تعداد بازدید : ۸۳۷
کد خبر : ۲۳۸۰۶۵
در ۱۰ سال اخیر؛
۱۰ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۹
سرپرست مدیریت باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: طی کاهش دما و سرمازدگی در اواخر سال ۹۹، بیش از ۵۰۰ میلیارد ریال خسارت به ۲۱ هزار و ۵۰۰ هکتار از سطح باغات و مزارع زعفران شهرستان‌های استان خراسان رضوی وارد شد.

خواندن ۲دقیقه

خسارت سرمازدگی به باغات+بورس نیوز

به گزارش بورس نیوز، محمد میری دیسفانی، سرپرست مدیریت باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی اظهار کرد: بیشترین میزان خسارت واردشده به بخش کشاورزی طی ۱۰سال اخیر مربوط به سرمازدگی بوده و ۱۵ تا ۱۰۰ درصد خسارات به محصولات باغبانی وارد شده است.

وی افزود: طی کاهش دما و سرمازدگی در اواخر سال ۹۹، بیش از ۵۰۰ میلیارد ریال خسارت به ۲۱ هزار و ۵۰۰ هکتار از سطح باغات و مزارع زعفران شهرستان‌های استان خراسان رضوی وارد شد. کاهش دمای هوا در سطح استان به سرشاخه‌ها و بخش‌های گلدهی درختان میوه در باغات آسیب جدی وارد کرده است و بر اساس برآورد انجام شده توسط کارشناسان، بین ۱۵ تا ۱۰۰ درصد خسارت به محصولات باغبانی وارد شده است.

وی ادامه داد: خسارت باغ‌هایی که تحت پوشش بیمه قرار داشتند با ارزیابی توسط کارشناسان، پرداخت خواهد شد. متأسفانه بخش عظیمی از باغ‌ها و مزارع خسارت‌دیده تحت پوشش بیمه نیستند و به دلیل تغییرات اقلیمی و احتمال وقوع مخاطرات احتمالی از جمله سرمازدگی، بهره‌برداران باید اصول فنی را رعایت کنند و ضمن زیر پوشش بیمه قرار دادن محصول خود، زیان ناشی از آن را کاهش دهند و از مزایای بیمه محصولات برخوردار شوند.

سرپرست مدیریت باغبانی سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی از ارائه تسهیلات ارزان برای اجرای طرح سایه بان به منظور جلوگیری از خسارات ناشی از تغییرات آب و هوایی در باغات استان خبر داد و بیان کرد: با استفاده از سایه‌بان علاوه بر جلوگیری از سرمازدگی و آفتاب سوختگی سرشاخه ها، شکوفه‌ها و محصولات باغی، میزان مصرف آب ۳۰ درصد کاهش می‌یابد.

 خاطرنشان کرد: تمام تجهیزات مورد نیاز برای اجرای طرح سایه بان و تجهیزات بخاری‌های پلار و دمنده‌ها در صنایع داخلی تولید می‌شود.

میری دیسفانی گفت: بیشترین خسارت سرمازدگی مربوط به درختان هسته‌دار مثل هلو، شلیل، زردالو، آلو وگوجه و بادام بوده که بین ۶۰ تا ۱۰۰ درصد بسته به نوع محصول و شهرستان و شدت سرما متفاوت بوده و هر ساله در بهمن و اسفند ماه جبهه هوای سرد و بارش برف در استان وجود دارد که موجب سرمازدگی درختان به ویژه بادام و زرد آلو و بخشی از مزارع زعفران می‌شود.

سرپرست مدیریت باغبانی سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی گفت: طبق بررسی‌های صورت گرفته بیشترین میزان خسارت وارده به بخش کشاورزی طی ۱۰ سال اخیر مربوط به سرمازدگی بوده و تنها اهرم برای کمک به میزان خسارت‌دیده‌ها از بخش کشاورزی صندوق بیمه است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
زنگ مجمع

زنگ مجمع "سدور" شنیده می‌شود

مجمع عمومی شرکت سیمان دورود در تاریخ ۱۴۰۰/۰۲/۱۱ برگزار خواهد شد.

"کی بی سی" به مجمع می‌رود

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت کی‌بی‌سی در تاریخ ۱۴۰۰/۰۲/۰۱ برگزار می شود.
صدای زنگ مجمع

صدای زنگ مجمع "شاملا" به گوش می رسد

مجمع عمومی شرکت معدنی املاح ایران در تاریخ ۱۴۰۰/۰۲/۲۱ برگزار می شود.
سهامداران

سهامداران "کخاک" گرد هم می‌آیند

مجمع عمومی شرکت صنایع خاک چینی ایران در تاریخ ۱۴۰۰/۰۲/۲۲ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: