تعداد بازدید : ۲۱۷۱
کد خبر : ۲۳۸۴۳۸
کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز:
۱۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۳
کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه برجام جنبه‌های مثبتی برای بازار دارد، گفت: سرمایه گذاران معمولا به جنبه‌های مختلف یک اتفاق، وزن برابر نمی‌دهند.

جنبه‌های مثبت برجام برای بورس

حسن کاظم زاده در گفت‌وگو با بورس نیوز اظهار کرد: طی سه ساله اخیر از نظر سرمایه گذاری در بورس در بدترین وضعیت قرار داریم و تمایل برای خرید به شدت کاهش یافته است.

کارشناس بازار سرمایه با اشاره به دلایل عدم اقبال به سرمایه گذاری در بورس، افزود: ضرر و زیانی که طی مدت اخیر به سرمایه گذاران وارد شد و همچنین اقداماتی که از سوی سیاستگذار صورت گرفت بویژه در بازار پول که نرخ بهره رشد کرد و تمایل سرمایه گذاران را کاهش داد.

وی درباره تاثیر برجام بر بورس گفت: بسته به اینکه چه میزان گشایش صورت گیرد و درآمد ارزی افزایش یابد می‌تواند نرخ دلار را تحت تاثیر قرار دهد.

کاظم زاده بیان کرد: اُفت نرخ دلار دو تاثیر بر روی شرکت‌های صادراتی خواهد گذاشت نخست اینکه درآمد‌های آن‌ها کاهش می‌یابد و دوم اینکه ارزش دارایی‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه برجام جنبه‌های مثبتی برای بازار دارد، خاطرنشان کرد: تامین مواد اولیه با قیمت نازلتر، افزایش حجم صادرات و تولید از جمله مزایای برجام برای شرکت‌های داخلی است.

وی با بیان اینکه سرمایه گذاران معمولا به جنبه‌های مختلف یک اتفاق، وزن برابر نمی‌دهند، تصریح کرد: بازار به برجام اینگونه نگاه می‌کند که اگر برجام به نتیجه برسد قطعا نرخ دلار کاهش می‌یابد و به آن اهمیت می‌دهد، اما مشخص نیست برجام به بهبود فرایند و عملکرد شرکت‌ها بیانجامد.

کاظم زاده افزود: اگر صادرات نفتی و غیرنفتی کشور به رقم ماهانه ۵ میلیارد دلار برسد نرخ دلار ۲۵ هزار تومان خواهد بود و برای رسیدن و تثبیت نرخ دلار به ۲۰ هزار تومان نیاز به صادرات ماهانه ۶.۵ میلیارد دلار داریم.

کارشناس بازار سرمایه ادامه داد:، اما بازار اینگونه به موضوع نگاه نمی‌کند و علت آن هم سیگنال سیاستگذار است که نتیجه هرگونه گشایش را کاهش نرخ دلارعنوان می‌کند در صورتی که ممکن است بسیاری از این اظهارنظر‌ها محقق نشود.

وی افزود: با توجه به اینکه در دوره برزخی قرار داریم به ریسک‌ها بیشتر توجه می‌شود.


بیشتر بخوانید:

سنگ اندازی دولتی‌ها با ایجاد صف‌های فروش در بازار

ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
نرخ دلار بیشتر مربوط به خلق نقدینگی روزانه در کشور است.در ضمن حتی اگر برجام احیا شود معلوم نیست که آمریکا به طور کامل به برجام پایبند باشد و آن را اجرا کند
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

"تلیسه" به انتخاب هیات مدیره می‌اندیشد

مجمع عمومی عادی بطور فوق‌العاده شرکت دامداری تلیسه نمونه در تاریخ ۱۴۰۰/۰۲/۲۹ برگزار خواهد شد.

"کی‌بی‌سی" ۱۰ روز آینده به مجمع می‌رود

مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده شرکت کی بی سی در تاریخ ۱۴۰۰/۰۲/۱۲ برگزار می شود.
آغاز پرداخت سود

آغاز پرداخت سود "سفانو" از آخر بهار

شرکت سیمان فارس نو زمان پرداخت سود را اعلام کرد.
تمدید زمان پرداخت سود در

تمدید زمان پرداخت سود در "کدما"

شرکت معدنی دماوند زمان پرداخت سود به سهامداران را تمدید کرد.
زمان پرداخت سوددهی

زمان پرداخت سوددهی "مفاخر" از مهرماه

شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی از زمانبندی سوددهی به سهامداران خبر داد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: