کد خبر : ۲۴۶۱۲۳
مدیرعامل فرابورس ایران مطرح کرد:
۰۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۶
مدیرعامل فرابورس ایران گفت: سطوح تامین مالی از طریق بازار سرمایه از مراحل اولیه تا بلوغ انجام می‌شود و در هر مرحله، ابزارهای موجود در بازار سرمایه به تامین مالی بنگاه‌ها کمک می‌کنند.

تامین مالی بازار سرمایه+بورس نیوز

به گزارش بورس نیوز، امیر هامونی، مدیرعامل فرابورس ایران با اشاره به اینکه زیست‌فناوری (بیوتکنولوژی) به لحاظ ویژگی‌های ذاتی خود، دانشی بین رشته‌ای است، گفت: بیوتکنولوژی به واسطه کاربرد‌های بالقوه وسیعی که دارد، نقطه عطف بسیاری از مسائل عمده جهان مانند سوءتغذیه، بیماری، دسترسی انرژی، آلودگی و ... است و از همین رو کشور‌های توسعه یافته دنیا نبرد رقابتی را برای تجاری‌سازی کاربرد‌های آن آغاز کرده‌اند.

وی افزود: در مرحله بذر، ایده‌ها و طرح‌ها می‌توانند با مراجعه به بازار دارایی فکری فرابورس یا از طریق روش تامین مالی جمعی اقدام به جذب سرمایه کنند و در مرحله بعدی یعنی مرحله جوانه نیز تامین مالی جمعی و همچنین کمک گرفتن از صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه، روش‌های تامین مالی مناسبی هستند.

هامونی با بیان اینکه در مرحله رشد و گسترش کسب‌وکار‌ها یا طرح‌ها نیز صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه و صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی روی آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند، افزود: از سوی دیگر بازار سرمایه برای بنگاه‌هایی که به بلوغ رسیده‌اند نیز ابزار‌های تامین مالی مناسبی اعم از صندوق‌های خصوصی و اوراق بدهی دارد ضمن آنکه اگر شرایط لازم را داشته باشند، ورود به بازار سهام نیز به تامین مالی بلندمدت آنان کمک می‌کند.

مدیرعامل فرابورس ایران ادامه داد: از مجموع مبلغ سرمایه‌گذاری صندوق‌های جسورانه روی استارتاپ‌های فعال در حوزه‌های مختلف که به میزان ۱۶۴ میلیارد تومان است، حوزه زیست‌فناوری رقم ۳۵ میلیارد تومانی را به خود اختصاص داده است.

وی به صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه که در حوزه زیست‌فناوری سرمایه‌گذاری کرده‌اند نیز اشاره و عنوان کرد: صندوق‌های «یکم دانشگاه تهران»، «رویش لوتوس» و «ایده نوتک آشنا» در این حوزه در حدود ۳۵ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

وی همچنین صندوق‌های جسورانه و خصوصی که در زمینه زیست فناوری فعال هستند را به ترتیب صندوق‌های پیشگام، پویا، آشناتک، رویش، پارتین و تهران۱ در حوزه جسورانه و صندوق نوآور در حوزه صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی عنوان کرد.

مدیرعامل فرابورس با اشاره به اینکه تجاری‌سازی زیست‌فناوری معمولا به دو صورت انجام می‌شود که در حالت اول یک شرکت جدید با سرمایه‌گذاری خطرپذیر برای تجاری‌سازی یک ایده یا محصول ابتدایی زیست فناوری تشکیل می‌شود و در ابتدا به شکل استارت‌آپ است، افزود: در حالت دوم یک شرکت بالغ، تجاری‌سازی یک ایده یا محصول ابتدایی زیست فناوری را برعهده می‌گیرد و بیشتر در کشور‌هایی مانند آلمان و ژاپن دیده می‌شود. به همین دلیل اکثر محصولات بایوتک این کشور‌ها تولید شرکت‌های بزرگ و نه شرکت‌های کوچک و متوسط هستند.

هامونی به معرفی شرکت‌های عظیم بیوتکنولوژی پذیرش‌شده در بورس‌های بین‌المللی پرداخت و گفت: شرکت سانوفی، شرکت فرانسوی بزرگ در حوزه دارو‌های بیوتک است که بیشتر در زمینه درمان دیابت، واکسن انسانی، دارو‌های نوآورانه، سلامت حیوانات و.. فعالیت دارد. این شرکت با ارزش بازاری معادل ۱۱۴.۶۲۴ میلیارد یورو دریورونکست پاریس و نزدک پذیرش شده است.

به گفته هامونی، شرکت آلمانی بایر و زیرمجموعه‌هایش نیز که فعال در حوزه دارو و علوم زیستی است و با آسپرین در جهان به شهرت رسیده است با ارزش بازاری معادل ۴۶.۵۲۳ میلیارد یورو در ۴ بورس به نام کشور آلمان پذیرش شده است.

وی ادامه داد: شرکت بی ژن هم غول چینی در حوزه بیوتک است که مرکز آن در پکن بوده و با ارزش بازاری معادل ۲۴ هزار و ۷۹۶ میلیارد دلار در دو بورس هنگ کنگ و بورس نزدک پذیرش شده است.

مدیرعامل فرابورس در انتها درباره راهکار‌های تامین مالی پروژه‌ها و شرکت‌های زیست فناوری در فرابورس ایران خاطرنشان کرد: در فرابورس ابزار‌های تامین مالی متنوعی همچون «بازار دارایی فکری» به عنوان محلی برای عرضه گواهی اختراع در حوزه زیست‌فناوری، «تامین مالی جمعی» و «صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه» به تامین مالی حوزه زیست فناوری کمک می‌کنند.

به گفته وی همچنین سایر راهکار‌ها نظیر «بازار سوم» به عنوان محلی برای پذیره‌نویسی شرکت‌های سهامی عام در حوزه زیست فناوری و ادغام و تملیک بین این شرکت‌ها، «پذیرش شرکت‌ها و افزایش سرمایه شرکت‌های پذیرش شده» در حوزه زیست فناوری و «انتشار انواع صکوک» برای تامین مالی این قبیل شرکت‌ها از دیگر راه‌های تجهیز منابع مالی برای حوزه زیست فناوری در کشور به شمار می‌روند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
اقدام به افزایش سرمایه در مجمع

اقدام به افزایش سرمایه در مجمع "غمینو"

مجمع عمومی فوق العاده شرکت صنايع غذائي مينو شرق در تاریخ ۱۴۰۰/۰۷/۱۰ برگزار می شود.
سهامداران

سهامداران " قاسم " گرد هم می آیند

مجمع عمومی فوق العاده شرکت قاسم ایران در تاریخ ۱۴۰۰/۰۷/۱۰ برگزار خواهد شد.
دعوت از سهامداران

دعوت از سهامداران "وجامی" به مجمع

مجمع عمومی شرکت سرمایه گذاری جامی در تاریخ ۱۴۰۰/۰۷/۱۱برگزار خواهد شد.
تصمیم به انتخاب هیات مدیره

تصمیم به انتخاب هیات مدیره "قشیر" در مجمع

مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده شرکت تولیدی قند شیروان قوچان بجنورد برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: