کد خبر : ۲۴۲۹۷۹
کارشناس بازارسرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز؛
۰۱ تير ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۲
در سال گذشته ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی که مردم وارد بازار کردند توسط دولت به صورت مستقیم و غیرمستقیم از بازار خارج و هزینه کسری بودجه شد که این موضوع از چشم رئیس‌جمهور جدید نیز دور نمانده است.

بب

امیر سیدی در گفت‌وگو با بورس نیوز اظهار کرد: بازار طی ماه‌های اخیر با یکسری ابهام و همچنین با روند اصلاحی مواجه بود بنابراین قیمت‌ها نسبت به مردادماه سال گذشته اُفت بسیاری داشته است و قیمت بسیاری از سهام به یک پنجم رسیده است.

کارشناس بازار سرمایه افزود: شاخص در مردادماه ۲ میلیون بوده اما؛ در حال حاضر به یک میلیون و ۲۰۰ هزار رسیده که در این میان تعدادی عرضه اولیه وجود داشت که ترکیب شاخص را بهم ریختند یعنی اگر شاخص را برای کل سهام در نظر بگیریم بیش از ۵۰ درصد ریزش داشته است و این به معنی سطوح قیمتی جذاب است.

وی گفت: ابهاماتی که در بازار از جمله درباره رئیس جمهور آینده، وضعیت برجام و نگاه رئیس جمهور جدید به بورس وجود داشت همه در حال برطرف شدن است.

سیدی بیان کرد: همه در انتظار به نتیجه رسیدن برجام تا پایان سال گذشته بودند، اما هنوز به نتیجه نرسیده و این به معنی وجود کسری بودجه در امسال است و قاعدتا این موضوع روی نقدینگی تاثیر می‌گذارد و همه این موارد به نفع بازار سرمایه است.

کارشناس بازار سرمایه درباره بازگشت بورس خاطرنشان کرد: در ابتدا باید منظور از بازگشت را مشخص کنیم اگر تعریف ما از بازگشت رسیدن به روند نیمه نخست سال گذشته است باید گفت نباید چنین انتظاری داشت و این اتفاق هر ۱۰ تا ۱۵ سال رخ می‌دهد و نباید دنبال این موج صعودی بود.

وی تصریح کرد:، اما اینکه بازار یک روند قطعی مثبت داشته باشد این انتظار وجود دارد.

سیدی با اشاره به صحبت‌های رئیس جمهور منتخب، افزود: بخشی از بورس بازار ثانویه است جایی که سهام مبادله می‌شود و زمانی که رونق داشته باشد می‌توانید در بازار اولیه شرکت‌ها پروژه تعریف و به بازار عرضه کنید.

کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه رئیس جمهور منتخب روز گذشته به اتفاقی غلطی که در سال گذشته صورت گرفت و منجر به خروج پول از بازار صورت گرفت اشاره کرد و گفت: زمانی که بازار ثانویه رونق گرفت پولی که وجود دارد پولی سهامی است که در حال مبادله در بازار است و باید با استفاده از این رونق برای عرضه اولیه استفاده کرد.

وی بیان کرد: در سال گذشته ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی که مردم وارد بازار کردند توسط دولت به صورت مستقیم و غیرمستقیم از بازار خارج و هزینه کسری بودجه شد که به درستی از سوی آقای رئیسی به آن اشاره کرد.

سیدی اظهار کرد: اگر دولت جدید این نگاه را به بازار سرمایه نداشته باشد، منابع بازار سرمایه به حدی است که موجب رونق دوباره بازار ثانویه را فراهم کنند.

کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: به زودی روند سینوسی بازار از بین نخواهد رفت و باید در انتظار ورود نقدینگی به بازار بود که هنوز به این نقطه نرسیدیم.


بیشتر بخوانید:

 

شمس یاوری ساوجی
Iran (Islamic Republic of)
۰۶:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۱
منتج تحلیل ها بیانگر آن هست که حدود ۱۵۰ سهم بعلت کمبود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان قفل درفروش هستند واین همان جزئی از زایش سرمایه بازار ثانویه میباشد که توسط دولت برداشت وصرف تامین کسری بودجه شده است. درضمن حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان هم از بازار ثانویه صرف پروژه های بازار اولیه شده است .بنابر این برای روان‌سازی واقعی بورس نیازمند ۵۰۰ هزار تومان وجه نقد میباشدوباحتمال میتوان گفت که خروج همبن میزان وجه نقد بعناوین مختلف دریک سال گذشته از بازار سرمایه ، بورس را به فلاکت نشانده ودرخت بی اعتمادی را کاشته است .لذا تا زمانی که این مبلغ توسط برداشت کنندگان به بورس برنگردد با حرف وحدیث وگفت وشنود درمانی ،بورس رونق پیدا نمی‌کند وروز به روز بی رونق تر هم خواهد شد .‌
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
۳۵۰ ریال سود به ازای هر سهم

۳۵۰ ریال سود به ازای هر سهم " وسبحان"

مجمع عمومی شرکت سرمایه گذاری سبحان در تاریخ برگزار ۱۴۰۰/۰۷/۱۲ شد.
پرداخت سود

پرداخت سود " وخارزم " از سال آینده

شرکت سرمایه گذاری خوارزمی از زمان پرداخت سود به سهامداران خبر داد.
تقسیم سود ۷۳ ریالی در مجمع

تقسیم سود ۷۳ ریالی در مجمع " حکشتی "

مجمع عمومی شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ۱۴۰۰/۰۷/۱۷ برگزار شد.

"خموتور" سهامداران را فراخواند

مجمع عمومی فوق العاده شرکت موتورسازان تراکتورسازی ایران درتاریخ ۱۴۰۰/۰۸/۰۵ برگزار می‌شود.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: