بانک ایران زمین اعلام کرد؛
۰۲ تير ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۶
براساس اعلام بانک مرکزی، طرح توجیهی افزایش سرمایه افشا شده حتی‌المقدور تا زمان رسیدگی به ابهامات حوزه‌های نظارتی (بانک مرکزی و سازمان بورس) ملاک تصمیم‌گیری سهامداران قرار نگیرد.

خواندن ۲ دقیقه

بانک ایران زمین+بورس نیوز

به گزارش بورس نیوز، بانک ایران زمین درخصوص افزایش سرمایه ۵۰۰ درصدی این بانک شفاف‌سازی کرد.

بر این اساس، این بانک اعلام کرد، طرح توجیهی افزایش سرمایه افشا شده حتی‌المقدور تا زمان رسیدگی به ابهامات حوزه‌های نظارتی (بانک مرکزی و سازمان بورس) ملاک تصمیم‌گیری سهامداران قرار نگیرد.

 
همچنین اعلام شده که نظرات مجموعه نظارتی سازمان بورس و اوراق بهادار مبنی بر ضرورت در دسترس بودن آخرین صورت‌های مالی حسابرسی شده بدون تاخیر زمانی شرکت، برای بررسی حساب حقوق صاحبان سهام، زیان انباشته و تاثیر افزایش سرمایه بر آن و همچنین ضرورت خروج از شمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت از یک‌سو و آخرین صورت‌های مالی حسابرسی شده مربوط به عملکرد منتهی به پایان سال ۱۳۹۷ از سوی دیگر ایجاب می‌کند که طرح توجیهی ملاک تصمیم‌گیری نباشد.
 
همچنین، با تاکید بر ضرورت افزایش سرمایه بانک آمده که با عنایت به مطالب مطروحه در جلسه حضوری نمایندگان این بانک با مدیریت نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار تهران در خصوص افزایش سرمایه به استحضار می‌رساند بانک ایران‌زمین در راستای دستورالعمل محاسبه سرمایه نظارتی و کفایت سرمایه بانک مرکزی برای بهبود سرمایه نظارتی و درنهایت خروج از شمولیت ماده ۱۴۱ لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت مکلف به افزایش سرمایه بوده است و در این رابطه نسبت به تهیه طرح توجیهی افزایش سرمایه و اخذ نظر حسابرس مستقل و بازرس قانونی و افشای آن در ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ اقدام کرده است؛ بنابراین هیات‌مدیره بانک ایران‌زمین برای به‌روزرسانی صورت‌های مالی حسابرسی شده در سال‌جاری همچنین اخذ مجوز‌های لازم تلاش خواهد کرد.
 
پیش‌تر نیز (موسسه حسابرسی و خدمات مالی فاطر) در راستای افزایش سرمایه از رقم ۴ هزار میلیارد ریال به ۲۰ هزار میلیارد ریال از محل آورده نقدی با سلب حق تقدم از سهامداران فعلی برای الزامات مفاد بند ۳ ماده ۲۴ بخشنامه بانک مرکزی در خصوص نسبت کفایت سرمایه و سرمایه نظارتی و بهبود ساختار مالی اظهار نظر کرده‌ است.
 
بدیهی است، انجام افزایش سرمایه یادشده منوط به موافقت سازمان بورس و اوراق بهادار و تصویب مجمع عمومی فوق‌العاده است و در این خصوص اطلاع‌رسانی لازم صورت خواهد گرفت. بانک ایران زمین با نماد «و زمین» اطلاعات و صورت‌های مالی تلفیقی ۱۲ ماهه منتهی به ۳۰ اسفند ۱۳۹۹ که هنوز حسابرسی نشده است را منتشر کرده که بر اساس آن درآمد کارمزدی این بانک با ۹۵ درصد رشد نسبت به سال ماقبل آن از ۴۶۴ میلیارد و ۷۳ میلیون ریال به ۹۰۵ میلیارد و ۶۲۸ میلیون ریال رسیده است.
 
هزینه‌های مالی بانک نیز حدودا ۹۹ درصد کاهش داشته و بانک ایران‌زمین با سرمایه ثبتی ۴ هزار میلیارد ریالی توانست از محل تسهیلات اعطایی ۴ هزار و ۵۷۶ میلیارد و ۶۲۹ میلیون ریال درآمد شناسایی کند.
 
این بانک ۷۴ هزار و ۶۱۰ میلیارد و ۳۰۵ میلیون ریال بابت سپرده‌های بانکی هزینه پرداخت کرده اما در عین حال ۱۰ هزار و ۲۹۰ میلیارد ریال سود خالص از سرمایه‌گذاری‌ها کسب کرد.
 
بانک ایران‌زمین در سال مالی ۱۳۹۹ به میزان ۱۰ هزار و ۲۹۰ میلیارد ریال سود سرمایه‌گذاری کسب کرد که در مقایسه با عدد ۶ هزار و ۵۹۳ میلیارد ریال در سال ۱۳۹۸ به میزان ۵۶ درصد رشد را نشان می‌دهد.
 
جمع درآمد‌های عملیاتی بانک نیز ۵۹ هزار و ۳۶۵ میلیارد ریال بوده است.
 
تسهیلات اعطایی و مطالبات از اشخاص غیردولتی بانک ایران‌زمین از رقم ۳۵ هزار و ۷۰۴ میلیارد ریال به ۵۱ هزار و ۲۵۸ میلیارد ریال رسید که نشان‌دهنده رشد ۴۴ درصدی است. همچنین موجود نقدی از رقم ۲ هزار و ۶۸ میلیارد ریال به ۴ هزار و ۵۷۹ میلیارد ریال رسید و درمجموع دارایی‌های این بانک به ۴۴۰ هزار و ۳۸۷ میلیارد ریال رسید که سال ماقبل آن ۳۴۲ هزار و ۲۱۲ میلیارد ریال بوده است.
 
در بخش دارایی‌ها، دارایی‌های ثابت مشهود بانک ایران‌زمین ۴ هزار و ۸۷۷ میلیارد ریال، دارایی‌های نامشهود ۳ هزار و ۳۴۲ میلیارد ریال، سرمایه‌گذاری در سهام و سایر اوراق بهادار ۸ هزار و ۴۳۳ میلیارد ریال و سایر دارایی‌ها ۲۴۸ هزار و ۹۱۹ میلیارد ریال بوده است.
 
در کنار آمار‌های اعلام‌شده، این بانک قصد دارد در سال ۱۴۰۰ به‌عنوان بانک تمام‌دیجیتالی و نخستین بانک ایرانی در این حوزه باشد.
 
به گفته مدیرعامل بانک ایران‌زمین؛ ۱۴۰۰ سال بسیار مهمی برای بانک ایران‌زمین بوده سال ۱۴۰۰ سال تحول و جهش خواهد بود.
 
به گفته عبدالمجید پورسعید، مدیرعامل بانک ایران زمین؛ این بانک در چند سال گذشته تمام تلاش خود را برای ایجاد یک ساختار منسجم و پیاده‌سازی بانکداری دیجیتال، با برنامه‌ریزی دقیق انجام داده و امیدواراست بتواند طبق برنامه با ارائه سرویس‌های جدید، تحولی را در صنعت بانکداری ایجاد کند.
 
وی افزود: ما سعی کرده‌ایم با فعال کردن استان‌ها و سرپرستی‌های خود به شناسایی واحد‌های تولیدی و فعال در همه استان‌های کشور بپردازیم و با ارائه خدمات مالی مناسب به این واحد‌ها ضمن همراهی با تولید، چرخ‌های اقتصاد کشور را به حرکت درآوریم.
 
مدیرعامل بانک ایران‌زمین، بابیان این نکته که سال ۱۴۰۰ سال تحول و جهش در بانک ایران‌زمین خواهد بود گفت: سال‌ها تلاش کردیم و به برنامه‌های خود متعهد بودیم، زیرساخت‌های زیادی را فراهم کردیم تا بتوانیم تغییراتی اساسی در شیوه ارائه خدمات به مشتریان به‌خصوص استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکار‌های نوین ایجاد کنیم.
 
پورسعید، مشارکت با استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های فین‌تکی را معامله برد- برد دانست و یادآور شد: شرکت‌های فین‌تکی با چالاکی و شناسایی نیاز مردم خدمات ارائه می‌دهند که از ارزش‌افزوده بالایی برخوردار است و مورد استقبال مردم قرار می‌گیرد؛ ازاین‌رو با مشارکت و همکاری با این بازیگران جدید منجر به تثبیت جایگاه بانک و ارائه خدمات نوآورانه به مردم می‌شود.
 
مدیرعامل بانک ایران‌زمین خاطرنشان کرد: بانکداری دیجیتال مستلزم تحول، فرهنگ‌سازی و مدرن‌سازی در تمام لایه‌های مدیریتی، فرآیندی، عملیاتی و فناوری است و تحقق این امر نیازمند گذار از یک دیدگاه محصول‌گرا به مشتری‌گرا و خدمت‌محور است که این روند در بانک ایران‌زمین دنبال می‌شود.
 
وی افزود: پلت‌فرم بانکداری دیجیتال ایران‌زمین با نام «فراز» با بهره‌گیری فناوری روز ایران‌زمین تلاش می‌کند تا با پیاده‌سازی بانکداری دیجیتال ضمن کمک به رشد و توسعه فعالیت‌های اقتصادی کشوری پنجره‌ای جدید از خدمات بانکی را همگام با تکنولوژی‌های روز دنیا به مردم کشورمان ارائه کند.
 
بانک ایران‌زمین قصد دارد تا با رعایت کامل قوانین و مقررات پولی و مالی کشور، تجربیات برتر بین‌المللی را به‌کار بندد و خدمات خود را در بالاترین استاندارد‌های کیفی ارائه کند و با استفاده از نوآوری‌ها و فناوری‌های روز دنیا به لحاظ عملیات و کارآیی، پیشرو بانک‌های خصوصی کشور باشد و راهکار‌های بانکی و مالی کامل را به همه مشتریان خود ارائه کند.
 
در عین حال، توسعه فرهنگ کسب‌وکار خصوصی، بسط و گسترش بازار هدف و افزایش روزمره فعالیت‌های تجاری، تولیدی و خدماتی، از طریق انجام فعالیت‌های اعتباری و اعطای تسهیلات، تجهیز منابع و هدایت آن‌ها به‌جانب فعالیت‌های مولد در بخش‌های مختلف بازرگانی، تولیدی و خدماتی و مسکن و ساختمان، ارائه خدمات پولی کارآمد به دارندگان منابع مالی، کارآفرینان و متقاضیان واجد شرایط، توسعه، عرضه و خلق ابزار‌های نوین بانکی و شناسایی و اجرای شیوه‌های جدید تجهیز و تخصیص منابع، بهره‌برداری و استفاده بهینه از فرصت‌های محیطی، برای حفظ و افزایش سرمایه‌های مشتریان و سهامداران، فراهم‌آوردن سود بالاتر برای سپرده‌گذاران و سهامداران، کسب اعتبار و حسن‌شهرت برای بانک در تمامی فعالیت‌ها و ایجاد زمینه‌های لازم برای رشد کمی و کیفی بانک، سبقت از رقبا در بازار پول و سرمایه از طریق شناسایی فرصت‌ها و تهدید‌ها و بهره‌برداری مناسب و بهینه فرصت‌ها و جلب‌اعتماد مردم و رضایتمندی مشتریان ازجمله اهدافی است که بانک ایران‌زمین از بدو تاسیس ترسیم کرده و با برنامه‌ریزی و ارائه طرح‌های مبتکرانه در پی تحقق آن‌ها بوده است.

 


  • بیشتر بخوانید:
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی

افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" در سال جاری

با در نظر گرفتن سرمایه فعلی ۳۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" احتمالا  سهامداران این مجموعه باید منتظر یک افزایش سرمایه ۳۰۰ درصدی در سال ۱۴۰۱ در "غکورش" باشند. آنطور که مطرح شده است، این افزایش سرمایه از محل سود انباشته شرکت انجام خواهد شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.

"حخزر" برای پرداخت سود آماده می شود

شرکت کشتیرانی دریای خزر زمان پرداخت سود به سهامداران را منتشر کرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: