کد خبر : ۲۴۲۱۰۸
کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز:
۱۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۴
کارشناس بازار سرمایه گفت: به مرور زمان وضعیت بازار بهتر خواهد شد و پس از تعادل به نقطه صفری همانند سال ۹۶ خواهد رسید.

حرکت بازار برای رسیدن به نقطه

روزبه شریعتی درباره نوسان‌هایی که بازارسرمایه در این چند برهه اخیر تجربه کرد، به بورس‌نیوز گفت: ضربه عظیمی از لحاظ پارادایم مالی و رفتاری به بازار وارد شد و جمعیتی از سرمایه‌گذاران باتجربه و البته کم‌سوادی (به‌لحاظ آشنایی با بازارسرمایه) که به‌واسطه دعوت دولت به این بازار آمدند نیز با هیجان منفی رفتار کردند.

کارشناس بازار سرمایه افزود: پس‌ازاین اتفاقات، بازار با مومنتوم منفی مواجه شد و تغییرات ریزساختاری همانند تغییر دامنه‌نوسان برای کاهش ریزش شاخص صورت پذیرفت که همین امر موجب شد تا روزانه ۶ هزار میلیارد تومان صف فروش در بورس شکل گیرد اما؛ در حال حاضر این وضعیت به‌آرامی در حال بهبود پیدا کردن است.

وی بابیان اینکه در معاملات بورس باید عوامل متعددی از سوی مسئولان اجرایی بازارسرمایه مدنظر قرار داده شود، گفت: ارزش ریالی صف فروش، تعداد نماد‌های قفل صف فروش و ارزش معاملات فاکتورهایی هستند که باید نهادهای اجرایی و ناظر در بورس و فرابورس به آن توجه ویژه‌ای داشته باشند و نمی‌توان این عوامل را درنظر نگرفت.

شریعتی بیان کرد: در یک ماه و نیم گذشته در برخی روزها، ارزش معاملات از هزار تا هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان فراتر نمی‌رفت و حتی این رقم از میانگین زمستان ۹۸ نیز کمتر بود اما؛ در حال حاضر ارزش معاملات ریالی به بالای ۳ هزار میلیارد تومان رسیده و صف فروش‌ها کاهش‌یافته و متعادل شده است.

کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: به‌مرور زمان وضعیت بازار بهتر خواهد شد البته نمی‌توان انتظار رشد شارپ داشت ولی با رسیدن به تعادل، بازار به نقطه صفری همانند سال ۹۶ خواهد رسید تا سرمایه‌گذاران به این نتیجه برسند که آیا به سمت خرید حرکت کنند یا خیر.

شریعتی در پایان خاطرنشان کرد: این تغییرات برای بازار خوش‌یمن، اما زمان‌بر است و حداقل بین دو هفته تا یک ماه نیاز به زمان است و به‌آرامی وضعیت بازار به‌ویژه در تابستان بهتر خواهد بود.


  • بیشتر بخوانید:

چرایی سایه سنگین نوسان این‌روزهای بورس

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
مجمع

مجمع " بفجر " با محور سرمایه برگزار شد

مجمع عمومی شرکت فجر انرژی خلیج فارس در تاریخ ۱۴۰۰/۰۸/۰۱ برگزار شد.

" پاسا " دست به جیب شد

شرکت ایران یاسا تایر و رابر از زمان پرداخت سود خبر داد.
پرداخت سود

پرداخت سود " قیستو " از آخرین ماه پاییز

شرکت قند بیستون از زمانبندی پرداخت سود به سهامداران خبر داد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع " ثالوند " با محور سرمایه به گوش می رسد

مجمع عمومی فوق العاده شرکت سرمایه گذاری مسکن الوند در تاریخ ۱۴۰۰/۰۸/۱۰ برگزار می‌شود.
دعوت از سهامداران

دعوت از سهامداران " دهدشت " به مجمع

مجمع عمومی فوق العاده شرکت پتروشیمی دهدشت در تاریخ ۱۴۰۰/۰۸/۱۶ برگزار می‌شود.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: