کد خبر : ۲۴۳۷۰۲
در گفت‌وگو با بورس‌نیوز مطرح شد:
۱۵ تير ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۴
کارشناس صنعت خودرو گفت: افزایش واردات قطعات CKD نشان می‌دهد صنعت خودروسازی ما راهی برای دور زدن تحریم‌ها یافته و از این بابت، افزایش واردات قطعات نیمه منفصله خودرو، اتفاق مبارکی است.

۲ پیام رشد واردات قطعات CKD

به گزارش بورس نیوز، در سال ۹۶، بیش از ۴ میلیارد دلار قطعات CKD خودرو وارد کشور شده بود؛ اما با شروع تحریم‌ها، واردات CKD به‌شدت کاهش یافت و سال ۹۸ کلاً ۶۶۵ میلیون دلار قطعات خودرو به‌صورت CKD وارد شد.

آمارها حاکی از آن بوده که واردات قطعات CKD در سال ۹۹ دوباره شیب صعودی به خود گرفته و به بیش از ۹۰۰ میلیون دلار رسیده است.

مرتضی مصطفوی کارشناس صنعت خودرو در گفت‌وگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: افزایش واردات قطعات CKD نشان می‌دهد صنعت خودروسازی ما راهی برای دور زدن تحریم‌ها یافته و از این بابت، افزایش واردات قطعات نیمه منفصله خودرو، اتفاق مبارکی است.

وی افزود: در نظر داشته باشید که در سال ۹۷ و ۹۸، مهم‌ترین معضل صنعت خودرو، واردات قطعات بود و در شرایط تحریم، امکان انتقال ارز و واردات قطعات به‌راحتی وجود نداشت اما؛ به‌تدریج صنایع راهکاری برای عبور از فشار تحریم‌ها یافتند و نکته آنجاست که هنوز هم‌حجم واردات CKD بسیار کمتر از سال ۹۶ است؛ البته در این فاصله، بسیاری از قطعه‌سازان ما هم تلاش‌هایی برای داخلی‌سازی داشتند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: افزایش ۳۷درصدی واردات قطعات CKD هم نویدبخش این موضوع است که به‌رغم تأثیرگذاری تحریم‌ها، اما صنایع داخلی ما به‌تدریج راه‌های عبور از فشار را یافته‌اند؛ ولی این رشد می‌تواند هشداری هم برای صنعت خودرو ما باشد که با کاهش فشار تحریم‌ها، مجدداً به سمت مونتاژکاری حرکت نکنیم و توجه و تمرکزمان روی داخلی سازی و کاهش وابستگی به واردات باشد. در مقطعی، صنعت خودروی ما به‌صورت افراطی مونتاژکاری می‌کرد و باید مراقب باشیم که در صورت رفع تحریم‌ها، داخلی سازی را به فراموشی نسپاریم.


  • بیشتر بخوانید:

قیمت‌گذاری و دخالت دستوری شفافیت بازار را تهدید می‌کند

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
مجمع

مجمع "حفارس" سود تقسیم نکرد

مجمع عمومی شرکت حمل ونقل بین المللی خلیج فارس در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۳۱ برگزار شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "رمپنا" به گوش می رسد

مجمع عمومی شرکت گروه مپنا در تاریخ ۱۴۰۰/۰۵/۱۶ برگزار خواهد شد.
سود ۴۰ ریالی در مجمع

سود ۴۰ ریالی در مجمع "ونیرو" تقسیم شد

مجمع عمومی شرکت سرمایه گذاری نیرو در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۲۷ برگزار شد.

"میهن" آماده برگزاری مجمع می‌شود

مجمع عمومی شرکت بیمه میهن در تاریخ ۱۴۰۰/۰۵/۱۸ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: