کد خبر : ۲۴۱۰۶۷
رئیس مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه قضاییه:
۰۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۶
مدیرعامل فولاد مبارکه به همراه جمعی از معاونین و مدیران این شرکت در یک نشست صمیمی میزبان رئیس مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه قضاییه و هیئت همراه بود و در خصوص زمینه همکاری‌های دوطرفه بحث و گفتگو صورت گرفت.

خواندن ۲ دقیقه

فولاد مبارکه اصفهان+بورس نیوز


به گزارش بورس نیوز، علی بهادری جهرمی، رئیس مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه قضاییه ضمن اشاره به بخش اول بیانیه گام دوم انقلاب توسط مقام معظم رهبری گفت: متأسفانه ما دستاورد‌های انقلاب اسلامی را درست منتشر نکرده‌ایم؛ به‌عنوان مثال، خود من به‌عنوان یک شهروند ایرانی که آن‌قدر‌ها هم در حاشیه نبوده‌ام، از دستاورد‌های حوزه فولاد تا این اندازه اطلاع نداشتم.

رئیس مرکز امور مشاوران حقوقی قوه قضائیه افزود: اگرچه می‌دانم صنعت فولاد یک صنعت استراتژیک است و تعجب می‌کنم که کشور‌های غربی و به‌ویژه آمریکا چگونه اجازه داده‌اند که ما حتی به این نقطه برسیم و قطعا جزو خط قرمز‌های غرب بوده و طبیعی است که در کنار بسیاری از سرداران نظامی و بزرگان سیاسی و امنیتی و اطلاعاتی ما، بزرگان صنعتی ما را هم تحریم کنند. تحریم‌های صورت گرفته به معنای آن است که دشمن از این نقطه نیز ضربه خورده است و همه مسئولان باید در نظر داشته باشند که فولاد مبارکه با عملکرد خوب خود امید به آینده و روحیه خودباوری و نشاط را به جامعه پمپاژ می‌کند.

وی به نقش کلیدی صنایع مادر پرداخت گفت: به نظر من نقش صنعت‌های زیرساختی در کشور مانند نقش خون در بدن است. اعتقاد دارم جایگاهی که این صنایع دارند موجب پمپاژ امید و روحیه به کل جامعه می‌شود و کل مجموعه صنعتی کشور را به فعالیت وامی‌دارد.

بهادری در ادامه فولاد مبارکه را یک صنعت مادر که دستاورد‌های آن برای کل کشور مفید خواهد بود، دانست و خاطرنشان کرد: در این‌گونه حوزه‌ها باید نگاه ملی و اجتماعی را دنبال کنیم و آماده‌ایم تا در عرصه خدمات حقوقی به فولاد مبارکه و خانواده بیش از ۲۰ هزارنفری پرسنل آن مجموعه مشارکت نماییم.

رئیس مرکز امور مشاوران حقوقی قوه قضائیه خاطرنشان کرد: ما نیز مانند فولاد مبارکه در دوران کرونا به وزیر بهداشت اعلام کردیم که وکلای ما خدمات حقوقی در این دوره را به‌طور رایگان به کادر درمانی ارائه خواهند کرد و این اعلام هم از طرف وکلا به‌صورت داوطلبانه صورت گرفت.

حمیدرضا عظیمیان، مدیرعامل فولاد مبارکه به میزان تولید فولاد خام در شرکت فولاد مبارکه پرداخت و اظهار کرد: اکنون تولید زیر سقف کارخانه فولاد مبارکه در اصفهان به ۷.۲ میلیون تن رسیده و این یعنی تولید که در ابتدا ۲.۳ میلیون تن بوده در حال حاضر به بیش از سه برابر افزایش پیدا کرده است. همچنین در گروه فولاد مبارکه تولید فولاد خام به بیش از ۱۰.۲ میلیون تن رسیده است.

وی افزود: گروه فولاد مبارکه بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد ایران و منطقه منا (شمال آفریقا و خاورمیانه) است. هرچند تولید فولاد ترکیه بیشتر از گروه فولاد مبارکه بوده، اما اینکه زیر یک سقف در یک واحد صنعتی هشت کوره قوس الکتریکی وجود داشته باشد در دنیا بی‌نظیر است. این مورد فقط در فولاد مبارکه وجود دارد و پس از آن یک کارخانه در مکزیک با پنج کوره قوس الکتریکی مشغول به فعالیت است.

عظیمیان با تشریح فرایند‌های تولید و حجم بالای عملیات‌های اجرایی در فولاد مبارکه به جایگاه این کارخانه بزرگ صنعتی در انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: این شرکت یکی از بزرگ‌ترین دستاورد‌های صنعتی انقلاب اسلامی محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: شرکت فولاد مبارکه در ایران منحصربه‌فرد و خاص است. در فولاد مبارکه شعاری وجود دارد به نام «از سنگ تا رنگ»؛ یعنی از معادن سنگ‌آهن تا ورق رنگی، ورق گالوانیزه و تمام حلقه‌های این زنجیره در فولاد مبارکه وجود دارد. علت اینکه سودآوری این شرکت هم نسبت به دیگر واحد‌های فولادی بیشتر است وجود تمامی چرخه تولید در این شرکت است.

مدیرعامل فولاد مبارکه همچنین به مجموعه هلدینگ‌های این شرکت پرداخت و گفت: در گروه فولاد مبارکه سه هلدینگ وجود دارد و اخیرا چهارمین هلدینگ نیز فعالیتش را از سال ۹۹ آغاز کرده است. فولاد مبارکه هم یک بنگاه صنعتی است، هم یک بنگاه مالی. در بعد صنعتی به قول یکی از وزرا، فولاد مبارکه لوکوموتیو صنعت ایران است؛ یعنی زمانی که فولاد مبارکه کار می‌کند، چرخ سایر صنایع بزرگ کشور هم در حال چرخش است؛ چراکه مشتریان ما تنها و تنها شرکت‌های بزرگ صنعتی هستند. همچنین به لحاظ گردش مالی بالا، فولاد مبارکه یک بنگاه مالی هم محسوب می‌شود و یک شرکت ۱۰۰ درصد بورسی است؛ چون فولاد مبارکه برای تأمین مالی پروژه‌های خود نیازی به منابع ندارد و ما هیچ مشکل ارزی یا ریالی نداریم؛ بنابراین به دنبال این هستیم تا در اقتصاد و صنعت کشور بیشتر نقش‌آفرینی کنیم.

مدیرعامل فولاد مبارکه اشاره‌ای هم به وضعیت صادرات ورق‌های فولادی کرد و گفت: در بخش صادرات ورق، فولاد مبارکه تمامی استاندارد‌های اروپا را دارد و تا پیش از تحریم‌ها، محصولات این شرکت به تمام اروپا صادر می‌شد؛ از این جهت هم فولاد مبارکه یک برند بین‌المللی محسوب می‌شود.

عظیمیان به پروژه‌های توسعه‌ای فولاد مبارکه پرداخت و افزود: در بخش توسعه و تولید محصولات جدید، پروژه‌های مختلفی در فولاد مبارکه در دستور کار قرار دارد و به دنبال این هستیم که کشور را در زمینه‌های متعدد خودکفا کنیم. به‌عنوان مثال، فولاد مبارکه در پروژه ۱۰۰۰ کیلومتری انتقال نفت از گوره به جاسک که از جانب مقام معظم رهبری، استراتژیک‌ترین طرح دولت معرفی شده بود، مشارکت جدی کرد که موجب تضمین ادامه صادرات نفت کشور در شرایط خاص گردید و همگان در این پروژه شاهد بی‌اثر شدن تحریم‌ها در مسیر رشد و توسعه کشور بودند.

مدیرعامل فولاد مبارکه بیان کرد: جایگاه فولاد مبارکه می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد؛ بنابراین امکانات و نیرو‌های خود را برای بی‌اثر کردن تحریم‌ها و کمک به اقتصاد کشور بسیج کرده‌ایم. علی‌رغم اینکه بیشتر شرکت‌ها و صنایع ایران تحریم شدند، فولاد مبارکه تنها شرکتی بود که آمریکا به‌طور جداگانه سه بار آن را در فهرست تحریم‌های بسیار سخت خود قرار داد و حتی در آخرین روز دولت ترامپ، این شرکت و شخص بنده به‌عنوان تروریست در لیست تحریم‌ها قرار گرفتیم و البته به آن افتخار می‌کنیم.

عظیمیان به مسئولیت‌های اجتماعی این شرکت اشاره و ادامه داد: در بخش مسئولیت‌های اجتماعی، فولاد مبارکه کار‌های بزرگی انجام داده است. یکی از معضلات بزرگ دنیا در دوران کرونا تأمین اکسیژن بیمارستان‌ها بود و فولاد مبارکه اکسیژن مازاد خود را که در سال‌های گذشته به فروش می‌رساند، از دی‌ماه سال گذشته به‌صورت رایگان در اختیار بیمارستان‌ها قرار داد و تاکنون بیش از ۱۳ هزار تن اکسیژن رایگان تحویل جامعه سلامت کشور داده است.

وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته در حوزه کرونا بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان در عرصه‌های مختلف ازجمله اقلام و تجهیزات بیمارستانی بیمارستان‌های درمانگر بیماران کرونایی، تأمین مواد ضدعفونی‌کننده و همکاری و حمایت از نهاد‌های ذی‌ربط جهت مقابله با بیماری کرونا هزینه کرده‌ایم.

عظیمیان توضیح داد: خوشبختانه فولاد مبارکه با قدرت مسیر خود را دنبال می‌کند. برنامه‌ای که ما در شرکت تا سال ۱۴۰۴ دنبال می‌کنیم این است که کشور را به‌طور کامل غنی از ورق فولادی کنیم. عظیمیان با اشاره به واردات ۷۰۰ میلیون یورویی فولاد در سال گذشته به کشور گفت: نیمی از واردات فولادی در قالب ورق بوده و اکنون در صنعت‌های مختلف مثل خودروسازی، لوازم خانگی و... در برخی از بخش‌ها توانایی تولید بعضی از ورق‌های خاص در کشور وجود ندارد. فولاد مبارکه در برنامه‌های خود تا سال ۱۴۰۴ تولید این ورق‌ها را گنجانده است تا کشور را از هر نوع ورقی بی‌نیاز کنیم.

مدیرعامل فولاد مبارکه ابراز خرسندی کرد که فولاد مبارکه برای رسیدن به اهداف خود نیاز به کمک مالی دولت ندارد و می‌تواند تمام نیاز خود را از لحاظ مالی تأمین کند.

مدیرعامل فولاد مبارکه با ابراز خوشحالی از خدمت به مردم و صنعت کشور گفت: بنده و همکارانم در تمامی لحظات به دنبال پمپاژ امید به کشور بوده‌ایم و این را به همه همکارانمان نیز تأکید کرده‌ایم؛ چراکه دشمنان این کشور به دنبال تضعیف ایران هستند. در سال ۵۷ که انقلاب شد، کلا ۶۰۰ هزار تن فولاد تولید و ۴ میلیون تن وارد می‌کردیم و در جهان رتبه ۳۵ را داشتیم؛ اما اکنون که ۴۰ سال از انقلاب گذشته، از رتبه ۳۵ به دهم ارتقا پیدا کرده‌ایم و حدود ۲۵ میلیون تولید و بین ۸ تا ۱۰ میلیون تن از آن را صادر می‌کنیم.


  • بیشتر بخوانید:

فولاد مبارکه مصرف آب خود را به کمترین مقدار می‌رساند

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

"غشهد" به مجمع می‌رود

مجمع عمومی شرکت شهد ایران در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۱۷ برگزار می‌شود.
افزایش سرمایه ۶۳ درصدی

افزایش سرمایه ۶۳ درصدی "وایران" در مجمع

مجمع عمومی فوق العاده شرکت لیزینگ ایرانیان در تاریخ ۱۴۰۰/۰۳/۳۱ برگزار شد.
دورهمی سهامداران

دورهمی سهامداران "رکیش" در دهم تیرماه

مجمع عمومی فوق العاده شرکت کارت اعتباری ایران کیش در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۱۰ برگزار می شود.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "فخاس" به گوش می‌رسد

مجمع عمومی شرکت مجتمع فولاد خراسان در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۱۷ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: