کد خبر : ۲۴۰۷۵۹
مدیر آبرسانی ذوب آهن اصفهان:
۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۳
مدیر آبرسانی ذوب آهن برنامه‌ها و اقدامات شرکت در راستای صرفه جویی مصرف آب برای مخاطبان این شبکه تشریح کرد.

خواندن ۲ دقیقه

ذوب آهن اصفهان+بورس نیوز

به گزارش بورس نیوز، مهرداد اسماعیلی، مدیر آبرسانی ذوب آهن برنامه‌ها و اقدامات شرکت در راستای صرفه جویی مصرف آب برای مخاطبان این شبکه تشریح کرد.

وی با اشاره به این که در ایران حدود ۶ تا ۸ درصد منابع آبی کشور به صنعت اختصاص پیدا می‌کند و سهم ذوب آهن اصفهان از منابع آبی استان کمتر از دو درصد است، افزود: از سال ۷۹ که برای اولین بار استان اصفهان دچار بحران آب و خشکسالی شد کمیته‌ای در ذوب آهن اصفهان تشکیل شد تا برای ادامه تولید با بهینه سازی تجهیزات در مصرف آب صرفه جویی شود.

وی حیات صنعت فولاد را بدون آب غیر ممکن دانست و خاطر نشان کرد: در ذوب آهن سعی شده با پروژه‌های سهل‌الوصول مانند انتقال پساب در قسمت‌های مختلف که امکان استفاده از آن بوده در مصرف آب صرفه جویی کرد، زیرا بیشترین مصرف آب در فولاد مربوط به خنک کردن فولاد است. به منظور صرفه جویی بیشتر در مصرف آب برج‌های خنک‌کننده ذوب آهن اصفهان که تمامی آن تا چند سال پیش همگی از نوع‌تر بود و بیشترین تبخیر آب را داشتیم بهینه‌سازی و تعدادی از آن‌ها به برج‌های هیبریدی تبدیل شده است.

اسماعیلی با اشاره به این که با پروژه‌های اجرا شده مصرف آب در ذوب آهن اصفهان به نصف رسیده، بیان کرد: در پروژه‌های توسعه‌ای ذوب آهن که به منظور افزایش ظرفیت تولید انجام می‌شود صرفه جویی و مدیریت مصرف آب لحاظ می‌شود و به همین علت است که با وجود افزایش تولید در این شرکت مصرف آب از رودخانه کمتر شده است.

وی بازسازی و نوسازی برج‌های هیبریدی را باعث کاهش ۳۰ درصدی تبخیر آب در این برج‌ها دانست و یادآور شد: توزیع شبکه‌های آب صنعتی شرکت بیشتر در تونل اجرا شده که تلفات آن صفر است و قابل بازدید بوده، شبکه‌های آب آشامیدنی کارخانه نیز حدود ۲۵ کیلومتر خط لوله بوده که به مرور بازسازی شده و تلفات آن نیز زیر ۵ درصد و از حد استاندارد نیز پایین‌تر است.

مدیر آبرسانی شرکت گفت: به منظور کاهش مصرف آب، استفاده از پساب شهر‌های اطراف در دستور کار قرار گرفت و ذوب آهن برای اولین بار ۱۰ سال پیش پساب شهر زرین شهر را که ۶۰ لیتر بر ثانیه بوده به شرکت انتقال داد، پساب فولادشهر و ایمان شهر که قرارداد به صورت بیع متقابل با شرکت آبفا استان بسته شده، با سرمایه گذاری ذوب آهن، قرارداد طرح جمع آوری و انتقال پساب حدود ۱۱ روستای فلاورجان بسته شد که این پساب به تصفیه خانه فولادشهر انتقال یافته و پس از تصفیه به ذوب آهن منتقل خواهد شد.

وی به ۱۸۰ کیلومتر لوله گذاری برای جمع آوری پساب روستا‌های فلاورجان اشاره کرد و افزود: در تصفیه خانه فولادشهر پیشرفت ۷۶ درصدی داریم و در لوله گذاری از این تصفیه خانه تا ذوب آهن اصفهان نیز پیشرفت ۳۷ درصدی را شاهد هستیم تا پایان سال ۱۴۰۰ پساب فولادشهر به ذوب آهن انتقال داده شود.

اسماعیلی، با اشاره به این که با اتمام پروژه‌های پساب ۳۰ درصد آب مصرفی ذوب آهن تامین خواهد شد، ادامه داد: خروجی آب تصفیه‌خانه‌های آب و فاضلاب را نمی‌توان در صنعت استفاده کرد بنابراین ذوب آهن یک تصفیه خانه تکمیلی احداث می‌کند که ظرفیت تصفیه پساب ۸۵۰ متر مکعب بر ساعت را دارد و فاز اول این تصفیه خانه پاییز امسال به بهره برداری می‌رسد که باعث می‌شود برداشت آب از رودخانه بازهم کمتر شود.

وی بیان کرد: بیست سال پیش به ازای هر تن فولاد حدود ۹ متر مکعب آب مصرف می‌شد با روند نزولی در سال گذشته به ازای هر تن فولاد ۵ متر مکعب استفاده شد و امسال با برنامه‌های که داریم این عدد به رقم ۳.۵ مترمکعب به ازای هر تن فولاد خواهد رسید.

مدیر آبرسانی با اشاره به بحران آب در استان اصفهان و قصد ذوب آهن برای بهره وری آب گفت: تکنولوژی ذوب آهن برای تولید فولاد به روش کوره بلند است که با روش احیای مستقیم فرق می‌کند در این روش حتی اگر تولید انجام نشود به حداقل آب احتیاج است.

وی خاطرنشان کرد: یکی از شاخص مصرف آب، شاخص بهره وری آب است که نشان می‌دهد به ازای یک تن آب چه مقدار تولید ناخالص ایجاد می‌شود و قصد ذوب آهن این است به این رقم حداکثر برساند.

وی بازچرخانی و تصفیه آب در سیکل‌های گردشی را به منظور کاهش مصرف آب دانست و بیان کرد: تصویض برج‌های خنک کننده با برج‌های هیبریدی، تعویض برج‌های حرارتی به برج‌های خشک برای تولید برق از برنامه‌های بلند مدت ذوب آهن اصفهان برای کاهش مصرف آب است.

وی با اشاره به این که این مجتمع عظیم صنعتی تاکنون بیش از ۲ هزار میلیارد تومان برای کاهش و بهینه سازی مصرف آب هزینه کرده است، بیان کرد: ۸۵ درصد فضای سبز کارخانه به صورت دیم است و ۱۵ درصد دیگر نیز به صورت قطره‌ای با پساب آبیاری می‌شود و سعی شده گونه‌های سازگار با آب کم در فضای سبز ذوب آهن، جایگزین شود.


  • بیشتر بخوانید:
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
مجمع

مجمع " بفجر " با محور سرمایه برگزار شد

مجمع عمومی شرکت فجر انرژی خلیج فارس در تاریخ ۱۴۰۰/۰۸/۰۱ برگزار شد.

" پاسا " دست به جیب شد

شرکت ایران یاسا تایر و رابر از زمان پرداخت سود خبر داد.
پرداخت سود

پرداخت سود " قیستو " از آخرین ماه پاییز

شرکت قند بیستون از زمانبندی پرداخت سود به سهامداران خبر داد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع " ثالوند " با محور سرمایه به گوش می رسد

مجمع عمومی فوق العاده شرکت سرمایه گذاری مسکن الوند در تاریخ ۱۴۰۰/۰۸/۱۰ برگزار می‌شود.
دعوت از سهامداران

دعوت از سهامداران " دهدشت " به مجمع

مجمع عمومی فوق العاده شرکت پتروشیمی دهدشت در تاریخ ۱۴۰۰/۰۸/۱۶ برگزار می‌شود.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: