کد خبر : ۲۳۹۳۱۷
کارشناس بازار‌سرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۹
شاید این اعتراضات کمکی به اصلاح وضعیت بازار نکند، ولی عمق مشکلات سهامداران را نشان می‌دهد و می‌تواند رسانه‌ها را مطالبه گر کند. نباید فراموش کنیم که همین سرمایه گذاران خرد بودند که سال گذشته باعث رشد بازار سرمایه شدند.

۳ نکته در باب اعتراضات خیابانی سهامداران

به گزارش بورس نیوز چند روزی است که شاهد اعتراضات خیابانی سهامداران زیان‌دیده بورس در تهران و برخی شهرها هستیم. گفته می‌شود معترضان چندنفری بیش نیستند و اکثریت فعالان بازار سرمایه از وضعیت موجود راضی هستند.

بهنام مرادی کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز در خصوص آثار و تبعات این اعتراضات بیان کرد: شرایط فعلی بازار سرمایه خوب نیست و قطعاً اکثریت سهامداران از این شرایط راضی نیستند اما؛ اگر اعتراض را یک رفتار مترقی اجتماعی در نظر بگیریم، حتی اگر معترضان عده اندکی هم باشند باید اجازه اعتراض داشته باشند. شاید این اعتراضات کمکی به اصلاح وضعیت بازار نکند، ولی عمق مشکلات سهامداران را نشان می‌دهد و می‌تواند رسانه‌ها را مطالبه گر کند.

وی ادامه داد: نباید فراموش کنیم که همین سرمایه‌گذاران خرد بودند که سال گذشته باعث رشد بازار سرمایه شدند.

مرادی در رابطه با تأثیر ورود نهادهای بالاتر مثل مجلس و قوه قضائیه به بازار سرمایه و پیگیری خواسته‌های سهامداران این بازار گفت: به‌عنوان شخصی که سابقه ۳دوره حضور در مجلس شورای اسلامی را دارد، معتقدم مجلس فعلی به‌هیچ‌عنوان درکی از ابعاد موضوع نداشته و توان تخصصی و فنی برای ورود به بازار سرمایه و پیگیری خواسته‌های سهامداران را ندارد.

این کارشناس بازارسرمایه افزود: مشکلات بازار سرمایه ما ناشی از مشکلات بزرگ اقتصاد کلان کشور است. عدم توان فنی و تخصصی مجلس و روزهای پایانی دولت سبب شده مجلس آن‌طور که باید، پیگیر مشکلات بازار سرمایه نباشد.

مرادی اضافه کرد: بازار سرمایه آینه تمام نمای اقتصاد و وضعیت صنایع کشور بوده و واقعیت این است که تحریم‌ها تبعات منفی زیادی روی اقتصاد ما داشته و بحران جدی ایجاد کرده و ما شاهد آثار چندساله تحریم‌ها در اقتصاد بحران‌زده کشور هستیم.

وی ادامه داد: بنابراین بهبود وضعیت بازار سرمایه نیازمند اتفاقاتی ویژه دارد و حمایت از این بازار هم مستلزم اقدامات جدی ازجمله تزریق نقدینگی بانک‌ها در این بازار و بازنگری نحوه سرمایه‌گذاری صندوق‌ها و توسعه ابزارهای مالی و البته نظارت مستقیم بر عملکرد صاحبان اوراق بدهی در این بازار است.

۳ نکته در باب اعتراضات خیابانی سهامداران

مرادی در پاسخ به "منتقدانی که مخالف حمایت از سهامداران زیان دیده بورس هستند و معتقدند سرمایه‌گذاران در بورس، مثل سرمایه‌گذاران هر بازار دیگری باید ریسک سرمایه‌گذاری خود را بپذیرند"، اظهار کرد : مقایسه بازار سرمایه با بازارهای ارز و سکه و خودرو، مقایسه‌ای نادرست بوده و دفاع از سهامداران بازار سرمایه درواقع دفاع از بهره‌گیری درست از جریان نقدینگی در کشور است. تصور می‌کنم اگر پیگیر اعتراضات و انتقادات فعالان بازار سرمایه باشیم و تحلیل صحیحی از وضعیت بازار سرمایه به مجموعه‌های مجلس شورای اسلامی و دولت و بانک مرکزی و وزارت صمت ارائه کنیم و این نهادها دم ترتیب اثر بدهند، اتفاقات مبارکی رقم خواهد خورد.

این کارشناس بازارسرمایه در پایان خاطرنشان کرد: اگرچه باید نوسانات این بازار را هم پذیرفت، ولی برخورد چکشی با معترضان بازار سرمایه توجیهی ندارد و حتماً باید به انتقادات و اعتراضات سهامداران توجه داشت و تلاش کرد از بین نظرات کارشناسی شده برای بهبود وضعیت بازار، راهکارهای مناسبی برای حمایت از فعالان این بازار انتخاب کرد.


  • بیشتر بخوانید:

بورس یا ستاد تنظیم بازار 

اقدس
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
همتی کجایی که سهامداران را کشتند
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
چرا پیام های من درج نمی شه ؟؟؟/مشکل از خود بورس نیست از بیرون
تا شورای پول واعتبار سود بانکی وسود اوراق مشارکت رو پایین نیاره بورس به قوت نمی رسه سود ها باید پایین بیادتا پی بر ای اوراق وسپرده 5و6 اونهم با امنیت سرمایه وبدون خطر ریسک کاهس سرمایه کی میاد سهم دارای ریسک با این پی بر ایی بالا بخر
ناشناس
Switzerland
۱۱:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
جلسه سران قوا در مورد بورس قرار بود دوشنبه هفته قبل برگزار بشه که به دوشنبه این هفته موکول کردند. احتمالا این هفته هم برگزار نمیشه. نتیجه میگیریم که سران قوا تمایلی به برگزاری جلسه ندارند.
نتیجه میگیریم سران قوا به نوعی موافق ضرر سهامداران حقیقی و ریزش بازار بورس هستند... پس تا انتخابات تداوم داره
حسین کارگر
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
کیه که به این اعتراضات اصلا توجه کنه ؟؟؟؟ بورس رو ول کردن به امان خدا.... هر کی هم می خواد اعتراض کنه خوب بکنه.... اصلا براشون مهم نیست.... با خودشون می گن یه چند روز جمع می شن و شعار می دن و خودشون خسته میشن میرن سر خونه زندگی شون.... فکر می کنید ضررهای هفتاد هشتاد درصدی سهامداران براشون مهمه ؟؟؟؟ اصلا و ابدا....
چیزی که براشون مهم بود و براش برنامه داشتن پر کردن جیب خودشون، جبران کسری بودجه، جمع آوری نقدینگی جامعه و پودر کردن آن بود که به هدفشون هم خوب رسیدن.... براشون مهم هم نیست این مسئله به چه قیمتی برای خانواده ها و عزیزاشون تموم شده....!!!!
تنها می تونم بگم ننگ و نفرین بر مسئولین بی کفایت.... لعن و نفرین بر دزدان جیب مردم...
دزدی به این بزرگی هیچ بنی بشری تا حالا به خودش ندیده بود.... وای بر شما.
پاسخ ها
رئوف
Iran (Islamic Republic of)
۰۷:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
اعتراض و تجمع اگه با حضور پررنگ و یکصدایی باشه حتما جواب میده اونم برای حق به این واضحی که از سهامداران خرد پایمال شده
سهامدار
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
تعداد زیادی ازمردم با دعوت مسوولان رده بالای کشور سال گذشته سرمایه های خودرا واردبورس کرده اند واکنون درزیان سنگین هستند واحساس میکنند ازمسوولان دروغ شنیده اند ! رفتار بازار غیرطبیعی و انگار عامدانه درصفهای فروش قفل شده و این نگران کننده است !
میثم
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
هیچ کس به فکر مردم نیست. هشت ماه مردم رو بازی دادن
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
ای رهبر آزاده دزدی از بورس آزاده
پاسخ ها
فرزاد
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
۱۶:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
کسانی ملت را تشویق به ورود به بازار سرمایه کردند در بالاترین مقام باید دستگیر و مجازات شوند
مغز متفکر
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
فقط در حد نظر شخصی....
یه فاجعه ی بسیار بزرگ دیگه ای که احتمالا در راهه اینه که به نظر می رسه پولهای یه عده دیگه در سایتهای به اصطلاح صرافی ارزهای دیجیتال به زودی بلوکه خواهد شد و این سایتها از دسترس خارج خواهند شد. دیروز اولین هشدار رو پلیس فتا در اخبار ساعت 21 داد. اگه یادتون باشه سایت سکه ثامن حتی با کسب و درج نماد اعتماد در سایتش یهویی مسدود شد و کلی از سرمایه مردم بر باد رفت... هنوز هم که هنوزه خیلی از خانواده ها درگیر سکه ثامن هستند و کلی از سرمایه شون رو از دست دادن.
این سایتها علنی و آشکارا دارن فعالیت می کنند و به ظاهر هیچ مشکلی هم ندارن و هر موقع خواستید می تونید سرمایه تون رو بکشید بیرون و در عرض چند ساعت مبلغ درخواستی شما به حسابتون واریز میشه.فعلا پلیس فتا و سایر نهادهای ناظر هیچ کاری باهاشون ندارند و نظاره گر هستند. اما یهو که کارشون غیرقانونی اعلام بشه کل سایت از دسترس خارج میشه و در صورت اثبات تخلف عوامل و گردانندگان این سایتها احضار و شاید عده ای هم بازداشت شوند که در اینصورت مدتها طول می کشه که سرمایه گذاران به سرمایه شون برسن... تازه اگه برسن.... شاید هم هیچ وقت نرسن...!!!!!
شاید و البته شاید یه دستهای پنهانی در کاره که سرمایه یه عده دیگه رو هم یهویی اینطوری بلوکه کنند و از بین ببرند....!!!! از بین ببرن؟؟؟ نه از بین نمی برن. چرا از بین ببرن حیف نیست؟؟؟ یه کار دیگه اش می کنن.!!!
پیشنهاد:
- لازمه سرمایه گذاران با احتیاط بیشتری عمل کنند
- گه گاه به سودهای کم قانع شده و به اصطلاح سیو سود کنند
- سودهای کم رو گه گاه از سایت انتقال بدن به حساب بانکی شون.
- با سودهای جمع شده در حساب بانکی سرمایه گذاری دیگری انجام دهند. (مثل خرید ربع سکه، سکه، دلار و اگه زیاد بود زمین و ....)
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
واقعا مردم دلسرد و نا امید شده اند. اگر سریعتر کاری صورت نگیرد شاید اعتراضات گسترده تری را شاهد باشیم که کاملا حق با مردم است و متاسفم همه دست به دست هم داده اند تا مردم از کلیت نظام دلزده شوند
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
واقعا مردم دلسرد و نا امید شده اند. اگر سریعتر کاری صورت نگیرد شاید اعتراضات گسترده تری را شاهد باشیم که کاملا حق با مردم است و متاسفم همه دست به دست هم داده اند تا مردم از کلیت نظام دلزده شوند
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
دوقوا دیگر روزه سکوت گرفتن تا تمام مشکلا ت بورس به دولت منتقل شود دو قوا دیگر چه کار مثبتی برای بورس جز انتقاد از دولت انجام دادن چون نمی خواهد نارضایتی سهام داران از دولت کم شود و حتی در جهت شرایط روز حرکت می کنن و اشک تمساح میریزن
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
دستگاههای نظارتیبه عمد میخواهند این جریان اعتراض را تبدیل به هرج و مرج خیابانی و شورش کنند .
علی علمشاهی
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
با سلام فرمایش رهبری درباره سرمایه گذاری دربورس درتاریخ آبان سال 1398بوده که شاخص درحدود 260هزار واحد بود.لطفا" آدرس غلط ندهید آقای رئیس جمهور محبوبی که با 6میلیون آرای بیشتر از دوره اول انتخاب کردیم درسال1399در اوج رشد بورس که اکثر کارشناسان سخن از تشکیل حباب دربورس می گفتند آقای رئیس جمهور اگر بپذیرند فرمایش خودرا گفتند سرمایه های خودرا به بورس بسپارید فقط خدا داند راز این معما را
اقدس
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
۳۰ میلیون کیلو پرتقال با تدبیر گندید!
صفرجسارتی
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
این یه تروریست اقتصادی بود که دولت تدبیر امید انجام داده
صفرجسارتی
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
این یه تروریست اقتصادی بود که دولت تدبیر امید انجام داده
صفرجسارتی
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
این یه تروریست اقتصادی بود که دولت تدبیر امید انجام داده
امیر
Germany
۱۰:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
اگرمسولین اولویت اولشون مردم بود حتما حتما نسبت به مسئله بورس سینه چاک میکردند شب و روزتلاش میکردند تا شرایط به روال عادی برگرده تازخمهای وارد شده التیام بشه تااز سرمایه مردم به نحو احسن در آبادانی کشور استفاده بشه در بوجه کشور فروش دارایی های دولتی اومده به کی میخواد بفروشه ؟با این اوضاع در بورس چطوریمیخواد بفروشه!؟یک عده شون اصلا تو باغ نیستند یه عده از مسئولین دنبال نزاع های سیاسیند یه عده از مسئولین کعبه آمالشون اروپا وآمریکا هست !خداوند به داد ملت ایران برسد ما ملت نجیب وطن دوست اگه در مقابل اینهمه سوء مدیریت مسئولین مملکت کاری نمی کنیم بخاطر اینه که نمی خواهیم دشمن شاد بشه! نمی خواهیم خاکی را که بخاطرش اون همه جان ومال داده ایم از شکاف ایجاد شده بین مردم و مسئولین (البته از طرف مسئولین)دشمنان این مرزوبوم بهش طمع کنند والا کار یک شبه
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
همه اونایکه مردمو دعوت به بورس کردند باید محاکمه و مجازات شوند چرا که مفسد اقتصادی و کلاه بردار هستند.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

" وسبحان " به سوددهی افتاد

شرکت سرمایه گذاری سبحان زمان سوددهی به سهامداران را اعلام کرد.
سوددهی

سوددهی " واعتبار " از نخستین ماه زمستان

شرکت سرمایه گذاری اعتبار ایران از زمان پرداخت سود به سهامداران خبر داد.
در مجعم

در مجعم " غمهرا " ۴۱۲ ریال سود تقسیم شد

مجمع عمومی شرکت گروه تولیدی مهرام در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۲۸ برگزار شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "لپیام" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت گسترش صنایع پیام در تاریخ ۱۴۰۰/۰۷/۱۲برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: