کد خبر : ۲۴۷۲۲۷
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار؛
۲۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۱
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: بورس کالا محصول سیمان را که در بازار با کمبود مواجه شده بود به نحو درستی در کشور توزیع کرد؛ بنابراین مکانیزم فعالیت این بازار در کشور ثابت شده است.

دهقان دهنوی+بورس نیوز

به گزارش بورس نیوز، محمدعلی دهقان دهنوی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به تبعات اعمال قیمت گذاری دستوری در بورس کالا  اظهار کرد: در ماده ١٨ قانون ابزار‌ها که جزو قوانین مصوب مجلس است، به صراحت اعلام شده که اگر کالایی وارد بورس کالا شد، دیگر در آن کالا نباید اجازه وضع هیچ نوع دخالتی اعم از قیمت‌گذاری، سهمیه‌بندی و منع صادراتی وجود داشته باشد.وی افزود: موضوع کاملا روشن است، کالا‌هایی که در بورس کالا عرضه می‌شوند، به هیچ عنوان امکان قیمت گذاری برای آن‌ها وجود ندارد و ما هم چنین اجازه‌ای را به کسی نمی‌دهیم.

دهقان دهنوی ادامه داد: مسوولان مربوطه از جمله مسئولان وزارت صمت به صراحت در حوزه ستاد تنظیم بازار اعلام کرده اند که هدف آن‌ها عرضه محصولات در بورس کالا بوده و مکانیزم عرضه و تقاضا را برای قیمت گذاری قبول دارند.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: تلاش آن‌ها این است تا از بستر موجود برای شفاف سازی، روان شدن تجارت و نیز افزایش کارایی معاملات استفاده کنند؛ بنابراین به نظر نمی‌رسد نگرانی بابت قیمت گذاری دستوری در این حوزه وجود داشته باشد.

وی در پاسخ به سوالی مربوط به اینکه سازمان بورس برای ساماندهی به این وضعیت اقدامی را در دستور کار دارد یا خیر؟ گفت: زمانی که قیمت سیمان در کشور به دلیل قطعی برق به شدت افزایش پیدا کرد، بورس کالا توانست ساماندهی و نظام بخشی این کالا را انجام دهد.

 دهقان دهنوی بیان کرد: بورس کالا محصول سیمان را که در بازار با کمبود مواجه شده بود به نحو درستی در کشور توزیع کرد؛ بنابراین مکانیزم فعالیت این بازار در کشور ثابت شده است.

وی در ادامه درباره علت توقف نماد شرکت‌های سرمایه گذاری استانی و برنامه‌های سازمان بورس برای سامان بخشیدن به وضعیت این شرکت‌ها اشاره و ادامه داد: فعالیت شرکت‌های سرمایه گذاری همچون دیگر شرکت‌ها است؛ بنابراین مشمول همه قوانین نظارتی سازمان بورس هستند.

دهقان دهنوی گفت: برخی از این شرکت‌ها علاوه بر عدم ارائه صورت‌های مالی از انتشار گزارش‌ها خودداری کرده اند؛ بنابراین کسانی که در این شرکت‌ها حضور دارند همکاری لازم را نداشته اند و طبق ضوابط نماد آن‌ها متوقف شده است.

وی در ادامه به افزایش نقش تعاونی‌ها در بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: توسعه نقش تعاونی‌ها در کشور از اهمیت زیادی برخوردار است، اما باید توجه داشت که مفهوم تعاون در تعاونی‌ها برقرار باشد و مشارکت همه مردم برای تعیین سرنوشت منافع خود در قالب یک شرکت تعاونی رخ دهد تا این موضوع تحقق پیدا کند.

دهقان دهنوی به آخرین وضعیت انتخابات هیات مدیره سهام عدالت اشاره کرد و افزود: اکنون فرایند انتخابات هیات مدیره سهام عدالت به دلیل وجود برخی از ملاحظات در مراجع نظارتی متوقف است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در پایان گفت: در این میان جلساتی را به عنوان کمیسیون تخصصی شورای عالی بورس برگزار کردیم تا صحبت‌ها شنیده و ابهامات رفع شود تا بعد از آن، انتخابات برگزار شده و زمینه تعیین تکلیف وضعیت شرکت‌ها مشخص شود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

" کوثر " آماده برگزاری مجمع می شود

مجمع عمومی فوق العاده شرکت بیمه کوثر در تاریخ ۱۴۰۰/۰۸/۱۶ برگزار خواهد شد.

" غنوش " از سهامدارانش دعوت کرد

مجمع عمومی فوق العاده شرکت نوش مازندران در تاریخ ۱۴۰۰/۰۸/۱۷ برگزار خواهد شد.
تقسیم سود ۷۰۰ ریالی در مجمع

تقسیم سود ۷۰۰ ریالی در مجمع " کدما "

مجمع عمومی شرکت معدنی دماوند در تاریخ ۱۴۰۰/۰۸/۰۱ برگزار شد.

" کرمان " در نخستین روز آذر به مجمع می رود

مجمع عمومی فوق العاده شرکت سرمايه گذاري توسعه و عمران استان کرمان در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۰۱ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
پمپ بنزین‌های بسته تا دقایقی دیگر باز می‌شوند
سخنگوی وزارت نفت: برخی پمپ‌بنزین‌ها با از مدار خارج شدن شبکه هوشمند، خودشان اقدام به توقف عرضه بنزین کرده‌اند که این جایگاه‌ها تا دقایقی دیگر برای عرضه بنزین آزاد در مدار قرار می‌گیرند.