کد خبر : ۲۳۸۹۷۲
رییس کمیته اقتصادی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس مطرح کرد؛
۲۹ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۳
رییس کمیته اقتصادی مجلس با تاکید بر ضرورت ساماندهی صنعت رمزارز‌ها در کشور از تدوین طرح «تامین ارز با استفاده از جهش تولید صنعت استخراج رمزارز» خبر داد که جزئیات آن در کمیسیون‌های تخصصی مجلس در دست بررسی است.

خواندن ۳دقیقه

رمزارزها+بورس نیوز

به گزارش بورس نیوز، روز جمعه ۲۷فروردین ماه بود که محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس از ضرورت قانونمند کردن فعالیت‌های مرتبط با صنعت استخراج رمزارز‌ها و نقش آن در دور زدن تحریم‌ها سخن گفت. اظهاراتی که بازتاب فراوانی در رسانه‌ها و محافل اقتصادی پیدا کرد و تحلیل‌های گوناگونی در رد یا قبول آن مطرح شدند. منتقدان به این نکته اشاره می‌کردند که با توجه به ناشناخته بودن ابعاد ماهوی این صنعت، بهره‌برداری از آن ممکن است، اقتصاد کشور را با خطرات جبران‌ناپذیری مواجه کند. در نقطه مقابل، اما موافقان این ایده، تاکید داشتند که ایران در دوران دشوار تحریم‌ها با استفاده از رمزارز‌ها می‌تواند بخشی از نیاز‌های ارزی خود را برای واردات تجهیزات و مواد اولیه از این طریق تامین کند.

در همین خصوص، نماینده مردم شیراز در مجلس نیز با اشاره به ضرورت بررسی جامع موضوع رمزارز‌ها گفت: با توجه به ظرفیت‌های کلی کشور در بخش انرژی، اقتصاد ایران می‌تواند از صنعت رمزارز‌ها به عنوان یک روش مکمل در توسعه زیرساخت‌ها بهره برداری کند. ایران بزرگترین مخازن گاز جهان را در اختیار دارد، با یک برنامه ریزی مناسب می‌توان بخشی از این ظرفیت‌های گازی که امکان صادرات آن مقدور نیست را ابتدا به برق و پس از آن به رمزارز تبدیل کرد. البته ایجاد این سیکل نیازمند نقشه راه قانونی است تا ایران به هاب تولید رمزارز‌ها در منطقه بدل شود.

قادری به عنوان یکی از نخستین نمایندگانی که در این خصوص طرحی را تدوین و در مرحله بررسی کمیسیون‌های تخصصی مجلس قرار داده، گفت: به طور کلی هماهنگی‌های مرتبط با ساماندهی بحث رمزارز‌ها به وزارتخانه‌های نفت، نیرو، ارتباطات، صمت و اقتصاد مربوط می‌شود. مدتی قبل طرحی را با عنوان «تامین ارز با استفاده از جهش تولید صنعت استخراج رمزارز» آماده کردم که در حال حاضر در دست بررسی‌های کمیسیون انرژی مجلس قرار دارد. در این طرح ایرادات و اشکالاتی که پیرامون رمزارز‌ها وجود دارد همراه با جزییات، مورد بررسی قرار گرفته تا بتوان از این ظرفیت‌ها به نفع بهبود ظرفیت‌های ارزی کشور استفاده کرد. این طرح در کنار سایر ایده‌ها در دست بررسی است تا در نهایت یک قانون جامع برای این بخش تدارک دیده شود.

این نماینده در تشریح مشکلات پییش روی فعالیت‌های مرتبط با صنعت رمزارز‌ها در کشور یادآور شد: یکی از مهمترین مشکلاتی که در حال حاضر وجود دارد، آن است که چنانچه تولیدکنندگان رمزارز‌ها تصمیم به احداث نیروگاه برای تامین برق مورد نیاز بگیرند، نرخ گاز با قیمت ۷۰درصد متوسط قیمت گاز صادراتی در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد که رقم بسیار بالایی است. از سوی دیگر نرخ برقی که در شرایط فعلی برای این نوع فعالیت‌ها تخصیص داده می‌شود، با نرخ هر کیلووات ۱۴سنت محاسبه می‌شود. این در حالی است که قیمت برق در بازار‌های صادراتی کشورمان زیر ۱۰سنت است. به عبارت روشنتر در شرایط فعلی، زمینه لازم برای جهش تولید رمزارز‌ها در کشور فراهم نیست.

 

نماینده شیراز در مجلس با اشاره به وضعیت قانونی استخراج رمزارز‌ها در سایر کشور‌ها خاطرنشان کرد:کشوری مانند کانادا، برای جذب سرمایه گذاران و تولیدکنندگان رمزارز، برق مصرفی را با نرخ ۴سنت در اختیار آنان قرار می‌دهد. این موضوع باعث شده تا بسیاری از شرکت‌های ایرانی، دستگاه‌ها و دامنه فعالیت‌های مرتبط با تولید رمز ارز‌های خود را به کانادا منتقل کنند. در این میان دولت کانادا از طریق جذب سرمایه گذاری این شرکت ها، توانسته درآمد‌های فراوانی کسب کند؛ بنابراین نخستین گام در اجرای طرح ساماندهی بازار رمزارزها، اصلاح قیمت‌های انرژی و دستیابی به یک نرخ معقول است.

قادری در ادامه افزود: نکته بعدی در این طرح، مربوط به بهبود شاخص‌های تولید برق در کشور است. در واقع گزاره‌هایی در این طرح مورد توجه قرار گرفته اند که می‌توانند بخشی از نیاز‌های کشور در حوزه انرژی را نیز پاسخ دهند. به عنوان نمونه، نیروگاه‌هایی که برای تولید برق این صنعت، ایجاد می‌شوند در تابستان و زمان پیک مصرف انرژی می‌توانند بخشی از نیاز‌های کشور را تامین کنند تا دیگر شاهد خاموشی‌های گسترده در کشور نباشیم. از سوی دیگر، تولیدکنندگان رمزارز‌ها در زمستان می‌توانند، مازاد برق کشور را خریداری و از این طریق برای کشور درآمدزایی کنند.

رییس کمیته اقتصادی مجلس در پاسخ به پرسش خبرنگار اقتصادآنلاین که نحوه استفاده از درآمد‌های ارزی برآمده از این طرح به چه صورت خواهد بود؟ گفت: در جریان تدوین و تصویب این طرح به تمام دغدغه‌های بانک مرکزی و وزارت نیرو، وزارت نفت و... توجه شده است. در واقع ارز‌های تولید شده برآمده از این طرح، در سامانه نیمایی وارد شده و به نوعی برای تامین نیاز‌های کشور به کار گرفته خواهند شد. ایران برای تامین نیاز‌های خود در حوزه واردات مواد اولیه، تجهیزات و ماشین آلات، اقلام اساسی و... هر سال بخش قابل توجهی از درآمد‌های نفتی که با مشقات فراوان کسب می‌شود را هزینه می‌کند. برای این نوع واردات می‌توان از درآمد‌های برآمده از صنعت رمزارز‌ها بهره برد.

قادری خاطرنشان کرد: در نهایت بعد از بررسی‌های جامع و ارائه گزارش کمیسیون اقتصادی در خصوص رمزارزها، ایده‌های مطرح شده در قالب طرح به صحن آمده و بعد از چکش کاری و بررسی‌های تخصصی، رای گیری و در صورت نظر مساعد نمایندگان مصوب خواهد شد. در مرحله بعد طرح به کمیسیون باز می‌گردد و جزییات آن برای ارائه به شورای نگهبان نهایی می‌شود.

نماینده مردم شیراز گفت: در واقع از طریق این سازو کار، فرصتی برای کشور ایجاد خواهد شد که مازاد گاز کشور که امکان صادرات آن وجود ندارد را ابتدا از طریق احداث نیروگاه‌های ویژه تبدیل به برق کند و در مرحله بعدی این برق به رمزارز تبدیل شود. با استفاده از این رمزارز‌ها نیز می‌توان بخش قابل توجهی از نیاز‌های وارداتی کشور را تامین کرد. ضمن اینکه این فرصت در اختیار اقتصاد ایران قرار می‌گیرد که درآمد‌های نفتی و صادراتی خود را صرف پروژه‌های زیربنایی و توسعه‌ای کشور و برنامه‌های میان نسلی کند.


  • بیشتر بخوانید:

صعود بی‌سابقه بیت‌کوین

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
صدای مجمع

صدای مجمع "غکورش" به گوش می رسد

مجمع عمومی شرکت صنعت غذایی کورش در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۱۳ برگزار خواهد شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "شفن" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت پتروشیمی فن آوران در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۱۵ برگزار خواهد شد.

"انرژی" آماده برگزازی مجمع شد

مجمع عمومی شرکت بورس انرژی در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۰۶ برگزار خواهد شد.

"خمحور" در دوم تیرماه به مجمع می‌رود

مجمع عمومی شرکت تولید محور خودرو در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۰۲ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
فوری/ ورود رئیسی به تالار بورس سعادت آباد
آیت‌الله رئیسی، کاندیدای سیزدهمین دوره ریاست جمهوری امروز سهامداران بازار سرمایه را سورپرایز کرد و به تالار بورس سعادت آباد رفت.