کد خبر : ۲۴۲۱۰۸
کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز:
۱۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۴
کارشناس بازار سرمایه گفت: به مرور زمان وضعیت بازار بهتر خواهد شد و پس از تعادل به نقطه صفری همانند سال ۹۶ خواهد رسید.

حرکت بازار برای رسیدن به نقطه

روزبه شریعتی درباره نوسان‌هایی که بازارسرمایه در این چند برهه اخیر تجربه کرد، به بورس‌نیوز گفت: ضربه عظیمی از لحاظ پارادایم مالی و رفتاری به بازار وارد شد و جمعیتی از سرمایه‌گذاران باتجربه و البته کم‌سوادی (به‌لحاظ آشنایی با بازارسرمایه) که به‌واسطه دعوت دولت به این بازار آمدند نیز با هیجان منفی رفتار کردند.

کارشناس بازار سرمایه افزود: پس‌ازاین اتفاقات، بازار با مومنتوم منفی مواجه شد و تغییرات ریزساختاری همانند تغییر دامنه‌نوسان برای کاهش ریزش شاخص صورت پذیرفت که همین امر موجب شد تا روزانه ۶ هزار میلیارد تومان صف فروش در بورس شکل گیرد اما؛ در حال حاضر این وضعیت به‌آرامی در حال بهبود پیدا کردن است.

وی بابیان اینکه در معاملات بورس باید عوامل متعددی از سوی مسئولان اجرایی بازارسرمایه مدنظر قرار داده شود، گفت: ارزش ریالی صف فروش، تعداد نماد‌های قفل صف فروش و ارزش معاملات فاکتورهایی هستند که باید نهادهای اجرایی و ناظر در بورس و فرابورس به آن توجه ویژه‌ای داشته باشند و نمی‌توان این عوامل را درنظر نگرفت.

شریعتی بیان کرد: در یک ماه و نیم گذشته در برخی روزها، ارزش معاملات از هزار تا هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان فراتر نمی‌رفت و حتی این رقم از میانگین زمستان ۹۸ نیز کمتر بود اما؛ در حال حاضر ارزش معاملات ریالی به بالای ۳ هزار میلیارد تومان رسیده و صف فروش‌ها کاهش‌یافته و متعادل شده است.

کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: به‌مرور زمان وضعیت بازار بهتر خواهد شد البته نمی‌توان انتظار رشد شارپ داشت ولی با رسیدن به تعادل، بازار به نقطه صفری همانند سال ۹۶ خواهد رسید تا سرمایه‌گذاران به این نتیجه برسند که آیا به سمت خرید حرکت کنند یا خیر.

شریعتی در پایان خاطرنشان کرد: این تغییرات برای بازار خوش‌یمن، اما زمان‌بر است و حداقل بین دو هفته تا یک ماه نیاز به زمان است و به‌آرامی وضعیت بازار به‌ویژه در تابستان بهتر خواهد بود.


  • بیشتر بخوانید:

چرایی سایه سنگین نوسان این‌روزهای بورس

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

" وسبحان " به سوددهی افتاد

شرکت سرمایه گذاری سبحان زمان سوددهی به سهامداران را اعلام کرد.
سوددهی

سوددهی " واعتبار " از نخستین ماه زمستان

شرکت سرمایه گذاری اعتبار ایران از زمان پرداخت سود به سهامداران خبر داد.
در مجعم

در مجعم " غمهرا " ۴۱۲ ریال سود تقسیم شد

مجمع عمومی شرکت گروه تولیدی مهرام در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۲۸ برگزار شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "لپیام" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت گسترش صنایع پیام در تاریخ ۱۴۰۰/۰۷/۱۲برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: