کد خبر : ۲۵۱۸۰۷
کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز تاکید کرد:
۳۰ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۵
مادامی که نرخ بهره، روندی صعودی داشته باشد؛ نتیجه مذاکرات و جهت نرخ ارز مبهم باشد؛ اجرای این ۱۰ بند دولت برای بورس و وعده هایی همچون تزریق منابع به صندوق تثبیت بازار سرمایه و... عملیاتی نشود، این بازار به صورت کجدار و مریز روند فعلی خود را ادامه خواهد داد.

دیواری کوتاه تر از دیوار بازار سرمایه نیست

به گزارش بورس نیوز، روزهای رخوت‌آور بازارسرمایه کماکان ادامه دارد و حتی خبرهای خوب و وعده های سیاست گذاران هم بیش از یکی دو روز، روی وضعیت بازار سرمایه تاثیرگذار نیست.

علی صادقین کارشناس بازارسرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز در خصوص وضعیت این بازار را بیان کرد: شاخص هایی همچون نسبت P به E فوروارد،سود نقدی که بازارسرمایه پتانسیل اعطای آن را دارد، حجم سود تحقق یافته شرکت‌ها و نیز مقایسه سودآوری این بازار در مقایسه با بازارهای رقیب، حکایت از آن دارد که ارزش ذاتی شرکت‌ها با ارزش بازار آن ها همخوانی ندارد و بخش قابل توجهی از بازار سرمایه در حال حاضر از ارزندگی بالایی برخوردار است.

وی ادامه داد: معیارهای متفاوت حوزه تحلیل بنیادی و اقتصادی وجود دارد که می توان بر اساس آن‌ها اعلام کرد بازار سرمایه ارزنده است.

دیواری کوتاه تر از دیوار بازار سرمایه نیست

این کارشناس بازارسرمایه در ادامه در رابطه با تاثیر ۱۰ بند دولت برای بازار سرمایه گفت: هیچگاه در کشور ما بازار سرمایه منجر به افزایش تورم نشده است. شاید انتظارات تورمی و گذار پول از بازار سرمایه به بازارهای دیگر از جمله بازار مسکن منجر به تلاطم در بازارهای دیگر شده باشد، اما بازارسرمایه هرگز به عنوان یک بازار ثانویه و تامین مالی کننده بنگاه‌های اقتصادی، به عنوان عاملی برای تورم عمل نکرده است.

این فعال بازارسرمایه تصریح کرد: آنچه را در ایران منجر به تورم می شود، می‌توان در سه بخش تقسیم بندی کرد.

  1. بخش قابل توجهی نقدینگی که عمدتاً به سیاست گذاران و سیاست های پولی بانک مرکزی بر می گردد
  2. کسری بسیار گسترده بودجه دولت از طریق تامین خلق پول بدون پشتوانه، استقراض از بانک مرکزی یا برداشت بی رویه از صندوق توسعه ملی
  3. افزایش هزینه تمام شده یا فشار هزینه ها که می تواند از تحریم‌ها، انتظارات تورمی و نیز جهش ارزی ناشی شود.

صادقین تاکید کرد: به نوعی می‌توان گفت این ۳ عامل عوامل اصلی شکل‌گیری و افزایش تورم هستند اما؛ دیواری کوتاه‌تر از دیوار بازارسرمایه نبوده که تورم‌ را به آن گره بزنیم! به شدت تاثیر رشد بازار سرمایه در افزایش تورم را باید تکذیب کرد و با ادعای تورم‌زا بودن رشد بازارسرمایه و حمایت دولت از این بازار مخالف هستم. بازار سرمایه ویترین و آینه تمام‌نمایی از آنچه در اقتصادی کشور رخ می‌دهد بوده و به خودی خود سیگنال تورم یا منشاء جهش قیمت‌ها نیست.

این کارشناس بازار سرمایه در رابطه با راهکارهای پیشنهادی برای حمایت از این بازار و رونق دوباره بازار سرمایه اظهار کرد: حمایت از بازار سرمایه در اجرای همین ۱۰بندی که توسط وزیر اقتصاد اعلام شده، از جمله با معافیت های مالیاتی، تشویق شرکت ها به ورود به بازار سرمایه، نگاه حمایت‌گرانه رسانه‌ای نسبت به بازار سرمایه، جهت دهی منابع تامین مالی به سمت بازار سرمایه به جای بازار پول و... امکان پذیر خواهد بود.

وی اضافه کرد: علاوه بر آن باید بپذیریم که بخش قابل توجهی از شرکت‌ها و صنایع تولیدی بزرگ در کشور ما همچون پتروشیمی‌ها و صنایع فلزی از منظر خوراک نسبت به سایر تولیدکنندگان خارجی از مزیت رقابتی برخوردار هستند و اتفاقا باید در مورد این صنایع، تدابیری اندیشیده شود که امکان تولید و صادرات و فعالیت با حاشیه سود بالاتر را داشته باشند. اجرای این ۱۰ بند به معنای حمایت دستوری از بازار سرمایه نیست و تاثیرگذاری روانی اجرای این ۱۰ بند بر بازار سرمایه از تاثیر مستقیم اجرای این بندها بر سودآوری شرکت‌ها موثر و پررنگ تر خواهد بود.

صادقین تصریح کرد: البته مادامی که نرخ بهره، روندی صعودی داشته باشد؛ نتیجه مذاکرات و جهت نرخ ارز مبهم باشد؛ اجرای این ۱۰ بند دولت برای بورس و وعده هایی همچون تزریق منابع به صندوق تثبیت بازار سرمایه و... عملیاتی نشود، این بازار به صورت کجدار و مریز روند فعلی خود را ادامه خواهد داد. اما با نزدیکی به فصل برگزاری مجامع، اتفاقات بهتری در بازار سرمایه ما رخ خواهد داد.

ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۳۰
سلام میخواهید صندقها وبورس رونق بگیرد صندوقهای سرمایهکذاری سود تضمینی سهدرصد ماهانه به سرمایهکدارانشان درصندوقها پرداخت کنند اگر واقعا ازبورس واقتصاد جیزی حالیتان هست وگرنه شروپر حرام لقمهکیدیکر نگوئبد که مردم رابیسنر ناراحت میکنید وگرفتار ناراحتی مردم
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۳۰
دقیقا نقطه ایی که اقتصاد و تولید و تورم رو نجات می دهد بورس است که بیشترین سنگ اندازی ها و بیسوادی ها در مدیریت دیده میشود از عشقی بیسواد رفته تا اظهار نظر های بیسوادانانه و غیر کارشناسانه و مغرضانه به بورس از حباب گرفته تا قانون دامنه نوسان و معاملات الگوریتمی بعد میگن چرا بورس درست نمیشه جمعش کنید بابا یه مشت احمق دیوانه بیسواد دلال بعد چه انتظاری از بهبود تورم و رشد اقتصادی میشود داشت مگر داریم و مگه میشه با بیسوادی به جلو رفت مثل لبو فورشی که ان پست بدهیم و انتظار جراحی مغز و اعصاب داشته باشیم همه چیز مسخره و سر کاری است دزدان و بیسوادان جبهه مشترک تشکیل دادن و هر چه بیسواد تر پورسانشان بیشتر از طرف دزدان می رسد بیسوادان هم نقشه های دزدان را برای پورسانت بیشتر اجرایی می کنن و از عواقب ان بی خبر به خیال خودشان درست عمل می کنن و حرف هم حرف دزدان است که اجرایی می کنن نه اهل سواد و تجربه
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۳۰
الان کاسبان و دلال های حباب فریاد حباب حباب می دن فقط یه چیز از بورس یادشون دادن حباب حتی کد بورس هم ندارن ارباب هاشون گفتن و یادشون داد دان هر گفت بورس بگوید حباب مثل طوطی فقط بگید
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۳۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۱
وقتی رذل وپست باشید . هم که باشید . مردم را فریب می دهید ومانند دزدان سر گردنه سرمایه ملت را غارت می کنید . به امانت خیانت می کنید . با وعده سودبیشتر مردم را فریب دادید . نان شب مردم را دزدید . خیلی .هستید
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.

"حخزر" برای پرداخت سود آماده می شود

شرکت کشتیرانی دریای خزر زمان پرداخت سود به سهامداران را منتشر کرد.
در مجمع

در مجمع "غپینو" ۹۰ ریال سود تقسیم شد

مجمع عمومی شرکت صنعتی مینو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۰۴ برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: