تعداد بازدید : ۱۱۷۸
کد خبر : ۲۳۶۹۹۵
۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۹
در شرایطی که بسیاری از سهامداران به دلیل بی اعتمادی به دنبال فروش سهام خود هستند، اما با دامنه نامتقارن عملا این موضوع امکان پذیر نیست و صف‌های فروش قفل شده است.

دامنه نامتقارن ساز ناکوک بازار

به گزارش بورس نیوز، پس از گذشت ماه‌ها از آغاز روند منفی در بازار سرمایه، بسیاری از صاحبنظران و فعالان این بازار معتقد به بازگشت بازار در اسفندماه بودند، اما اتفاقی که در واقعیت رخ داد ادامه روند منفی بازار است.

اما ابهام در نرخ ارز، وضعیت بودجه، نرخ سود سپرده‌های بانکی ابهاماتی دارد که جلوی پیش بینی و تصمیم گیری در بازار را گرفته است.

از طرفی علی رغم اقدامات صورت گرفته از سوی سازمان بورس مبنی بر تغییر دامنه نوسان، مصوبه الزام صندوق‌های با درآمد ثابت به خرید سهام، اما کماکان بازار به روند منفی خود ادامه می‌دهد و توجهی به اینگونه مصوبه‌ها ندارد.

حتی سازمان بورس برای اینکه سهامداران خرد، اقدام به فروش سهام و خروج از بازار نکنند طرح حمایت از این سهامداران را در دستور کار قرار داد.

طرحی که بر اساس آن سهامداران خردی که در تاریخ ۱۲ اسفند (تاریخ مصوبه شورایعالی بورس) دارایی کمتر از ۱۰ میلیون تومان داشته باشند، مشمول این قانون خواهند بود و چنانچه پرتفوی خود را تا اردیبشهت ماه سال ۱۴۰۱ تغییری ندهند و تا آن زمان بازدهی کمتر از ۲۵درصد از بازار سهام دریافت کرده باشند، ما به التفاوت آن را از صندوق توسعه بازار دریافت می‌کنند.

حتی دهقان دهنوی رئیس سازمان بورس در آخرین اظهارات خود بیان کرد؛ در ۹ ماهه امسال سرمایه و سود بنگاه‌ها سه برابر سال گذشته بود و از سوی دیگر فضای اقتصادی کشور روشن‌تر می‌شود و هم این عوامل در بازار سرمایه اثرگذار است.

علی رغم تمام اقدامات صورت گرفته در هفته‌های اخیر، به گفته کارشناسان اعتمادی که از سهامداران سلب شده به زودی‌ها جلب نخواهد شد و تصمیمات خلق الساعه نیز بیشتر به این اعتماد ضربه می‌زند.

در حالی که بسیاری از سهامداران خرد طی ماه‌های اخیر متضرر شدند با اجرای دامنه نامتقارن به دلیل نقدشوندگی پایین بازار، محکوم به ادامه حضور در این بازار هستند، اقدامی که به مذاق بسیاری از سهامداران خوش نیامده و کارشناسان از آن به عنوان عامل قفل شدن صف‌های فروش یاد می‌کنند.

اجرای دامنه نوسان به جز فرسایشی کردن بازار عملا هیچ عایدی مثبتی نداشته است و حتی مزیت نقدشوندگی بازار را نیز از بین برده است.

یاسر کتابچی در گفت‌وگو با بورس نیوز اظهار کرد: اولین خصیصه یک بازار خوب نقدشوندگی آن است، سهام در ابتدا باید دارای شناوری و نقدشوندگی باشد، سهم به هر میزان هم که ارزنده باشد، اما نتوان آن را فروخت ارزشی ندارد.

کتابچی افزود: زمانی که دامنه نوسان مثبت ۶ و منفی ۲ باشد، سرمایه گذار باید مدت زمانی زیادی را صبر کند تا بازار شناور شود و این موضوع موجب از دست رفتن زمان می‌شود.

کارشناس بازار سرمایه گفت: با توجه به شتاب و عجله‌ای که سرمایه گذاران دارند، طولانی شدن زمان موجب یاس و ناامیدی در بازار می‌شود.

بیشتر بخوانید: 

نقدشوندگی یا ظن دستکاری، شمشیر دولبه حذف "دامنه‌نوسان"

ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
اتفاقا همین طرح حمایت از سهامداران خرد بدترین طرح ممکن و بدترین سیگنال ممکن برای بازار بود
یعنی سهام دار محترم تا ۱۴۰۱ بازار احتمالا کمی بیش از ۲۵ درصد رشد میکنه
پاسخ ها
سهامدار قدیمی
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
نه بزرگوار این تضمین حداقل سوده تا اونا که میفروشن میذارن بانک از سودشون مطمئن باشند وگرنه اگه بیشتر سود کردند که مال خودشونه
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
اگر نامتقارن نبود الان شاخص زیر 1 میلیون اومده بود. اما الان با یک روز مثبت 6 شدن همه کاهش های چندین روز اخیر جبران میشه. دامنه نوسان آزاد برای اقتصاد در شرایط معمول هست نه کشور ما که دولت برای تامین بودجه داره 2 هفته اوراق بدهی میفروشه و بورس متوقف شده
پاسخ ها
سهامدار
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
بله تو بازار صعودی درسته ولی تو بازار نزولی که زود صف فروش میشه خریدار از حداقل قیمت و صف فروش هم خرید نمیکنه مثبت ۶ کجا بود؟!
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
فعلا رئیس سازمان بورس .از ابلاغیه من درآوردی دامنه نامتقارن خودشه!؟! هنوز که هنوزه دست پختشان برای بازار به تعادل و از اون مهمتر نتیجه مطلوب خودش نرسیده تا فکری برای قفل بازار ریزشی بشه!! از قدیم گفتن: دیوانه ای سنگی به داخل چاه میندازه که صدتا عاقل هم نمیتونن چاره ای برای بیرون آوردنش پیدا کنن. تعداد زیادی از کارشناسان و صاحب نظران در مورد عواقب و معایب مصوبه نحس هشدارهای لازم را داده اند ولی کو گوش شنوا؟
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
جالبه که عرضه درج دیدگاهها رو هم ندارید....ب!!!!!!!
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۳۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
لعنت به حرامخواران و نفرین بر کسایی که با مال و جان و روح و روان مردم بازی می کنند.... لعنت خدا به همه شون.... لعنت به خودم که .... اعتماد کر دم....... تا آخر عمرم دیگه حرف هیچ مسئولی رو باور نخواهم کرد...
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
مشکل در نفس محدودیت دامنه نوسان است، نه در تقارن یا عدم تقارن این محدودیت. تا دژپسند و مدیران منصوبش هستند منافع سهامداران قربانی منافع اقلیتی فاسد خواهد شد.
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
در یک سال گذشته تنها تصمیم نسبتا درست همین بوده.نسبتا چون باید نوسان صفر تا شش و حت یک مثبت تا هشت مثبت باشه.تا هیجان افراد هیجانی و بی اطلاع از سهام خالی بشه.و باعث زیان به خود و دیگران نشن.و مخالفان این طرح یا از طرف چپاولگران و غارتگران بازار سهام که با این طرح سرعت چپاولشون کم شده حرف میزنن و یا واقعا متوجه نیستن که سهام و سهامدار نابود شده و کسی هم که با این قیمتها دست به فروش سهام و دارایی اش میزنه کمتر از خودکشی نیست.و مخالفان میگویند چرا سرعت خودکشی افراد را با این طرح کم کرده اید.
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
فقط حذف کامل دامنه نوسان را خواستاریم اهالیه بازار سرمایه
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
فقط حذف کامل دامنه نوسان این بازیها با دامنه را کنار بگذارید و اجازه دهید بازار راه خودش را بدونه دستکاری و صف پیدا کند
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

"درهآور" با موضوع سرمایه به مجمع می‌رود

شرکت دارویی ره‌آورد تامین در تاریخ ۱۴۰۰/۰۲/۰۸ مجمع عمومی فوق‌العاده برگزار خواهد کرد.
سوددهی

سوددهی "ثامید" از آخرین روز شهریورماه

شرکت توسعه و عمران امید زمانبندی پرداخت سود را مشخص کرد.
دورهمی سهامداران

دورهمی سهامداران "بسویچ" در نهم ماه آینده

مجمع عمومی فوق العاده شرکت پارس سویچ در تاریخ ۱۴۰۰/۰۲/۰۹ برگزار می شود.

"غویتا"۲۱ تومان تقسیم کرد

مجمع عمومی شرکت ویتانا در تاریخ ۱۴۰۰/۰۱/۲۸ برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: