کد خبر : ۲۴۰۵۲۱
۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۶

احسان سلطانی ، کارشناس اقتصادی:

نرخ رشد اقتصادی ده ساله (میانگین تولید ناخالص داخلی ده سال نسبت به ده سال پیش از آن) ایران در پیش از انقلاب به اوج خود (۱۹۱ درصد) صعود کرد. پس از انقلاب نرخ رشد اقتصادی ده ساله روند نزولی در پیش گرفت و در سالهای ۱۳۶۶ تا ۱۳۷۴ منفی گردید. در نتیجه رشد پس از جنگ و افزایش درآمدهای نفتی، در سالهای ۱۳۷۵ تا ۱۳۹۰ نرخ رشد اقتصادی ده ساله افزایش یافت و به ۵۸ درصد رسید، اما بروز تحریمها و ناکارآمدی دولتها و همچنین تشدید فساد و رانت جویی و سوء استفاده تحت پوشش تحریمها موجب گردید که در سالهای ۱۳۹۲ تا ۱۴۰۰ رشد اقتصادی ۱۰ ساله روند نزولی را طی کند.
نرخ رشد اقتصادی سرانه ده ساله کم و بیش از همان روند رشد اقتصادی ده ساله پیروی می کند، اما با شدت بیشتر، که در سال ۱۴۰۰ به صفر رسید.
اقتصاد ایران برای خروج از بحران ساختاری خود بایستی وارد سیکل رشد متوسط به بالا (مبتنی بر فعالیت مردم و نه تولید مواد خام و اولیه) در سالهای آتی شود.

نرخ رشد اقتصادی ۱۰ ساله به زبان ساده یعنی این که در ۱۰ سال اخیر (یا منتهی سال مرجع) نسبت به ۱۰ سال پیش از آن چقدر اقتصاد رشد پیدا کرده است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
صدای مجمع

صدای مجمع "غکورش" به گوش می رسد

مجمع عمومی شرکت صنعت غذایی کورش در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۱۳ برگزار خواهد شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "شفن" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت پتروشیمی فن آوران در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۱۵ برگزار خواهد شد.

"انرژی" آماده برگزازی مجمع شد

مجمع عمومی شرکت بورس انرژی در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۰۶ برگزار خواهد شد.

"خمحور" در دوم تیرماه به مجمع می‌رود

مجمع عمومی شرکت تولید محور خودرو در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۰۲ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
فوری/ ورود رئیسی به تالار بورس سعادت آباد
آیت‌الله رئیسی، کاندیدای سیزدهمین دوره ریاست جمهوری امروز سهامداران بازار سرمایه را سورپرایز کرد و به تالار بورس سعادت آباد رفت.