کد خبر : ۲۳۶۸۹۲
تعادل به بازار بر می‌گردد؟
۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۱
با مصوبه سازمان بورس و الزام صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت به سرمایه گذاری در سهام به نظر می‌رسد بازار سرمایه در روز‌های پایانی سال کمی سرو سامان پیدا کند.

میانبری برای شکست قفل صف‌های فروش

به گزارش بورس نیوز، بورس هفته گذشته روز‌های خوبی را همانند چند ماه گذشته پشت سر نگذاشت و علیرغم تغییر دامنه نوسان همچنان صف فروش سهام طولانی است.

از طرفی به گفته کارشناسان دامنه نامتقارن موجب شده تا قدرت نقدشوندگی بازار کاهش یابد و روزانه بر طول صف‌های فروش افزوده شود.

هر چند با تغییر در دامنه نوسان، از زیان سهامداران در بازار کاسته شده، اما آن دسته از سهامدارانی که تمایل به فروش سهام خود دارند با شرایط فعلی قادر به فروش نیستند و همین مسئله موجب شده صف‌های فروش طولانی شود.

طولانی شدن صف‌های فروش از نکاتی بود که در زمان اعلام اجرایی شدن دامنه نامتقاران کارشناسان نسبت به آن هشدار داده و بیان کرده بودند در صورتی که نقدینگی برای جمع آوری آن‌ها وجود نداشته باشد بازار به مشکل صف برخورد خواهد کرد امری که به حقیقت پیوست.

در این باره احمد اشتیاقی در گفت‌وگو با بورس نیوز گفته بود؛ همزمان با اعمال دامنه نامتقارن باید یک پول پارک شده از قبل وجود داشته باشد و تا شاخص یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد اگر صف فروشی شکل گرفت، این صف را جمع کند.

وی تصریح کرده بود: اگر پول پارک شده‌ای نباشد که صف‌های فروش را جمع کند، صف فروش می‌توانند دو برابر گذشته شود.

در حال حاضر پس از گذشت حدود سه هفته از آغاز اجرای دامنه نوسان ظاهرا مسئولان بورس سرانجام به این نتیجه رسیدند که تا نقدینگی کافی در بازار نباشد تغییر دامنه نوسان نه تنها مفید نخواهد بود بلکه بازار را قفل خواهد کرد.

بر این اساس برای رفع این مشکل سازمان بورس صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت را ملزم به سرمایه گذاری حداقل ۱۵ درصد و حداکثر ۲۵ درصد از ارزش کل دارایی‌های صندوق در سهام، حق تقدم سهام و قرارداد اختیار معامله سهام پذیرفته شده در بورس تهران یا بازار اول و دوم فرابورس ایران، گواهی سپرده کالایی پذیرفته شده در بورس و واحد‌های سرمایه گذاری صندوق‌های سرمایه گذاری کرده است.

با ورود این صندوق‌ها پیش بینی می‌شود حدود ۹ هزار میلیارد تومان نقدینگی به بازار طی روز‌های آینده تزریق شود و این نقدینگی می‌تواند در کنار سایر خریداران کمی اوضاع آشفته بورس را سرو سامان دهد هر چند به دلیل ابهاماتی که در متغیر‌های اقتصادی از جمله نرخ ارز، سود سپرده بانکی و وضعیت بودجه وجود دارد بازار کماکان برای رسیدن به تعادل راه طولانی را در پیش خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:

چشم انداز روشن ۳ صنعت در سال ۱۴۰۰

مجید
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۳۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
تغییر در دامنه نوسان نه تنها باعث کاهش زیان سهامداران نشده بلکه منجر به عدم توان فروش سهام در آخر سال که اکثراً سهامداران حقیقی پول نیاز هستند گردیده لذا درخواست می شود دولت دست از حمایت بورس بردارد تا بورس به روال عادی برگردد، ما را به خیر تو حاجت نیست تو را به هر چه و هر که می پرستی شر مرسان، اجرت با خدا
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
شرکتا واسه تصمیمات سازمان بورس تره هم خرد نمیکنند ! دستور دادن بورس بفنا بره تا سهامدار فلکزده بخصوص تازه واردها که بادعوت مقامهای رده بالای مملکت دربورس سرمایه گذاری کردن با نامیدی باقیمانده سرمایه شونو ازبورس ببرن به سمت رمزارزهای بادشده و دراونجا به نابودی کامل برسن !
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
اگر ارز خارجی خریداری کرده بودیم الان پولمون چند برابر بود اومدیم به اقتصاد خودمون کمک کنیم گول اعتماد به مسئولین خوردین -سرمایه مان را از دست دادیم-درس عبرتی برای همه
Zafari
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
اخه با ما پالایشی ها چرا
شما که گفتید میخوایم تقسیم ثروت کنیم پس چی شد این که تقسیم ضرر بود
سهامدار
Iran (Islamic Republic of)
۰۲:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
صندوق درآمد ثابت اگر ببیند ضرر میکند طرح جدید را اجرا نمیکند یا در نهایت ضرر خرید فرمایشی سهام خاص به ضرر سهامداران صندوق میشود و پول‌ها کلا از بورس و اینگونه صندوق‌ها هم خارج شده و برای همیشه به بازار های موازی وارد میشود
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
صدای مجمع

صدای مجمع "غکورش" به گوش می رسد

مجمع عمومی شرکت صنعت غذایی کورش در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۱۳ برگزار خواهد شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "شفن" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت پتروشیمی فن آوران در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۱۵ برگزار خواهد شد.

"انرژی" آماده برگزازی مجمع شد

مجمع عمومی شرکت بورس انرژی در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۰۶ برگزار خواهد شد.

"خمحور" در دوم تیرماه به مجمع می‌رود

مجمع عمومی شرکت تولید محور خودرو در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۰۲ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: