کد خبر : ۲۴۱۰۷۸
۰۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۸
مدیرعامل فرابورس ایران گفت: سندباکس محیطی برای ورود و معرفی انواع تکنولوژی‌های جدید از بلاکچین گرفته تا تحلیل داده، هوش مصنوعی و ... به بازار سرمایه است.

خواندن ۲ دقیقه

بازار سرمایه+بورس نیوز

به گزارش بورس نیوز، امیر هامونی، مدیرعامل فرابورس ایران به موضوع نظارت هوشمند و سامانه‌هایی که بر کج‌گزینی در بازار‌ها نظارت می‌کنند، پرداخت و اظهار کرد: از آنجا که کج‌رفتاری‌هایی در بازار سرمایه به وجود می‌آید و گا‌ها خطا‌های معاملاتی رخ می‌دهد، بازار سرمایه نیازمند نظارت دقیق و همه‌جانبه است.

وی از مصادیق کج‌رفتاری‌ها در بازار سرمایه را مواردی همچون دستکاری قیمت، کلاهبرداری و سوءاستفاده از اطلاعات نهانی دانست و افزود: در حال حاضر بحث فضای مجازی نیز پررنگ شده و مباحث مالی_رفتاری و اقتصاد روایی از فضای مجازی نشأت می‌گیرد.

هامونی به مطالعات مایکل ایتکن استاد اقتصاد یکی از دانشگاه‌های استرالیا اشاره کرد و گفت: این استاد اقتصاد بحث کیفیت بازار را مطرح کرده و عنوان می‌کند که باید با به‌کارگیری تکنولوژی‌های هوشمند و هوش مصنوعی به ارتقای کیفیت بازار کمک کنیم.

وی در ادامه با اشاره به کاربرد‌های فین‌تک، اظهار کرد: با توجه به حجم بالای تراکنش‌ها، حجم بالای انواع داده‌ها، تنوع بازیگران، ابزار‌ها و بازار‌ها و همچنین پیچیده شدن فرایند‌ها و درنتیجه مطالبه مردم نسبت به سرعت، دقت، شفافیت و در دسترس بودن و درنهایت ظهور تکنولوژی‌های ساختارشکن و تحول صنعت، بحث فین‌تک‌ها بسیار پررنگ‌تر خواهد شد و به‌کارگیری فین‌تک‌ها ضرورت می‌یابد.

مدیرعامل فرابورس ایران در ادامه این پنل به گزارش موسسه مکنزی در سال ۲۰۲۰ که مربوط به زیرساخت بازار سرمایه بود، اشاره کرد و گفت: در بحث‌های آماری در خصوص اکوسیستم بازار سرمایه، موضوع هوش مصنوعی (AI) رتبه اول را دارد.

وی همچنین با اشاره به تجربه بورس نزدک و دویچه بورس در حوزه سرمایه‌گذاری روی فین‌تک‌ها در امر نظارت افزود: نزدک ونچرز (Nasdaq Ventures) با دو تامین سرمایه بزرگ برای توسعه فین‌تک در حوزه‌هایی نظیر تحلیل داده، هوش مصنوعی، یادگیری ماشین، رگ‌تگ، بلاکچین و دارایی‌های دیجیتال و زیرساخت سرمایه‌گذاری کرده است.

مدیرعامل فرابورس ایران شرکت‌های سرمایه‌پذیر نزدک ونچرز را در حال حاضر شامل ۱۵ شرکت عنوان کرد که Digital Reasoning به عنوان یکی از شرکت‌های شاخص در زمینه هوش مصنوعی و نظارت بر ارتباطات الکترونیکی به منظور شناسایی ارتباطات مشکوک با استفاده از هوش مصنوعی در حال فعالیت است.

به گفته وی Caspian نیز دیگر شرکتی است که از این ۱۵ شرکت سرمایه‌پذیر نزدک ونچرز، در زمینه پولشویی به فعالیت مشغول است و از پلتفرمی تحت عنوان AML Investigator در زمینه شیوه‌های جدید برای مقابله با پولشویی بهره می‌برد.

مدیرعامل فرابورس موضوع فعالیت شرکت‌های سرمایه‌پذیر دویچه ونچرز را نیز که تحت نظارت دویچه بورس است، حوزه‌های مختلفی مانند خدمات مدیریت وثیقه مبتنی بر رایانش ابری، راهکار معاملات الکترونیک با درآمد ثابت، پلتفرم انتشار دیجیتال برای بازار‌های جهانی بدهی، بازار اوراق بهادار خصوصی و ... عنوان کرد.

هامونی در پایان با اشاره به اینکه به تازگی وزارت امور اقتصادی و دارایی موافقت اصولی و مجوز فعالیت سندباکس بازار سرمایه را اعطا کرده، گفت: سندباکس محیطی برای ورود و معرفی انواع تکنولوژی‌های جدید از بلاکچین گرفته تا تحلیل داده، هوش مصنوعی و ... به بازار سرمایه بوده که حضور آن در بازار سرمایه مزایایی نظیر پرکردن خلأ قانون، کاهش هزینه رعایت قانون در راه‌اندازی یک بازار یا ابزار جدید معاملاتی، امکان تامین مالی آسان‌تر برای نوآوران و مواردی از این دست را به همراه دارد.


  • بیشتر بخوانید:

عرضه صکوک اجاره به مدت ۵ روز کاری

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

" وسبحان " به سوددهی افتاد

شرکت سرمایه گذاری سبحان زمان سوددهی به سهامداران را اعلام کرد.
سوددهی

سوددهی " واعتبار " از نخستین ماه زمستان

شرکت سرمایه گذاری اعتبار ایران از زمان پرداخت سود به سهامداران خبر داد.
در مجعم

در مجعم " غمهرا " ۴۱۲ ریال سود تقسیم شد

مجمع عمومی شرکت گروه تولیدی مهرام در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۲۸ برگزار شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "لپیام" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت گسترش صنایع پیام در تاریخ ۱۴۰۰/۰۷/۱۲برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: