کد خبر : ۲۴۲۸۳۶
در بازار طلا اتفاق افتاد؛
۳۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۶
فضای بازار طلا هفته گذشته با ریزش ۱۰۰ دلاری قیمت این فلز ارزشمند تحت تاثیر جدیدترین موضع بانک مرکزی آمریکا، زیر و رو شد.

خواندن ۲ دقیقه

ریزش ۱۰۰ دلاری قیمت طلا+ بورس نیوز

به گزارش بورس نیوز، فضای بازار طلا هفته گذشته با ریزش ۱۰۰ دلاری قیمت این فلز ارزشمند تحت تاثیر جدیدترین موضع بانک مرکزی آمریکا، زیر و رو شد.

 سرمایه گذاران اکنون در تلاش برای ارزیابی مجدد ارزش مناسب طلا هستند. بهای هر اونس طلا برای تحویل در آگوست در معاملات روز جمعه بازار آمریکا پنج دلار و ۸۰ سنت معادل ۰.۳ درصد کاهش یافت و در ۱۷۶۹ دلار بسته شد. طلا برای کل هفته ۱۱۰ دلار معادل ۵.۹ درصد کاهش یافت که بزرگترین کاهش هفتگی قیمت معاملات این بازار از هفته منتهی به ششم مارس سال ۲۰۲۰ بود.

کوین گریدی، رییس شرکت فونیکس در این باره به کیتکونیوز گفت: طلا حرکت نزولی بزرگی داشت که دیدگاه بسیاری از افراد را تغییر داد. طلا می‌تواند هفته جاری اندکی افزایش پیدا کند. این فلز ارزشمند باید ارزش خود را بیابد. با آنچه که دیده ام، سطح ۱۹۵۰ تا ۲۰۰۰ دلار ارزش مناسبی نیست. تصور نمی‌کنم ۱۶۰۰ دلار هم ارزش مناسبی باشد. طلا هفته آینده باید جای پای خود را پیدا کند.

اگرچه کاهش قیمت طلا پیش بینی شده بود، اما میزان ریزش قیمت بسیاری از تحلیلگران را متعجب کرد. جان ویر، یکی از مدیران شرکت والش تردینگ اظهار کرد: ما انتظار کاهش ملایم قیمت طلا را داشتیم، اما تصور نمی‌کردیم تا این حد نوسان پیدا کند. به نظر می‌رسد بازار فلزات ارزشمند به این نوع اخبار واکنش بیش از حدی نشان می‌دهد، زیرا سرمایه گذاران توجه دقیقی به سیگنال‌های بانک مرکزی آمریکا دارند. تصور می‌کنم شاهد نزول قیمت بیشتری در هفته جاری باشیم.

وی در ادامه افزود: این ایده که بازار‌ها افزایش نرخ‌های بهره را زودتر از موعد به دلیل انتظارات تورمی بالاتر خواهند داشت، اوضاع را برای طلا تغییر می‌دهد.

کریس وستون، مدیر تحقیقات شرکت پِپِراِستون گفت: تصمیم بانک مرکزی آمریکا به بازار نشان داد که سیستم هدف گذاری میانگین تورم بانک مرکزی منعطف است که به تغییرات مهمی منتهی شده است. آنچه که در دلار آمریکا و فلزات ارزشمند مشاهده می‌کنید، ارزیابی واضح سیستم هدف گذاری میانگین تورم بانک مرکزی است، اما مطمئنا این سیستم انعطاف پذیری دارد و این مسئله باعث نوسان در بازار‌های نرخ‌های بهره شده و ارزش دلار و فلزات ارزشمند را متاثر کرده است.

گریدی خاطرنشان کرد طلا پیش از اعلام تصمیم اخیر بانک مرکزی آمریکا هم نتوانسته بود پیشروی قابل توجهی در بالای مرز ۱۹۰۰ دلار داشته باشد که علامت بدی بود. با وجود همه اقدامات محرک مالی که به اجرا درآمده است، طلا نتوانست به مرز ۲۵۰۰ دلار صعود کند. طلا در چنین فضایی باید عملکرد بسیار بهتری می‌داشت. در عوض طلا ساکن بود و شرایط دشواری برای صعود داشت و با تورمی که اکنون در حال افزایش است، بانک مرکزی آمریکا باید در مقطعی با اشاره به افزایش نرخ‌های بهره به کنترل آن بپردازد.

دانیل پاویلونیس، کارگزار ارشد کالا‌ها در شرکت آر جی او فیوچرز گفت: طلا در هفته جاری به دنبال رسیدن به کف روند کاهشی اخیر خواهد بود و پس از آن بهبود آن آغاز می‌شود. اکنون فرصت خرید دیگری در بازار فلزات ارزشمند است. دلار آمریکا هم هفته جاری به اوج خود می‌رسد که این امر به طلا کمک خواهد کرد. بازده اوراق خزانه ۱۰ ساله هم پس از رشد اخیر، با کاهش روبرو شد. پاویلونیس خاطرنشان کرد سطح ۱۷۷۰ دلار سطح جذابی برای ورود به فضای طلاست و سطوح حمایتی قوی طلا هفته جاری در ۱۷۶۳ دلار و ۱۷۴۰ دلار قرار دارند.

مهمترین رویداد هفته جاری اظهارات روز سه شنبه جروم پاول، رییس بانک مرکزی آمریکا در برابر کنگره خواهد بود. بازار‌ها توجه دقیقی به اظهارات پاول خواهند داشت و منتظرند ببینند آیا وی از موضع اخیر بانک مرکزی که درباره احتمال افزایش زودتر از موعد نرخ‌های بهره صحبت کرده است، عقب نشینی می‌کند.

سایر آمار اقتصادی شامل شاخص قیمت هزینه مصرفی شخصی خواهد بود که روز جمعه منتشر می‌شود و آمار تورم مورد علاقه بانک مرکزی آمریکاست.

بر اساس گزارش کیتکونیوز، بازار‌ها همچنین به کنترل آمار نهایی تولید ناخالص داخلی، سفارش کالا‌های بادوام، آمار متقاضیان بیمه بیکاری در روز پنج شنبه، فروش خانه‌های نوساز در روز چهارشنبه و فروش خانه‌های قدیمی در روز سه شنبه می‌پردازند.


بیشتر بخوانید:

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
مجمع

مجمع "صبا " ۱۹۳ تومان تقسیم کرد

مجمع عمومی شرکت سرمایه گذاری صبا تامین در تاریخ ۱۴۰۰/۰۶/۲۰ برگزار شد.
سهامداران

سهامداران "شستان" دست خالی از مجمع

مجمع عمومی عادی شرکت صنایع پتروشیمی گلستان در تاریخ ۱۴۰۰/۰۶/۲۹ برگزار شد.
افزایش سرمایه ۱۱۳ درصدی

افزایش سرمایه ۱۱۳ درصدی "شرنگی" در مجمع

مجمع عمومی فوق العاده شرکت صنعتی و شیمیایی رنگین در تاریخ ۱۴۰۰/۰۶/۱۷ برگزار شد.
سهامداران حقیقی

سهامداران حقیقی "ساوه" بخوانند

شرکت سیمان ساوه زمان پرداخت سود به سهامداران حقیقی و حقوقی را تعیین کرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: