کد خبر : ۲۴۷۳۳۷
مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان گفت:
۲۵ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۲
مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان گفت:شرکت فولادمبارکه تولید کننده است؛ نه توزیع کننده! با اجرای دقیق دستورالعمل‌های مربوطه درصدد این هستیم که محصولات در اختیار مصرف کننده نهایی قرار گیرد

حمیدرضا عظیمیان+بورس نیوز

به گزارش بورس نیوز، حمیدرضا عظیمیان، مدیرعامل فولاد مبارکه درخصوص میزان تولیدات فولاد مبارکه اظهار کرد: گروه فولادمبارکه با کارخانه فولادمبارکه واقع در ۸۵ کیلومتری جنوب اصفهان متفاوت است. کارخانه فولادمبارکه نزدیک به ۶.۵ میلیون تن فولاد تولید می‌کند و گروه فولاد مبارکه _شامل فولاد هرمزگان و مجتمع فولاد سبا_ با ظرفیت اسمی ۱۰.۲ میلیون تن تولید، فعالیت می‌کند.مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه با بیان اینکه در ۳۰ سال گذشته، بیشترین تولید فولاد شرکت فولاد مبارکه در سال ۹۶ رقم خورد، ابراز کرد: دو ساعت مانده به پایان سال ۹۹، شرکت فولاد مبارکه توانست از مرز تولید ۷ میلیون تن عبور کند. همچنین در سه دهه گذشته، گروه فولاد مبارکه ۸.۵ میلیون تن فولاد تولید کرده است که این مقدار درسال جهش تولید به نزدیک ۱۰ میلیون تن افزایش یافت؛ این درحالی است که در اتفاقی بی سابقه در زمستان سال گذشته، به طور همزمان برق و گاز شرکت، به مدت ۲۵ روز قطع بود.

وی با گریزی به تولید روزانه ۲۳ هزار تن فولاد در شرکت فولادمبارکه گفت: اگر در سال گذشته با محدودیت انرژی روبرو نشده بودیم از ظرفیت اسمی ۷.۲ میلیون تن تولید فولاد عبور می‌کردیم و به تولید ۷.۵ میلیون تن می‌رسیدیم؛ هیچ گاه اجازه ندادیم که تحریم‌ها باعث افت تولید فولاد در بزرگترین واحد صنعتی کشور شود و آمار و ارقام ماهیانه هم گویای همین موضوع است.


به گفته عظیمیان، برای رعایت دستورالعمل‌های فروش، تمام ارقام شفاف و با مقیاس کیلوگرم در اختیار تعزیرات، وزارت صمت و بخش‌های دیگر دولت قرار می‌گیرد و تولید در شرکت فولاد مبارکه نه تنها افت نکرده است بلکه روند افزایشی داشته است.

وی در ادامه به طرح‌های گسترده توسعه‌ای در شرکت فولاد مبارکه پرداخت و گفت: در سال ۸۹، ابرپروژه نورد گرم ۲ به ظرفیت تولید ۴.۲ میلیون تن فولاد در این شرکت تعریف شد. در شرکت فولاد مبارکه، ۷ میلیون تن فولاد خام تولید می‌شود که بالغ بر ۳ میلیون تن از این مقدار به صورت خام به فروش می‌رسد.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه بر ضرورت توسعه ابرپروژه نورد گرم ۲ تاکید کرد و گفت: از یازده سال گذشته درصدد بودیم که تمام تولیدات فولاد خام دراین شرکت نورد شود تا با ارزش افزوده بالا به بازار عرضه شود. این نکته را در نظر داشته باشید که ۸۰ درصد هزینه تولید فولاد به صورت فولاد خام و اسلب از سالن ریخته گری خارج می‌شود و به ازای هر کیلوگرم حدود ۲۰۰ الی ۳۰۰ تومان سود در بردارد. فولاد خام در مرحله نورد گرم به ازای هرکیلوگرم بیش از هزار تومان سود خواهد داشت چراکه در صنایع فولادی سود، در مراحل انتهایی مسیرِ تولید حاصل می‌شود.

به گفته عظیمیان ابرپروژه نورد گرم ۲ با نام «سردار شهید قاسم سلیمانی» در چندین مرحله به مناقصه بین الملی رسید و به علت تحریم‌های ظالمانه تاکنون به فاز اجرایی نرسیده است. مذاکره اخیر با شرکت خارجی، به رایزنی مراحل صدور مجوزات انجامیده تا این ابرپروژه با ظرفیت ۱۶ هزار میلیارد تومان، زمینه اشتغال ۱۰ هزار نفر (هزار نفر مستقیم و ۹ هزار نفر غیرمستقیم) را فراهم کند. امیدواریم پروژه مذکور، در سه سال آینده به بهره برداری برسد تا کشور از واردات ورق بی نیاز شود چراکه این نکته مهم است که نورد گرم ۲ براساس نیاز بازار طراحی شده است.

وی به طرح توسعه دو خط تولید ۳۰ هزار تنی الکترود گرافیتی در یزد هم اشاره‌ای کرد و گفت: نیاز سالانه کشور به این محصول استراتژیک ۵۰ هزار تن است که نیمی از آن در شرکت فولاد مبارکه مصرف می‌شود و نیاز است در تولید این کالا خودکفا شویم که با انعقاد قرارداد‌های خارجی انجام شده و واردکردن تجهیزات موردنیاز در آینده نزدیک به بهره برداری می‌رسد.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه گریزی هم به طرح ۳.۷ میلیون تن افزایش فولاد خام در کشور زد و توضیح داد: در کنار طرح‌های تولید ۱۰ میلیون تن فولاد در جنوب کشور، با افزایش دو میلیون تن در فولاد هرمزگان و معادل همین مقدار در مجتمع فولاد سبا و بهره برداری از فولاد سپیددشت به ظرفیت تولید یک میلیون تن و همچنین نصب ماشین ۶ ریخته گری فولاد مبارکه به افزایش تولید ۱.۷ میلیون تن دست می‌یابیم تا با یک هدف گذاری دو ساله و سرمایه گذاری ۲۵ هزار میلیارد تومانی بدون ایجاد واحد فولادسازی جدید تولید را به ۳.۷ میلیون تن افزایش دهیم.

وی احداث ۲ مگامدول احیا مستقیم را هم با هزینه ۱۱ هزار میلیارد تومان به عنوان طرح توسعه‌ای شرکت فولاد مبارکه مطرح کرد و افزود: شرکت فولاد مبارکه با مصرف روزانه ۱۴۶۰ مگاوات برق، یکی از بزرگترین مصرف کنندگان برق کشور است و با توجه به کمبود و محدودیت تولید برق، طرح‌های توسعه نیروگاه در استان‌های اصفهان، چهارمحال و بختیاری و هرمزگان با توان تولید ۱۵۰۰ مگاوات هدف گذاری شده است.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه به تکمیل زیرساخت‌های جانبی فولاد سنگان هم اشاره‌ای کرد و گفت: در آینده دو خط نورد ۳۰۰ و ۴۵۰ هزار تنی و دو خط ۵۰۰ هزار تنی اسیدشویی در کاشان و شهرکرد به بهره برداری خواهد رسید. شرکت فولادمبارکه در ساخت کارخانه فولادسازی و ریخته گری بیلت در اندیمشک با ظرفیت تولید ۴۰۰ هزار تن هم مشارکت دارد که تمام طرح‌های توسعه‌ای مذکور مربوط به شرکت فولاد مبارکه است.
وی اضافه کرد: شرکت فولاد مبارکه در سه طرح انتقال آب و ساخت سد تنظیمی کوهرنگ ۳، انتقال آب خلیج فارس به اصفهان با مشارکت ۴۰ درصدی و خط انتقال آب به خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان مشارکت دارد.

عظیمیان با اشاره به طرح تحول دیجیتال در شرکت فولاد مبارکه بیان کرد: این طرح از ۱۳۹۹/۵/۵ کلید خورد و قصد بر این است در پروژه‌ای چهار ساله این شرکت به انقلاب چهارم صنعتی ملحق شود. با هوشمندسازی فرایند‌ها از سنگ تا رنگ میزان بهره وری شرکت فولادمبارکه ۶ الی ۸ درصد افزایش می‌یابد.

وی افزود: انعقاد قرارداد با شرکت ایرانسل و نسل پنجم تلفن‌های همراه، تربیت مشاوران هوشمند با همکاری دانشگاه اصفهان و صنعتی از اقدامات انجام شده در مسیر طرح تحول دیجیتال است؛ چرا که بر این باوریم باید برای حفظ بازار جهانی به انقلاب صنعتی چهارم و بالطبع به «باشگاه فانوس دریایی» ملحق شویم و مانند چهار شرکت برتر فولادسازی جهان که به عضویت این باشگاه درآمده اند، قرار گیریم.

به گفته مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه با پایش‌های مستمر، عمده محصولات شرکت فولاد مبارکه به دست مصرف کننده نهایی می‌رسد و نباید از این نکته غافل شد که به علت حجم بالای نقدینگی ممکن است کالای سرمایه‌ای فولاد، در مسیر سوداگری و واسطه گری قرار گیرد که خوشبختانه در مورد محصولات این شرکت درصد اندکی را شامل می‌شود.

وی اضافه کرد: بخش عمده تولیدات شرکت فولادمبارکه به دست مصرف کننده نهایی می‌رسد و تلاش ما بر این است بازار دچار آشفتگی نشود. شرکت فولاد مبارکه نزدیک به ۱۷ هزار میلیارد تومان اعتبار در اختیار مشتریان قرار داده است؛ به این معنا که با فروش اعتباری و گشایش LC داخلی توسط بانک‌ها به مدت سه ماه این امکان را برای تولیدکنندگان فراهم کردیم که کالا را از ما خریداری کرده و به محصولات نهایی بدل کنند و بفروشند و سود ببرند و این افتخاری برای شرکت فولاد مبارکه است که در حمایت از صنایع کشور این اعتبار ۱۷ هزار میلیاردی را قرارداده تا چرخ صنعت کشور بچرخد.

عظیمیان در ادامه به قیمت گذاری دستوری هم اشاره‌ای کرد و توضیح داد: بیشتر مشتریان شرکت فولاد مبارکه «صنایع» هستند. در بورس کالا بر اساس تعیین سهمیه و سامانه بهین یاب، افراد می‌توانند خرید کنند، قیمت هم کشف می‌شود و بر همین اساس توسط کارگزاران خرید انجام می‌شود. این نکته مهم است که شرکت فولادمبارکه تولید کننده است؛ نه توزیع کننده! با اجرای دقیق دستورالعمل‌های مربوطه درصدد این هستیم که محصولات در اختیار مصرف کننده نهایی قرار گیرد، اما در برخی از مواقع به علت حجم بالای نقدینگی در کشور، جذابیت کالای «سرمایه ای» فولاد و اشکالات موجود در نظام توزیع مشکلاتی حادث می‌شود که برای رفع آن جلسات متعددی برگزار کردیم که در دی ماه گذشته شرایط اندکی بهبود یافت و امیدواریم با درایت وزیر صمت، قیمت گذاری دستوری، امضای طلایی و ... اصلاح شود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

" برکت " در مجمع به سرمایه ۲۷ درصدی رسید

مجمع عمومی فوق العاده شرکت گروه دارویی برکت در تاریخ ۱۴۰۰/۰۷/۲۵ برگزار شد.
دورهمی سهامداران

دورهمی سهامداران " قنقش " در هفته آینده

مجمع عمومی شرکت قند نقش جهان در تاریخ برگزار ۱۴۰۰/۰۸/۰۶ شد.
آغاز پرداخت سود

آغاز پرداخت سود " کگهر " از فردا

شرکت سنگ آهن گهرزمین از اعلام زمان پرداخت سود به سهامداران خبر داد.

" قتربت " از بهار سال آینده سود می دهد

شرکت قند تربت حیدریه زمان پرداخت سود به سهامداران را مشخص کرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: