کد خبر : ۲۳۹۹۳۲
رئیس کمیسیون مسئولیت اجتماعی و حاکمیت شرکتی اتاق ایران گفت:
۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۰
رئیس کمیسیون مسئولیت اجتماعی و حاکمیت شرکتی اتاق ایران گفت: اگر چه ایفای مسئولیت اجتماعی در قانون الزام آور نیست و در این زمینه خلاء قانونی داریم، اما شرکت فولاد مبارکه با انسان دوستی و وجدان بیدار به ایفای مسئولیت اجتماعی خودش می‌پردازد

خواندن ۲ دقیقهفولاد مبارکه اصفهان+بورس نیوز

به گزارش بورس نیوز، مسعود بنابیان، رئیس کمیسیون مسئولیت اجتماعی و حاکمیت شرکتی اتاق ایران با اشاره به اهمیت ایفای مسئولیت اجتماعی صنایع و بنگاه‌های اقتصادی در کشور اظهار کرد: با شیوع کرونا مسئولیت اجتماعی در دنیا مهم شده؛ اما آنچه که در اتاق ایران به عنوان مسئولیت اجتماعی قلمداد می‌شود مطابق چارچوب تعریف شده است.

وی ادامه داد: مسئولیت اجتماعی توسط بنگاه‌های اقتصادی و متناسب با شرایط موجود بازتعریف می‌شود و الزام آور نیست؛ به این معنا که نمی‌توان مسئولیت اجتماعی را به بنگاه اقتصادی تکلیف کرد بلکه به صورت کاملا اختیاری است.

رئیس کمیسیون مسئولیت اجتماعی و حاکمیت شرکتی اتاق ایران افزود: الزام به «قانون» مهمترین مسئولیت اجتماعی هر بنگاه اقتصادی است و هر واحد اقتصادی و صنعتی بر اساس وجدان می‌تواند نسبت به جامعه پیرامون خود وارد میدان شود و به صورت کاملا اختیاری به نیاز‌های جامعه پاسخ دهد.

بنابیان خاطرنشان کرد: شیوع کرونا باعث شد تا واحد‌های صنعتی و بنگاه‌های اقتصادی وارد گود شوند و با تجهیز بیمارستان‌ها و تامین اکسیژن به مراکز درمانی یاری رسانی کنند که نمونه بارز آن اقدامات شرکت فولاد مبارکه است.

وی با اشاره به اینکه حتی رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در بنگاه‌های ریز و درشت اقتصادی در راستای حفظ سلامت پرسنل هم نوعی مسئولیت اجتماعی قلمداد می‌شود، ابراز کرد: شرکت فولاد مبارکه از دو سو هم در حفظ دقیق دستورالعمل‌های بهداشتی به ایفای مسئولیت اجتماعی پرداخته است و هم به صورت اختیاری و بدون الزام در راستای تامین اکسیژن رایگان و تجهیزات مراکز درمانی گام برداشته است.

وی اعلام کرد: متاسفانه مسئولیت اجتماعی در قوانین کشور ما به ویژه در قوانین امور مالیاتی لحاظ نشده است؛ این در حالی است که در کشور‌های دیگر بنگاه‌های اقتصادی که در راستای ایفای مسئولیت اجتماعی گام بردارند مشمول بسته‌های حمایتی و تشویقی قرار می‌گیرند.

رئیس کمیسیون مسئولیت اجتماعی و حاکمیت شرکتی اتاق ایران تاکید کرد: در اکثر کشور‌های توسعه یافته بنگاه‌های اقتصادی و صنعتی با ایفای مسئولیت اجتماعی مشمول معافیت مالیاتی هم می‌شوند این در حالی است که در کشور ما متاسفانه قانونگذار به این مهم توجه نکرده است.

وی بیان کرد: مسئولیت اجتماعی در جوامع مدرن و پیشرفته مساله‌ای مهم است و همه به اهمیت آن باور و اذعان دارند و در چارت سازمانی آن کشور‌ها هم در نظر گرفته می‌شود؛ به این معنا که بنگاه‌های اقتصادی و صنعتی در کشور‌های توسعه یافته برای رسیدن به اهداف خود به مسئولیت اجتماعی نگاه ویژه‌ای دارند؛ چراکه اگر این موضوع مورد غفلت قرار بگیرد آن شرکت در رسیدن به اهداف خود دچار مشکل می‌شود؛ مساله‌ای که متاسفانه در کشور ما، رتبه بندی شرکت‌ها و صنایع بدون در نظر گرفتن جایگاه ویژه مسئولیت اجتماعی از کمبود قانون رنج می‌برد.

بنابیان گفت: متاسفانه جایگاه تعریف شده مسئولیت اجتماعی بنگاه‌های اقتصادی در کشور ما در یاری رساندن به نهاد‌هایی نظیر کمیته امداد امام خمینی (ره) و هلال احمر خلاصه می‌شود و این قبیل یاری رسانی را جز هزینه‌های مقبول در نظر می‌گیرند؛ در صورتی که مسئولیت اجتماعی طیف وسیعی از یاری رسانی را متناسب با شرایط موجود شامل می‌شود.

ایفای مسئولیت اجتماعی شرکت فولاد مبارکه بر اساس نوع دوستی و انسانیت است

وی افزود: ماهیت بنگاه‌های اقتصادی و صنعتی در سودآوری خلاصه می‌شود. زمانی که هیئت مدیره شرکت فولاد مبارکه در برابر سهامداران خود موظف به پاسخگویی عملکرد است، تنها توجیه ایفای مسئولیت اجتماعی شرکت فولاد مبارکه به ویژه در تامین اکسیژن رایگان در وجدان بیدار و انسان دوستی این شرکت خلاصه می‌شود.

رئیس کمیسیون مسئولیت اجتماعی و حاکمیت شرکتی اتاق ایران تصریح کرد: ایفای مسئولیت اجتماعی توسط بنگاه‌های کوچک و بزرگ اقتصادی به احساس نوع دوستی و انسانیت هیئت مدیره و مدیرعامل واحد‌های اقتصادی مربوط می‌شود. برای نمونه اگر با شیوع کرونا شرکت فولاد مبارکه به تامین اکسیژن رایگان نمی‌پرداخت از نظر قانونی هیچ گونه اشکالی نداشت و بازخواست نمی‌شد، اما مدیرعامل و هیئت مدیره این شرکت، متناسب با وضعیت جامعه با وجدان بیدار و انسان دوستی در راستای ایفای مسئولیت اجتماعی گام برداشتند و با این گونه اقدامات جایگاه شرکت فولاد مبارکه نزد افکار عمومی ارتقاء می‌یابد.


  • بیشتر بخوانید:

هلدینگ توسعه توکا می‌تواند کارآمدترین هلدینگ فولاد مبارکه باشد

 

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
سهامداران

سهامداران " سکرد " در مجمع تصمیم گرفتند

مجمع عمومی فوق العاده شرکت سیمان کردستان در تاریخ ۱۴۰۰/۰۶/۲۴برگزار شد.
افزایش سرمایه موضوع مجمع

افزایش سرمایه موضوع مجمع "لوتوس"

مجمع عمومی فوق العاده شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان در تاریخ ۱۴۰۰/۰۷/۰۳ برگزار می‌شود.

" ثنور " اواخر مهرماه به مجمع می رود

مجمع عمومی شرکت سرمایه گذاری کوه نور در تاریخ ۱۴۰۰/۰۷/۲۷ برگزار می‌شود.

" شخارک" آماده پرداخت شد

شرکت پتروشیمی خارک زمان پرداخت سود به سهامدارانش را معین کرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: