کد خبر : ۲۴۲۲۲۹
۱۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۸
یک کارشناس حوزه کار معتقد است تا زمانی که استخراج رمز ارز در داخل کشور به شکل هدفمند صورت نگیرد و زیان اجتماعی آن بر منافع ملی کشور ترجیح داده شود بهتر است انجام نگیرد مگر آنکه سازوکار‌های آن پیش‌بینی و آگاهی و آموزش‌های لازم نسبت به آن داده شود.

خواندن ۲ دقیقه

آگاهی لازم برای استخراج رمزارز به مردم

به گزارش بورس نیوز، عبدالله مختاری،کارشناس حوزه کار درباره تاثیر استخراج رمز ارز بر اشتغال و تولید کشور، اظهار کرد: معتقدم نباید از هول حلیم در دیگ بیفتیم، چون هنوز نسبت به تامین اعتبار و پشتوانه این پول‌های الکترونیکی یا بیت کوین و امثال آن تضمینی وجود ندارد لذا دولت باید به مردم در این خصوص آگاهی بدهد و اطلاع رسانی عمومی کند.

وی افزود: اگر کارفرمایی از برق دولتی که برای آن یارانه پرداخت می‌شود استفاده و کارخانه را تعطیل می‌کند تا رمزارز استخراج کند، منفعت شخصی خودش را می‌بیند و کارگرانی که بیکار می‌شوند و تولیدی که دچار رکود می‌شود در نظر نمی‌گیرد بنابر این وقتی برق یک شهر یا محدوده یا کارخانه به دلیل استخراج رمزارز می‌رود، زیان اجتماعی و اقتصادی کشور را باید درنظر بگیریم.

مختاری با انتقاد از ایجاد مزرعه بیت کوین برای برخی کشور‌ها در داخل گفت: اگر بیت کوین واقعاً سرمایه ایجاد می‌کند چرا تمام دنیا به جای راه اندازی کارخانه، نیروگاه‌های برق خود را به مزارع بیت کوین وصل نمی‌کنند؟ متاسفانه ما برای کشور‌های دیگر مزرعه بیت کوین ایجاد کرده ایم در حالیکه این کشور‌ها خودشان به اقتصاد اول دنیا تبدیل شدند، ولی چون هزینه انرژی و برق در کشور ما بسیار پایین است به آسانی به استخراج رمزارز مشغول شده اند، ولی این هزینه در واقع از جیب زاغه نشین سیستان و بلوچستان و کولبر کردستان می‌رود.


این کارشناس حوزه کار با بیان اینکه استخراج رمز ارز به شکل غیرهدفمند برای کشور فاجعه به بار می‌آورد و اقتصاد را عقب می‌اندازد، اظهار کرد: ما مخالف استخراج رمز ارز با این شرایط که زیان اجتماعی دارد، هستیم و معتقدیم باید منفعت را در یک طرف و زیان اجتماعی و خواب تولید را در طرف دیگر بگذاریم و هردو را بسنجیم.

مختاری بر لزوم هدفمندی پرداخت یارانه به حامل‌های انرژی همچون برق تاکید کرد و گفت: ما می‌توانیم برای جلوگیری از زیان وارده استخراج رمزارز به تولید اعلام کنیم فرضا انقدر کیلووات برای مصرف عمومی است و هزینه برق بیش از آن باید به قیمت آزاد جهانی پرداخت شود، چون مصرف خانگی را نمی‌توان قاچاق کرد لذا اگر کارخانه‌ها و شرکت‌ها بخواهند رمز ارز استخراج کنند باید هزینه بیشتری پرداخت کنند.

به گفته مختاری منظور از هدفمندی در مسیر صحیح قرار گرفتن است و تا زمانی که استخراج رمز ارز در داخل کشور به شکل هدفمند صورت نگیرد و زیان اجتماعی آن بر منافع ملی ترجیح داده شود، بهتر است انجام نگیرد؛ مگر آن که ساز و کارش پیش بینی و آگاهی عمومی و آموزش‌های لازم در این خصوص داده شود نه آنکه از برق مجانی و رایگان استفاده کنیم و ضرر و زیان اجتماعی آن به افراد ضعیف و گروه‌های کم درآمد تحمیل شود.


  • بیشتر بخوانید:
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
سهامداران

سهامداران "کازرو" دور هم جمع می‌شوند

مجمع عمومی شرکت پتروشیمی کازرون در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۰۸ برگزار می‌شود.

"ثاژن" حسابرس را در مجمع انتخاب کرد

مجمع عمومی فوق العاده شرکت سخت آژند در تاریخ ۱۴۰۰/۰۳/۱۹ برگزار شد.

"ممسنی" از سهامدارانش دعوت کرد

مجمع عمومی شرکت پتروشیمی ممسنی در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۰۸ برگزار می شود.
دورهمی سهامداران

دورهمی سهامداران "کساپا" در هفتم تیر

مجمع عمومی شرکت سایپا شیشه در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۰۷ برگزار می شود.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: