کد خبر : ۲۴۸۹۶۵
ساعت پنج و نیم عصر؛
۰۱ آبان ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۰
گزارش پنج و نیم امروز نیم نگاهی دارد به جای خالی چند سیلی زن در بازار سرمایه و مادرخرج گمشده سعادت آباد و فضایی هایی که به زودی جیره خوار ما خواهند شد و فرصتی که تورم برای ماکارونی سازان ایجاد کرد و...

۵


به گزارش بورس نیوز داغ ترین و جذاب ترین خبر امروز خبر چک افسری بود که بر گوشه یکی از آقایان نشست. این سیلی معروف، بهانه ای بود برای آنکه به یاد آوریم چه قدر جای چند "سیلی زن" در بازار سرمایه ما خالی است! بازاری که این روزها در رقابت کامل به سر می‌برد و علاقه‌ای برای تکان خوردن ندارد. به نظر خیلی از دوستان، سرمایه‌گذاران همچون گنجشکانی که با رها شدن تیر از تفنگ ساچمه ای از شاخه پریده اند، از این بازار گریزان شده اند و تنها راه برای بازگرداندن این گنجشک ها "دانه پاشی" برای آنها است؛ حالا باید دید دوستان در پاستور چه زمانی اقدام به بالا بردن بازار یا در واقع دانه پاشی خواهند کرد.

 

مادرخرج گمشده در سعادت آباد 

آخر هفته ای که گذشت با خبر پلمب ساختمان سعادت آباد جذاب شد. پلمپی که خیلی هم به درازا نکشید و با مذاکره رئیس جدید تخت‌طاووس با شهردار تهران ختم به خیر شد. اما هیچ‌کس این وسط توضیح نداد یک میلیارد و چند صد میلیون تومان جریمه شهرداری که پلمب ساختمان سعادت آباد به خاطر آن انجام شده بود، از جیب چه کسی پرداخت خواهد شد؟!

 

کسی حواسش نیست 
گزارش های شش ماه یکی پس از دیگری روی کدال می نشیند، اما بعضی از این گزارش‌ها در نوع خود جالب توجه است. اگر بگوییم حساب سازی می کنند که دوستان متهم مان می‌کنند به تهمت و افترا. ولی واقعاً چطور می توان در یک دوره مالی هزینه های عمومی و اداری را تقریبا دو برابر کرد؟ اگر دو برابر شدن این هزینه‌ها را حساب سازی نپنداریم، یعنی در بعضی از بانک های کشورمان بدجور ریخت و پاش می شود و کسی هم حواسش نیست... نکته قابل توجه در مورد این گزارش ها این است که نسبت P به E بازار سرمایه که در مرداد ۹۹ به بیش از ۳۰ واحد رسیده بود، این روزها به کمتر از ۹ واحد رسیده است. حالا چطور با این درجه از افت قیمت‌ها، این بازار هنوز برای سرمایه گذاران جذاب نیست، خود یک علامت سوال بسیار بزرگ است!

 

رییسی که پاشنه آشیل بازار سرمایه را می شناخت 

رئیس ساختمان میرداماد که عوض شد، خیلی از فعالان بازار سرمایه ذوق کردند که روی کار آمدن یک مدیر بورسی در راس بازار پول، اتفاق‌‌ خوبی برای بازار سرمایه خواهد بود.‌ اما گویا بورسی بودن جناب رئیس کل به جای آنکه نقطه قوتی برای بازار سرمایه باشد، نقطه ضعفی برای این بازار است. این بزرگوار ظاهراً پاشنه آشیل این بازار را خوب می‌شناسد و می‌داند بازار سرمایه از کجا خواهد خورد. نگاهی به روند نرخ بهره در بازار بین بانکی گواه این ادعاست!

 

طنزپردازی دوستان در مرکز آمار
دوستان در مرکز آمار انگار علاقه زیادی هم به طنز پردازی دارند. رئیس مرکز آمار اعلام کرد نفر سی یا چهلم است که از آمار تورم اطلاع پیدا میکند! اگر اینطور باشد که وای به حال آنان که به این آمار اتکا می کنند. فقط کاش این بزرگوار این نکته را هم شفاف می کرد که اگر ایشان چهلمین نفری است که از آمار تورم خبردار می شود، اولین نفر چه کسی است؟ البته شاید هم توقع ما زیادی است که انتظار داریم رئیس مرکز آمار در جریان آمارها باشد!

 

فرصتی برای ماکارونی سازان 
تورم هر چند همیشه تهدید است، اما گاهی هم برای بعضی صنایع و شرکتها فرصت محسوب می‌شود. همان صنایعی که محصولی را تولید می‌کنند که با افزایش قیمت‌ها، جایگزین محصول دیگری در سبد خانوارها می شود. آمارها نشان می دهد با تورم سرسام‌آوری که بر اقتصاد ما مستولی شده،‌ برنج کم‌کم از سفره خیلی از خانوارها حذف شده و ماکارونی جایگزین آن شده است. این هم فرصتی برای دوستان ماکارونی ساز...

 

فضایی هایی که به زودی جیره خوار ما خواهند شد 
و اما طنز تلخ پایانی اینکه خیلی به اینکه بزرگترین تولیدکننده گاز دنیا هستیم، ننازید! که خیلی دور نیست روزی که وارد کننده گاز باشیم. طبق بررسی های بعضی از دوستان، اگر چهار سال دیگر هم با همین فرمان پیش برویم، برای تامین گاز مورد نیاز مردم باید گاز را وارد کنیم. خدا را شکر با مدیریت بهینه دوستان به درجه ای از
خودکفایی رسیده‌ایم که به زودی علاوه بر تامین تمام نیازهای خودمان و سیر کردن ۵۰۰ میلیون نفری که در شرق آسیا وعده تامین غذایشان را دادیم، موجودات فضایی هم جیره خوار ما خواهند شد!

ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
اوضاع نابسامان بورس به هیچوجهی به دلایل بنیادی و نموداری وتکنیکال مربوط نیست بلکه بنظرمیاد این وضعیت ناشی ازیک اراده خبیث و شیطانی چه بسا هدایت شده ازسوی گروههایی است که نابسامانی هرج و مرج و ناامیدی را در همه بخشهای اقتصاد دامن میزنند .
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
ما در یک فضای سفارشی و کاذب هستیم . آمار کاذب بازارکاذب رییس کاذب و درنهایت حقیقت کاذب
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
لعنت به سر دسته دزدان حقوقی که رئیس بانک مرکزی هست از الان سهم ها رو بز خر میگنن واسه روزی که مبادلات رمز ارز برای ایران مقدور نیست و پول های چندین برابر شده رمز ارز به بورس بر می گرده اون روز با سود چند صد در صدی هم حاضر به فروش نیستند....فکر میکنید آگهی های فروش چند صد میلیاردی خونه های لوکس مال کیاست و پولش از کجا میاد؟
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
لعنت به سر دسته دزدان حقوقی که رئیس بانک مرکزی هست از الان سهم ها رو بز خر میگنن واسه روزی که مبادلات رمز ارز برای ایران مقدور نیست و پول های چندین برابر شده رمز ارز به بورس بر می گرده اون روز با سود چند صد در صدی هم حاضر به فروش نیستند....فکر میکنید آگهی های فروش چند صد میلیاردی خونه های لوکس مال کیاست و پولش از کجا میاد؟
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
مجمع

مجمع "مدیریت" با موضوع انتخاب هیات مدیره

مجمع عمومی فوق العاده شرکت سرمايه گذاري و خدمات مديريت صندوق بازنشستگي کشوري در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۱۸ برگزار خواهد شد.
گردهمایی سهامداران

گردهمایی سهامداران "نوری" در زمستان

مجمع عمومی فوق العاده شرکت پتروشیمی نوری در تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۰۸ برگزار خواهد شد.
سهامداران

سهامداران "سدشت" با هم دیدار می کنند

مجمع عمومی شرکت صنایع سیمان دشتستان در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۱۳ برگزار می‌شود.

"غنوش" در مجمع به سرمایه ۱۸۶ درصدی رسید

مجمع عمومی فوق العاده شرکت نوش مازندران در تاریخ ۱۴۰۰/۰۸/۱۷برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
محمود گودرزی کلیددار بورس تهران شد
با مصوبه هیات مدیره بورس، دکتر محمود گودرزی به عنوان مدیرعامل و سکاندار جدید بورس تهران برگزیده شد.