کد خبر : ۲۴۴۴۵۰
۲۹ تير ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۶
ارز دیجیتال GoChain یکی از تیم‌هایی است که قول می‌دهد سرعت شبکه اتریوم را ۱۰۰ برابر کند. توکن GO توکن تخصصی ارز دیجیتال گوچین است.

ارز دیجیتال گوچین (GoChain)+بورس نیوز

به گزارش بورس نیوز، یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های بلاکچین مشکل مقیاس‌پذیری است و تیمی که بتواند این چالش را بهتر حل کند، می‌تواند از همه ارز‌های دیجیتال پیشی بگیرد.

ارز دیجیتال GoChain یکی از تیم‌هایی است که قول می‌دهد سرعت شبکه اتریوم را ۱۰۰ برابر کند. توکن GO توکن تخصصی ارز دیجیتال گوچین است. هدف این تیم این است که در مقایسه با بیت کوین ده برابر غیرمتمرکز‌تر شود و ۱۰۰۰ برابر مصرف برق کمتری داشته باشد. حال باید ببینیم آیا این ادعا‌ها واقعی است یا فقط بازارگرمی است. برخی می‌گویند این شبکه می‌تواند رقیب بزرگی برای اتریوم باشد. با ما در ادامه مقاله همراه باشید تا هم بیشتر این ارز دیجیتال را بشناسید و هم ببینیم آیا توان رقابت با اتریوم را دارد یا نه.

یکی از تغییرات مهمی که ارز دیجیتال گوچین (GoChain) ایجاد کرده، روش مکانیزم اجماع آن است. این ارز دیجیتال جایگزین بهتری برای مکانیزم اجماع در قرارداد‌های هوشمند با استفاده از Proof of reputation به جای اثبات کار (Proof-of-Work) یا Proof of Authority فراهم کرده است.

مکانیزم Proof of reputation را می‌توان در اصطلاح مدل اجماع اثبات شهرت یا اعتبار نامید. در این مدل برای همه اعضای شرکت‌کننده یک حساب اعتبار در نظر گرفته می‌شود تا بتوانند شبکه را از هر مشکل داخلی و خارجی دور نگه دارند و امنیت شبکه تضمین شود. در بلاکچین GoChain همه شرکت‌کنندگان ملزم به داشتن حساب اعتبار هستند و تلاش برای تقلب در سیستم چه از نظر مالی یا از نظر اعتبار کاربر، عواقب سختی را برایش به همراه خواهد داشت.
در اصل، GoChain با استفاده از Proof of reputation برای بیشتر شرکت‌کنندگان در شبکه، مدل Proof of Authority را بهبود بخشیده است.

در ایران در ادبیات حوزه ارز‌های دیجیتال، Proof of Authority اثبات اعتبار ترجمه شده است. کلمه Reputation هم به معنای اعتبار است، اما دو کلمه Reputation و Authority مفهوم متفاوتی دارند. Authority اعتباری است که به واسطه داشتن قدرت برای فردی ایجاد می‌شود؛ مثل اعتبار مدیر یک مجموعه. اما Reputation اعتباری است که یک فرد در یک مجموعه به واسطه انجام کار‌های درست به دست آورده است. می‌توانیم برای مجزا کردن این دو مفهوم در لغت Proof of Authority را اثبات اقتدار تعریف کنیم یا Proof of reputation را اثبات نیکنامی بنامیم.

ارز دیجیتال گوچین علاوه بر اثبات نیکنامی (Proof of reputation) برای نود‌هایی که از شهرت و نیکنامی بسیار بالایی برخوردار هستند و ارزش زیادی به شبکه اضافه می‌کنند، از اثبات اعتبار (Proof of Authority) نیز استفاده می‌کند. به علاوه بلاکچین این ارز دیجیتال کاملاً سازگار با اتریوم ایجاد شده است؛ به این معنی که زنجیره‌های فعلی مبتنی بر اتریوم به راحتی می‌توانند به GoChain منتقل شوند.

ارز دیجیتال GoChain به دنبال حل مشکلات تمرکز، مقیاس پذیری و مصرف انرژی بلاکچین‌هایی است که از اثبات کار (Proof of Work) به عنوان مکانیزم اجماع استفاده می‌کنند. درست است که اجماع اثبات کار الگوریتم خوبی برای بلاکچین‌ها است، اما با شروع انقلاب بلاکچین به هدف خود رسیده است. اکنون زمان آن است که تغییراتی انجام دهیم که یک بلاکچین سریع‌تر، مقیاس‌پذیرتر، غیرمتمرکزتر و کم‌مصرف‌تر داشته باشیم. علاوه بر این، ارز دیجیتال گوچین فراتر از قرارداد‌های هوشمند اتریوم حرکت می‌کند تا چیزی پایدار و مفیدتر ایجاد کند.

از آنجا که اتریوم از قرارداد‌های هوشمند پشتیبانی می‌کند، به یکی از پرکاربردترین پروتکل‌های بلاکچین تبدیل شده است. قرارداد‌های هوشمند در بسیاری از صنایع مختلف کاربرد دارد و مورد نیاز است. ارز دیجیتال GoChain می‌خواهد قرارداد‌های هوشمند فعلی را بهبود بخشد تا استفاده از آن‌ها را آسان‌تر کند و در برابر خطا‌ها استحکام بیشتری داشته باشد. اتریوم در حال حاضر بهترین شبکه قرارداد هوشمند است، اما کامل نیست. برخی از مشکلاتی که اتریوم با آن روبه‌رو است عبارتند از:

اتریوم ۳ برابر بیشتر از گوگل انرژی مصرف می‌کند.

تمرکز زدایی در اتریوم آنچنان که وعده داده شده نیست.

اتریوم فقط می‌تواند تقریباً ۳۰ تراکنش در ثانیه انجام دهد.

قرارداد‌های هوشمند اتریوم ضد هک/سرقت نیستند؟!

تیم ارز دیجیتال GoChain قصد دارد با ساخت بلاکچینی ۱۰ برابر غیرمتمرکزتر، با ۱۰۰ برابر تعداد تراکنش بیشتر و ۱۰۰۰ برابر انرژی مصرفی کمتر، این مشکلات را حل کند. هم‌اکنون این شبکه در حال پردازش ۱۳۰۰ تراکنش در ثانیه است؛ بنابراین یکی از سه هدف را در حال حاضر برآورده می‌کند.


  • بیشتر بخوانید:
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل: