۱۹ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۳
در تحلیل بنیادی بازار سرمایه، شرکت‌های سرمایه‌گذاری عموماً توسط محاسبه نسبت P/NAV ارزش‌گذاری می‌شوند.

بازار سرمایه +بورس نیوز

به گزارش بورس نیوز، در تحلیل بنیادی بازار سرمایه، شرکت‌های سرمایه‌گذاری عموماً توسط محاسبه نسبت P/NAV ارزش‌گذاری می‌شوند.

در ادامه قصد داریم علاوه بر نحوه محاسبه خالص ارزش دارایی‌های (NAV)، لیستی از ارزنده‌ترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری را ارائه دهیم. باتوجه به اینکه شرکت‌های سرمایه‌گذاری سبد متنوعی از دارایی‌ها را دارند، افراد می‌توانند با سرمایه‌گذاری در این شرکت‌ها میزان ریسک خود را مدیریت کنند. البته باید توجه داشت که لازمه موفقیت در معامله سهام این شرکت‌ها، داشتن استراتژی معاملاتی مناسب است که در این مقاله به آن پرداخته شده است.

ارزش‌گذاری شرکت‌های سرمایه‌گذاری

برای محاسبه خالص ارزش دارایی‌های (NAV) شرکت‌های سرمایه‌گذاری باید ارزش روز حقوق صاحبان سهام و همچنین مازاد ارزش پرتفوی بورسی و غیربورسی آن‌ها محاسبه شود.

پرتفوی بورسی

اطلاعات دارایی‌های بورسی در صورت‌های مالی یا گزارش فعالیت ماهانه شرکت، تحت عنوان «صورت وضعیت پرتفوی شرکت‌های پذیرفته شده در بورس» ارائه می‌شوند. ارزش دارایی‌های بورسی با توجه به قیمت روز آن‌ها شفاف است و به‌راحتی می‌توان مازاد ارزش دارایی‌های بورسی را با توجه به بهای تمام شده آن‌ها محاسبه کرد.

پرتفوی غیربورسی

سرمایه‌گذاری‌های غیربورسی شامل املاک و مستغلات، سپرده بانکی، اوراق درآمد ثابت، ارز، طلا، سکه و همچنین سرمایه‌گذاری در سایر شرکت‌های غیربورسی، پرتفوی غیربورسی شرکت‌های سرمایه‌گذاری را تشکیل می‌دهند. اطلاعات این دارایی‌ها در صورت‌های مالی شرکت یا گزارش فعالیت ماهانه آن، تحت عنوان «صورت وضعیت پرتفوی شرکت‌های خارج از بورس» ارائه می‌شوند.

• محاسبه مازاد ارزش دارایی‌های غیربورسی از جمله چالش‌های بزرگ در محاسبه NAV شرکت‌های سرمایه‌گذاری است، زیرا تنها بهای تمام شده این دارایی‌ها در گزارش‌های شرکت‌ها منتشر می‌شود و اطلاعات کمی درباره ارزش بازار روز آن‌ها در دسترس است. به همین دلیل بسیاری از تحلیلگران، ارزش روز این دارایی‌ها را برابر با بهای تمام شده آن در نظر می‌گیرند؛ در این صورت مازاد ارزش این دارایی‌ها صفر در نظر گرفته می‌شود. گاهی بخش قابل توجهی از دارایی‌های یک شرکت سرمایه‌گذاری، غیربورسی هستند و چشم‌پوشی از مازاد ارزش آن‌ها باعث کاهش دقت محاسبه NAV انحراف از میزان واقعی می‌شود.

لیست ارزنده‌ترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری

در ادامه لیستی از ارزنده‌ترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری که توسط تیم تحلیلی انیگما ارزش‌گذاری و نسبت P/NAV هریک محاسبه و در اختیار شما قرار داده شده است. در این ارزش‌گذاری حقوق صاحبان سهام متناسب با افزایش سرمایه در جریان، سود تقسیمی و جمع درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها تعدیل شده است.

لیست ارزنده‌ترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری با پایین‌ترین نسبت P/NAV

سایت انیگما تنها مرجع تحلیل بنیادی است که توسط تیم حرفه‌ای از تحلیلگران، پرتفوی غیربورسی تمامی شرکت‌های سرمایه‌گذاری را ارزش‌گذاری کرده است.‌ می‌توانید برای دیدن ادامه این لیست اینجا کلیک کنید.

استراتژی معاملاتی در شرکت‌های سرمایه‌گذاری

برای موفق بودن در بازار سرمایه، هر سرمایه‌گذاری باید استراتژی معاملاتی مناسبی داشته باشد. استراژی معاملاتی خوب باعث می‌شود تا افراد ریسک خود را در بازار سرمایه کاهش دهند.

تجربه نشان داده که در شرکت‌های سرمایه‌گذاری نسبت پی به ان‌ای‌وی می‌تواند حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد باشد. پس هرچه این نسبت برای یک شرکت کمتر باشد، می‌تواند سهم مناسبی برای خرید باشد؛ بنابراین به نظر می‌رسد سهام شرکت‌هایی با P/NAV پایین‌تر از ۴۰ یا ۴۵ درصد برای خرید مناسب باشد و سهام شرکت‌هایی با P/NAV حدود ۶۰ یا بالاتر باشد جزو سهم‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری، پیشنهاد نمی‌شود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
دعوت از سهامداران

دعوت از سهامداران "قثابت" به مجمع

مجمع عمومی کارخانه‌های تولیدی و صنعتی ثابت خراسان در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۲۷ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "کشرق" در مجمع تصمیم گرفتند

مجمع عمومی فوق العاده شرکت صنعتی و معدنی شمالشرق شاهرود در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۰۴ برگزار شد.
پرداخت سود به سهامداران

پرداخت سود به سهامداران "سدشت" از سال آینده

شرکت سیمان دشتستان از زمان پرداخت سود به سهامداران خبر داد.

"جم پیلن" در تصور انتخاب هیات مدیره جدید

مجمع عمومی فوق العاده شرکت پروپیلن جم در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۱۵ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
محمود گودرزی کلیددار بورس تهران شد
با مصوبه هیات مدیره بورس، دکتر محمود گودرزی به عنوان مدیرعامل و سکاندار جدید بورس تهران برگزیده شد.