کد خبر : ۲۴۴۷۹۶
پای رئیس سازمان بورس هم وسط آمد؛
۰۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۷
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: اتفاقی که در چند هفته اخیر رخ داد، این بود که قطعی برق موجب توقف تولید کارخانجات سیمان شد. از آنجایی که تکنولوژی و روش تولید کارخانجات سیمان بدین ترتیب است که امکان کاهش تولید را ندارند و ناچار به توقف و به صفر رساندن تولید هستند، لذا زمانی که برق قطع شد به ناچار تولید آن‌ها متوقف شد.

کارخانجات سیمان+بورس نیوز

به گزارش بورس نیوز، محمدعلی دهقان دهنوی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار درخصوص عرضه سیمان در بورس کالا اظهار کرد: در حوزه سیمان باید شرایط قبل و بعد از عرضه سیمان در بورس کالا مورد بررسی قرار گیرد تا تغییر و بهبود رویه‌ها به خوبی نمایان شود.

وی افزود: تا پیش از ورود سیمان به بورس کالا قیمت گذاری روی محصولات تولیدی، مطلوب شرکت‌های سیمانی نبود و امکان سرمایه گذاری مجدد یا تعمیر و بازسازی دستگاه‌ها و خطوط تولید به دلیل روند قیمت‌گذاری غیرمنطقی وجود نداشته است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: این قیمت به صورت دستوری و از سوی سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان تعیین می‌شد که موضوع مورد توجه این بود که با وجود قیمت گذاری، سیمان با قیمت دولتی به دست مصرف کننده نیز نمی‌رسید. به عبارت دیگر در حالی که هر پاکت سیمان ۱۷ هزار تومان در بازار آزاد قیمت گذاری شده بود، مصرف کننده آن را بالای ۳۰ هزار تومان خریداری می‌کرد و در واقع سیمان به دست افراد محدودی توزیع می‌شد؛ به عبارت دیگر، قیمت‌های موجود در بازار رانت قابل توجهی را نصیب دلالان می‌کرد.

دهقان دهنوی خاطرنشان کرد: زمانی که بحث ورود سیمان به بورس کالا مطرح شد یک مرحله و تا ۲۱ هزار تومان تا قبل از ورود به بورس کالا، افزایش قیمت مصوب شده بود و بعد از آن نیز در بورس کالا به بهای ۲۵ هزار تومان معامله شد که نکته حائز اهمیت این بود که سیمان با همین نرخ نیز به دست مصرف کننده نهایی رسید.

وی ادامه داد: با ورود سیمان به بورس به جای آنکه ۱۰ تا ۲۰ نفر خریدار سیمان از شرکت‌های سیمانی باشند، ۱۳۹۵ نفر تا به امروز خریدار مستقیم سیمان از ۱۰ تن تا مقادیر بالاتر از بورس کالا بودند و از سوی دیگر ۴ هزار نفر هم کد دریافت کرده اند و امکان خرید برای آن‌ها فراهم است.رئیس سازمان بورس بیان کرد: این اتفاق به معنای آن است که دست واسطه‌ها و دلالان از بازار سیمان کوتاه شده و بسیاری از مصرف کنندگان قادرند مستقیما از طرق بورس کالا از کارخانجات خرید کنند.

دهقان دهنوی تصریح کرد: ورود سیمان به بورس کالا نه تنها برای سهامداران شرکت‌های سیمانی مطلوب است بلکه برای شرکت‌های سیمانی هم سودآوری خوبی ایجاد می‌کند و سیمان نیز با قیمت پایین تری به دست مصرف کننده می‌رسد؛ تمامی این مزایا سبب شد این رویداد مورد تایید و حمایت همه از جمله سیاستگذاران و قانون‌گذاران باشد.

وی ادامه داد: اتفاقی که در چند هفته اخیر رخ داد، این بود که قطعی برق موجب توقف تولید کارخانجات سیمان شد. از آنجایی که تکنولوژی و روش تولید کارخانجات سیمان بدین ترتیب است که امکان کاهش تولید را ندارند و ناچار به توقف و به صفر رساندن تولید هستند، لذا زمانی که برق قطع شد به ناچار تولید آن‌ها متوقف شد.

رئیس سازمان بورس گفت: لذا توقف تولید، قیمت‌ها را در بازار آزاد به شدت افزایش یافت. در این بین عده‌ای که تا پیش از این از رانت حوزه سیمان استفاده می‌کردند این موضوع انحرافی را در فضای جامعه منتشر کردند که بورس کالا باعث گرانی سیمان شده است؛ اما مراجع سیاست گذار و قانون گذار متوجه موضوع از جوانب مختلف شدند و تاکید آن‌ها این بود که اتفاقا راه حل التهاب بازار سیمان، عرضه کامل محصول در بورس کالا است.

به گفته دهقان دهنوی زمانی که تولید کاهش یافت، بازار از توقف تولید مطلع و موجودی انبار‌ها کم شد و برخی با پیش بینی طولانی شدن این روند، به دنبال انبار کردن سیمان بر آمدند.

وی افزود: به عقیده بنده همه باید بر عرضه کل سیمان در بورس کالا تاکید کنند و درخواست ما از رسانه‌ها این است که این موضوع را دنبال کرده تا همه شرکت‌های سیمانی اقدام به ورود و عرضه در بورس کنند.

رئیس سازمان بورس در پایان گفت: قیمت‌هایی که در بورس کالا کشف می‌شود به مراتب پایین‌تر از بازار آزاد است و این به معنای حمایت از مصرف کنندگان است؛ در این میان با قول مساعد مسئولان وزارت نیرو، مشکل برق این کارخانجات نیز حل خواهد شد و عملا مشکل کمبود سیمان نخواهیم داشت چراکه ظرفیت تولید سیمان کشور به مراتب از میزان مصرف بالاتر است.

ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۱
قطعا سهامداران. سو استفاده و دزدی آقایان باعث شده طرف نماد 17 هزار خریداری شده اش بعد یکسال، با برنامه های فیبوی کارشناسان بازار سرمایه 6 تومان بشود. شخص رئیس جمهورش هم با عذرخواهی، کلید پیروزی گرفت. عذر خواهی، کاری حل نمیکنه. ملت گزارش خرید دارند با برنامه های کباب خوری آقایان از جیب سهامدار، زندگی نمی شود اینها باید پی کار دیگر بروند و روزی
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

" برکت " در مجمع به سرمایه ۲۷ درصدی رسید

مجمع عمومی فوق العاده شرکت گروه دارویی برکت در تاریخ ۱۴۰۰/۰۷/۲۵ برگزار شد.
دورهمی سهامداران

دورهمی سهامداران " قنقش " در هفته آینده

مجمع عمومی شرکت قند نقش جهان در تاریخ برگزار ۱۴۰۰/۰۸/۰۶ شد.
آغاز پرداخت سود

آغاز پرداخت سود " کگهر " از فردا

شرکت سنگ آهن گهرزمین از اعلام زمان پرداخت سود به سهامداران خبر داد.

" قتربت " از بهار سال آینده سود می دهد

شرکت قند تربت حیدریه زمان پرداخت سود به سهامداران را مشخص کرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: