بازار سرمایه ایران وجود نداشته؛ ولی به خصوص در سال جاری، وضعیت بازار از لحاظ ویژگی هایی چون "باثبات"، "منصفانه" و "کارا"، به شدت آسیب دیده است.

وضع و تغییر پی در پی مقررات بازار سرمایه، منجر به کاهش ثبات بازار گردیده است. رفتار تبعیض آمیز با سهام مختلف مانند چند نوبته کردن معاملات در تابستان، حمایت از تنها چند نماد و صنعت خاص، رفتار بدون ضابطه شفاف در باز و بسته کردن و ابطال و تایید برخی نمادها و همچنین اشاره مستقیم و مشخص به نمادها و یا صنایع خاص در گفتار و مصاحبه های برخی مسوولین بازار، همگی اصل انصاف در بازار را زیر سوال برده اند. اخیرا هم که اعمال محدودیت بیشتر در دامنه نوسان جدید در سمت منفی نیز، "کارا" بودن بازار را بیش از پیش کمرنگ کرد و زمان تاثیر گذاری تغییر متغیرها بر قیمت سهام را طولانی تر کرد.

جالب اینجاست که تجربه ماه های گذشته به خوبی نشان می دهد که این نوع اقدامات مداخله گرانه در بازار در این مدت، نه تنها به ایجاد تعادل در بازار کمکی نکرده است، بلکه با کمرنگ کردن ویژگی های بازار و در نتیجه کم اثر کردن کارکرد بازار، منجر به افزایش مشکلات و نگرانی سهامداران و معامله گران و در نتیجه بدتر شدن وضعیت بازار شده است. هر چند در حسن نیت مسوولان سازمان تردیدی نیست، ولی به نظر می رسد عدم توجه به این نکته مهم که ماموریت سازمان صیانت از شاخص و جلوگیری از کاهش قیمت ها نیست؛ منجر به اتخاذ تصمیمات خلق الساعه، پی در پی و همراه با دستپاچگی شده که نتیجه عکس داده و مرتبا به وخامت اوضاع دامن می زند.

آری؛ رسالت سازمان بورس و اوراق بهادار، تلاش برای بازار کردن و بازار نگهداشتن "بازار" است؛ نه کاهش و افزایش قیمت سهام. به عبارت دیگر کشف قیمت سهام، کارِ خود بازار است نه سازمان. به همین دلیل هم بهترین کاری که سازمان می تواند انجام دهد، عدم اتخاذ تصمیم محدود کننده جدید و برداشتن همه محدودیت های وضع شده در ماه های اخیر و به نوعی دادن فراهم کردن فرصتی است که بازار سرمایه، خود به تعادل برسد. اگر از همان ابتدای بحران چنین می شد و اجازه داده می شد تا بازار سرمایه، خود و بدون دخالت از بیرون به تعادل برسد، بازار خیلی زودتر به تعادل می رسید و اکنون شاهد بازاری متعادل و شاید حتی در قیمت های بالاتر بودیم. باید توجه داشت که هیچ عاملی غیر از خود بازار نمی تواند بازار را به تعادل برساند.

دخالت در بازار، ضمن ایجاد بی ثباتی و کمرنگ کردن انصاف، هم به نگرانی سهامداران و در نتیجه ترغیب آنها به فروش در هر شرایطی دامن می زند، هم (مخصوصا در مورد دامنه نوسان) به ادامه دار شدن و سرایت جو منفی به روزهای متوالی بعد منجر می شود. برای همین بهترین راهکار برای کمک به تعادل بازار، مانند آنچه در سایر بازارهای سرمایه توسعه یافته دنیا انجام میشود، جلوگیری از مداخلات پی در پی در بازار و حذف و یا حداقل افزایش یا پویا کردن دامنه نوسان است تا هیجانات به سرعت تخلیه شود و دست نامرئی بازار سرمایه، خیلی سریع به میدان بیاید و خود را به تعادل برساند. درست است که در بازارهای سرمایه توسعه یافته دنیا نیز در شرایط خاص دخالت هایی می شود و محدودیت هایی گذاشته می شود، ولی باید توجه داشت که این دخالت ها به گونه ای است که ثبات، انصاف و کارایی بازار تحت الشعاع قرار نگیرد. همچنین محدودیت هایی که در شرایط خاص در برخی بازارهای سرمایه توسعه یافته گذاشته می شود به ندرت، در زمان های بسیار خاص و استثنایی و برای مدت زمان بسیار کوتاه (بعضا چند دقیقه) است تا برای مدت زمان کوتاهی به بازار فرصت تفکر بیشتر داده شود و بتواند منطقی تر عمل کند، که پر واضح است سنخیتی با دخالت ها و محدودیت ها در بازار ما ندارد.

بیشتر بخوانید:

پیش بینی تداوم رشد قیمت آلومینیوم جهانی 

جعفري
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
نميدونم چرا هر شخصي براى مديريت هر جايي من جمله بازار سرمايه انتخاب ميشه احساس ميكنه بايد بلافاصله بعد از ورودش قوانين جديد غير كارشناسي رو به بازار تحميل كنه بدون در نظر گرفتن عواقبش ، عزيز دل بگذار زمان بگذره و رايزنى با اهالي سرمايه حقيقي و حقوقي در دستور كار باشه و بعد اگر اصلاح قوانين لازم بود اونوقت تصميم گيريي ، فعلاً كه هر هفته بستن سليقه ايى آنلاين مشتريان شده آفت بازار و هيچكس هم براى اين اشتباهات پاسخگو نيست
پاسخ ها
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۳:۴۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۵
برای اینگه بورس از پای بس خراب است
جعفري
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
نميدونم چرا هر شخصي براى مديريت هر جايي من جمله بازار سرمايه انتخاب ميشه احساس ميكنه بايد بلافاصله بعد از ورودش قوانين جديد غير كارشناسي رو به بازار تحميل كنه بدون در نظر گرفتن عواقبش ، عزيز دل بگذار زمان بگذره و رايزنى با اهالي سرمايه حقيقي و حقوقي در دستور كار باشه و بعد اگر اصلاح قوانين لازم بود اونوقت تصميم گيريي ، فعلاً كه هر هفته بستن سليقه ايى آنلاين مشتريان شده آفت بازار و هيچكس هم براى اين اشتباهات پاسخگو نيست
مهران
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
متاسفانه ضعیف بودن عمق دانشگا ههای کشور برای تربیت مدیران مسعولیت پذیر و متعصب به ملت و کشور نتیجه این می شود، که در هر گوشه می خواهی سرمایه گذاری کنی نقش دستور و قوانین ساعتی و سود واسطه ها و افراد به ظاهر دلسوز ، تمام سرمایه ات را به آتش می کشند، و این ریسک سرمایه گذاری در ارکان مختلف کشور را بالا می برد.
اقدس
India
۱۴:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
چرا هر شخصي براى مديريت هر جايي من جمله بازار سرمايه انتخاب ميشه احساس ميكنه بايد بلافاصله بعد از ورودش قوانين جديد غير كارشناسي رو به بازار تحميل كنه؟
پاسخ ها
سینا
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۵
چقدر این متن آشناست !!!!!
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۵۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
باید افراد مسئولیت عواقب تصمیمات سلیقه ای و غیر کارشناسی خود را بپذیرند
علی
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
سهمای ..... ایرانی رو میفروشم سهمای ......... خارجی میخرم.
سرمایه گذار بازار بورس
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
{آری؛ رسالت سازمان بورس و اوراق بهادار، تلاش برای بازار کردن و بازار نگهداشتن "بازار" است؛ نه کاهش و افزایش قیمت سهام. به عبارت دیگر کشف قیمت سهام، کارِ خود بازار است نه سازمان.}
به نظر میرسه آقای پهلوان جمله بالا با توجه به عدم شناخت کامل جنابعالی از ماهیت کاری و فعالیت سازمان عنوان شده است!! اطلاعیه سازمان در خصوص بررسی عملکرد گروه پتروشیمی تابان که به تازگی مشمول اصل 44 شده جهت ورود به بازار بورس می باشد!! لطفا اطلاعیه صادره توسط سازمان بورس را بدقت مطالعه بفرمایید آنوقت متوجه رسالت اصلی سازمان که همان عدم مسئولیت پذیری بوده و صرفا دخالت در کارهای بی مورد و حتی اصلی ترین ماموریت سازمان صیانت از شاخص و جلوگیری از کاهش قیمت هاست؛ که منجر به اتخاذ تصمیمات خلق الساعه میشود!؟!
""گزارش پیوست در اجرای تکالیف قانونی موضوع ماده (6) قانون اجرای سیاستهای کلی اصل چهل و چهارم (44) قانون اساسی مصوب 25 خرداد ماه 1387 (اصلاحی مورخ 1393/04/01 و 1395/06/07 ) انتشار یافته و انتشار آن در سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران (کدال) این سازمان به معنی بررسی، کنترل و تایید صحت اطلاعات مذکور نمی باشد،بدیهی است کلیه مسئولیت های حقوقی و قانونی ناشی از نقص یا عدم صحت اطلاعات ارائه شده حسب مورد برعهده مدیرعامل، اعضا هئیت مدیره، حسابرس و بازرس قانونی شرکت بوده است و سازمان بورس مسئولیتی در قبال آن ندارد""
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
حرف مفت نزنید، علاج بورس فقط برای ۴ ماه مثبت ۵ ومنفی ۰ میباشد .
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
بازار هنوز داره دستکاری میشه و با حرف اینا آبی گرم نمیشه،
کافیه یه نگاه به معاملات حقوقی ها و سهامداران عمده و بازارگردان های شپنا (پالایش نفت اصفهان) بندازند و بررسی کنند چرا هروقت سهم میخواد برگرده به سمت مثبت اینها با فروش چند میلیونی سهم رو صف فروش میکنند و بعد که صف فروش شد از صف فروش چند ده میلیون میخرند؟!؟!؟!؟
اینها شپنا رو لیدر بازار کردند و چشم بازار به شپنا هست ،با صف فروش کردن شپنا کل بازار منفی میشه و با اینکار دارند دستوری کل بازار رو منفی میکنند ،هیچ کس هم صداش در نمیاد، ناظر هم انگار اصلان وجود ندارد...
ناشناس
United States of America
۲۰:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
سلام آیا بانک تجارت افزایش سرمایه دارد یا نه و بانک صادرات در غیر اینصورت مطمین ترین جای برای پول بانک بورس کلاه برداری شده و هیچ اعتمادی باقی نمانده
ناشناس
Belgium
۲۱:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
انصاف جایی توی این ............ دیدی، سلام برسون
ایرانی
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
آقای کارشناس کدوم کشور دنیا الان وضعیتش مثل ماست که انتظار داری مثل اونا باشیم اقتصاد فلج از تحریم چند ساله اقتصاد کاملا دولتی و نظامی شمای مثلا کارشناس مطمئنم قبل این تصمیمات بهشون اعتقاد داشتی حالا که جواب نداده شدین کارشناس مخالف ،دامنه نوسان و ... بردارن توی این وضع تحریم دولت و حقوقی ها نمیتونن بازار رو جمع کنن بورس با سر میره ته دره ،ما که سرمایه زندگیمون به باد رفت با همین نظر کارشناساس مثل شما که صبر کنید صبر کنید بورس برای اقتصاد آزاد تعریف شده نه اقتصاد ما ، افرادی مثل من که سرمایه زندگیشون رفته و دیگه فرصت جبرانش هم نیست باید قبول کنیم اشتباه کردیم، خیلی ساده است از شش و نیم میلیون فعال که چهار ونیم میلیون سرمایه زیر ده تومن دارن که تضمین شد به خاطر رای گیری خردا براشون، از اون دو میلیون هم نصفشون اول سال سود کردن ضرر ندادن فقط شاید دویست سیصد هزار نفر بالای صد میلیون ضرر دادن که اینم به هیچ ور حکومت هم نیست
پاسخ ها
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۳:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۵
اصلا ما اقتصاد نداریم هموشون چرت میگن و هم دیگر مقصر می کنن نه سر داره نه ته سو پر من هم بیارید فردا دادگاهیش میکنن چرا ایطور شد چرا او نطوری شد واسه اینکه همچ چیز ما مثل ادم نیست یه مشت بیسواد دنبال هم کردن و دنبال مقصر می گردن
محمد نایب سالکی
Germany
۲۱:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
باسلام و احترام باید بازار منفی ۰ و مثبت ۶ تا سه ماه به کار خود ادامه بدهد و دولت محترم آقای دکتر حسن روحانی که مردم جامعه را به خرید بورس دعوت کرده است چرا حالا بورس زمینگیر شده است مسئولان نباید به بورس پشت کنند بخصوص دارایکم و پالایش یکم ....
پاسخ ها
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۱:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۵
مستقیم بگو سهمتا هر روز 10.درصد مثبت کنن. بقیه سهمها کشک
Davar
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
ميزان مالكيت اوراق در بازار قريب ٨٥ درصد متعلق به دولت و نهادهاي عمومي و شبه دولتي است و متصديان امور نيز منتصبان اين نهادها و دولت هستند بنا بر اين اعمال سياستها توسط اشخاصي صورت ميگيرد كه بنا به اقتضاي زمان نياز هاي دولت و نهادهاي عمومي است كه با بررسي متغيرهاي اقتصادي كشور شامل نرخ بهره تورم. تحريم و....اين بازار دستاويز قرار ميگيرد و كارا بودن بازار را بشدت تحا تاثير قرار ميدهد و با شروع اعمال سياست رانتهاي بسيار ي ايجاد ميشود و دارندگان اطلاعات سياستها كه همان متصديان امور هستند شروع به بهره برداري ميكنند و مالا بخشي از سرمايه هاي مردمي نيز در گير شده و جذب رانتخواران و نهادها و دولت ميگردد كه امسال شاهد اين موضوع بوديم
ودو باره با كاهش نرخ سهام و سقوط شاخص كه بر اساس توجه دولت به بازار اوراق بدهي شكل گرفته بازار را براي يك دوره رشد مهيا كرده اند
Davar
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
ميزان مالكيت اوراق در بازار قريب ٨٥ درصد متعلق به دولت و نهادهاي عمومي و شبه دولتي است و متصديان امور نيز منتصبان اين نهادها و دولت هستند بنا بر اين اعمال سياستها توسط اشخاصي صورت ميگيرد كه بنا به اقتضاي زمان نياز هاي دولت و نهادهاي عمومي است كه با بررسي متغيرهاي اقتصادي كشور شامل نرخ بهره تورم. تحريم و....اين بازار دستاويز قرار ميگيرد و كارا بودن بازار را بشدت تحا تاثير قرار ميدهد و با شروع اعمال سياست رانتهاي بسيار ي ايجاد ميشود و دارندگان اطلاعات سياستها كه همان متصديان امور هستند شروع به بهره برداري ميكنند و مالا بخشي از سرمايه هاي مردمي نيز در گير شده و جذب رانتخواران و نهادها و دولت ميگردد كه امسال شاهد اين موضوع بوديم
ودو باره با كاهش نرخ سهام و سقوط شاخص كه بر اساس توجه دولت به بازار اوراق بدهي شكل گرفته بازار را براي يك دوره رشد مهيا كرده اند
محمد
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
بورس ایران .............. بازار بورس جهان هست کسانی که به ریاست می گمارند که .از ..پر شده و هر .........کاری با سرمایه مردم انجام می دهند خداوند از خودشان و خانواده شان نگذرد
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
انصاف ......را ابزار کردند ومردم را دلخوش به .،،.که برای مردم جزع .چیزی نداشت ولی در عوض برای .......که چشم به منافع این کشور داشتند .شد وبرای .که معلوم نیست ..برای کجاهستند بورس امسال اگر اموال مردم راچپاول کردند درعوض چهره واقعی مدیران کشور را نشان داد بخصوص .که ..را به .زده۰۰۰۰انصاف یعنی پراید را۵۵میلیون بفروشی وسهام کارخانه را ۵۸۰تومان بخری وامروز همان ماشین چندوهمان سهام چند شده انصاف تقسیم ثروت بود پالایش نفت ۳۵دلار دلار ۲۸هزار شتران را دولت فروخت ۵۳۰۰وامروز دلار ۲۵نفت بالای ۶۰ وشتران۸۰۰ خریدار نیست۰۰۰۰انصاف یعنی .،،..،،.،،بورس تهران،،۹درصد منابع جهان را داریم ودر فقر زندگی میکنیم ،،
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
سلام
من نمیدونم چرا بعضی ها به فکر دولت نیستن آخه دوات دستور داد که بخاطر فروش اوراق خود وتامین هزینه ها دامنه نوسان را منفی ۲ کنن واگه با این حجم فروش اوراق اگه منفی ۵ می بود بورس به صفر میرسید وتعطیل می شد و العان که اوراق فروش بشه دامنه بر میگرده وضمنا وقتی تا هرسهمی میخاد بالا بیاد حقوقی عوض خرید دست به فروش میزنه معلومه که نمیخان سهم بالا بیاد
ودر نهایت برای اینکه بتونن ضرر بیشتر وارد کنن خیلی از سهمها به اندازه حجم مبنا میخرن که منفی بیشتری بخوره ودر نهایت همه چیز دست حقوقی هاست اگه بخان فردا همه سهما مثبت میشن
رانت اطلاعاتی هم که الا ماشااله موفق باشید
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
دیدار سهامداران

دیدار سهامداران " فزرین " با یکدیگر در مجمع

مجمع عمومی شرکت زرین معدن آسیا در تاریخ ۱۴۰۰/۰۶/۲۴برگزار شد.
سود یک ریالی

سود یک ریالی "خفناور" در جیب سهامداران

مجمع عمومی شرکت مهندسی صنعتی روان فن آور در تاریخ ۱۴۰۰/۰۶/۲۴ برگزار شد.

"وثوق" در مجمع ۴۰ ریال تقسیم کرد

مجمع عمومی شرکت سرمایه گذاری وثوق امین در تاریخ ۱۴۰۰/۰۶/۲۸برگزار می‌شود.

" زقیام " در راه رسیدن به سرمایه

مجمع عمومی فوق العاده شرکت کشت و دام قیام اصفهان در تاریخ ۱۴۰۰/۰۷/۱۰ برگزار می‌شود.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: