تعداد بازدید : ۱۵۷۰
کد خبر : ۲۳۸۱۲۹
کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۱۱ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۸
حذف دامنه نوسان باید به مرور انجام شود، نه یک باره. اگر این کار به تدریج انجام شده و زیر ساخت‌های آن نیز فراهم شود، بازار می‌تواند از ثبات خوبی در بلند مدت برخوردار شود، اما متاسفانه هیچ قدمی در این راستا به جز صحبت درباره آن برداشته نشده است.

حذف دامنه نوسان؛ آری یا نه

به گزارش بورس نیوز، اواخر سال گذشته زمزمه‌های افزایش یا حذف دامنه نوسان مطرح‌شده است. حذف دامنه نوسان و حجم‌مبنا قطعا مزایا و معایبی برای بازار سرمایه به همراه خواهد داشت.

مجید عبدالحمیدی، کارشناس ارشد بازارسرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در خصوص حذف دامنه نوسان و حجم‌مبنا در بورس بیان کرد: به‌طورکلی رفع محدودیت‌ها همیشه اتفاق مثبتی است و باعث حرکت روبه‌جلو خواهد شد.

وی افزود: رفع محدودیت‌های قانونی مزیت‌های زیادی دارد که مهم‌ترین آن افزایش سطح تحلیل‌پذیری و دانش مالی در بازار سرمایه خواهد بود. با افزایش عمق بازار، معامله گران حرفه‌ای و بازیگران بیشتری وارد بازار می‌شوند و بازار سرمایه حرفه‌ای‌تر رفتار می‌کند. چنین تغییراتی هرچند ممکن است در کوتاه‌مدت باعث افزایش نوسان در بازار شود، اما به‌مرورزمان سرمایه گذران شرایط جدید را می‌پذیرند.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: درحالی‌که در بسیاری از بورس‌های مهم دنیا حجم معاملات کلید و متغیر اصلی محسوب می‌شود، اما همواره در بورس تهران شاخص به‌عنوان متغیر اصلی شناخته‌شده است. در طول تاریخ بازار سرمایه ایران، متغیری مهم‌تر و حساسیت‌زاتر از شاخص وجود نداشته و محدودیت‌هایی مانند دامنه نوسان و حجم‌مبنا محصول این حساسیت بوده است.

عبدالحمیدی مزیت اصلی حذف دامنه نوسان را حذف صف‌های خریدوفروش بیان کرد و ادامه داد: با بازتر شدن دامنه نوسان، قیمت‌ها شفاف می‌شوند و شاهد تعادل سریع‌تر سهام خواهیم بود. چنانچه محدودیتی برای دامنه نوسان وجود نداشته باشد، قیمت سهام تا زمانی که تقاضا وجود داشته باشد، بالا می‌رود و دیگر شاهد تشکیل صف روی مرز دامنه نخواهیم بود.

وی در پاسخ به این سؤال که "چرا حجم‌مبنا در بورس ما وجود دارد" گفت: کوچکی بازار سرمایه باعث می‌شد دست‌کاری قیمت‌ها از سوی برخی فعالان بازار سرمایه آسان‌تر شود، بنابراین برای جلوگیری از قیمت سازی محدودیت حجم‌مبنا اعمال شد. دامنه نوسان قیمت، سال‌هاست که به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین روش‌ها برای کاهش تلاطمات قیمت سهام در بورس تهران استفاده می‌شود. دامنه نوسان‌ قیمت از سال ۱۳۷۸ به‌منظور کنترل نوسانات شدید بازار اعمال شد و در طی سال‌های بعدازآن، در مقاطع مختلف با شدت و ضعف متفاوتی همراه بوده است.

عبدالحمیدی در پایان تأکید کرد: حذف دامنه نوسان باید به‌مرور انجام شود، نه یک‌باره. اگر این کار به‌تدریج انجام‌شده و زیرساخت‌های آن نیز فراهم شود، بازار می‌تواند از ثبات خوبی در بلندمدت برخوردار شود، اما متأسفانه هیچ قدمی در این راستا به‌جز صحبت درباره آن برداشته نشده است. در حال حاضر باید تمهیداتی اندیشیده شود، تا آینده بازار سهام با مخاطره روبرو نشود، زیرا که برخی اقدامات، آثار بلندمدتی به همراه دارد که شاید در کوتاه‌مدت این اثرات پدیدار نشود.


بیشتر بخوانید:

۶ ماهه سبز پیش روی بورس 

ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۱
خودمون بهتر می دونیم ما الکی حرف می زنیم کدوم زیر ساخت تا خدا سال هم دور خودم می چرخیمو بد تر از بدتر و هیچ تاثیری هم در حذف نداره هر چه زودتر دامنه راحذف کنیم یکروز جلو تر هستیم خود حذف دامنه ساخت زیر ساختهای بورس و حرکت در مسیر اصولی خودش است حال همش لا کپشتی به پای حرف این و اون بشینیم حرف های الکی و تحلیل شون تا خدا سال دیگه تموم نمیشه حرکت و ساخت زیر ساختهای بورس با برداشتن دامنه نوسان و حذف ان با هم باید صورت گیرد و مکمل یک دیگرند اول باید حذف دامنه شروع شود بعد زیر ساختها و بورس خودشان را با حذف هماهنگ کنن در جهت هم بازار راشکل دهند و هما هنگ شود البته زمان کوتاهی طول دارد تا هماهنگی کامل شکل بگیرد اما در درستی حرکت حذف دامنه نوسان همه کارشناسان خدا را شکر به نتیجه رسیدن که دامنه باید دیر یا زود حذف شود و مشکل بورس را یا فته اند و بسیار تصمیم درست و علمی است و موردتاکید خبره گان و با سوادان و قدیمیان است فقط باید تسریع شود که بازارهر چه زودتر مراحل بالا و پایین خودش را و مشکل های کوچکی که در شروع حذف ممکن است پدید اید تا به روال ذاتی خودش برسد و بازار با عرضه و تقاضا شکل بگیرد و قیمتها به جایگاه اصلی قیمتی خودشان برسن چون قدری زمان بر است پس زمان را نباید معطل کرد و باید توجه شود نکته مهم این که وجود دامنه نوسان یعنی چند صد صدایی چون هرکس به یک عدد مثبت و منفی اعتقاد دارد هر عددی هم که تعیین شود نظر تمام بازار نیست که شاهد بودم باز عده ایی به دامنه 2منفی و مثبت6راضی نبودن و هر کس یه دامنه ایی برای بورس تعریف می کرد که نتیجه می شود هر عددی هم تائید شود موافقان و مخالفان بیشتری دارد چون انتخاب بین دو گزینه نیست و انتخاب بین تمام عدد هاس ولی در حذف دامنه نوسان دیگر این چند صد صدایی و یکماه یکماه بازی با اعداد نداریم تازه با حذف دامنه نوسان بورس به اول جاده درست خودش بر می گردد و مثل تمام بورس های جهان در مسیر درست خودش حرکت خواهد کرد و اولین قدم را بر می دارد البته اول راه گفتیم لنگ و لونگی هایی پیش خواهد امد و طبیعی است ولی در ادامه با ارامش و کشف قیمتها و متعادل شدن عرضه و تقا ضا به نظم ذاتی خودش بدونه دستکاری و تصمیمات یک ماه می رسد در نهایت جان کلام دامنه نوسان بودنش هزار و یک مشکل و نبودنش و حذف ان فقط یک مشکل حال در شروع کدام بهتر است یه مشکل یا صد ها مشکل ؟ تشکر سهامداران قدیمی
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۱
حتما نه حذف شود ممنون
پاسخ ها
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۲:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۵
در صورت حذف دامنه عده ایی اونقدر پول دارند که سازمان بورس را با خاک یکسان کنن
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
اصلا چیز خوب ومثبتی برای امنیت اقتصادی نیست کلاهبرداری هم زیاد می شه
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
سهامداران

سهامداران "وسین" در اردیبهشت ماه تصمیم می‌گیرند

مجمع عمومی فوق العاده شرکت بیمه سینا در تاریخ ۱۴۰۰/۰۲/۰۴ برگزار می‌شود.
تصمیم به افزایش سرمایه

تصمیم به افزایش سرمایه "ثعتما" در مجمع

مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت سرمایه‌گذاری ساختمانی اعتمادگستر در تاریخ ۱۴۰۰/۰۲/۰۴برگزار می شود.
مجمع

مجمع "سقاین" در نیمه ماه آینده

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت سیمان قاین در تاریخ ۱۴۰۰/۰۲/۱۵ برگزار می شود.

"سدشت" هیات مدیره جدید انتخاب کرد

مجمع فوق العاده شرکت صنایع سیمان دشتستان در تاریخ ۱۴۰۰/۰۱/۲۲ برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: