کد خبر : ۲۵۲۵۶۰
۱۴ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۵
براساس گزارش تدوین شده توسط گروه کاری رتبه بندی و نظر کمیته رتبه بندی، رتبه اعتباری بلند مدت A و رتبه بندی اعتباری کوتاه مدت A۱ به بهمن دیزل (سهامی عام) از شرکت‌های زیر مجموعه گروه بهمن تخصیص داده شد و در حال حاضر گروه بهمن تنها گروه خودروساز کشور است که توانسته رتبه اعتباری A پایا را کسب کند.

گروه بهمن+بورس نیوز

به گزارش بورس نیوز، دریافت رتبه اعتباری بالا می‌تواند در جهت دهی و گرایش سیستم‌های اعتباری بازار سرمایه بسیار موثر باشد و در زمان دریافت تسهیلات این رتبه بندی ملاک قرار خواهد گرفت.این رتبه بطورغیرمستقیم نماینگر نسبت‌های بدهی شرکت میباشد وتوان و قدرت شرکت درپاسخگویی به طرف‌های تجاری محسوب می شود.

کسب رتبه اعتباری هم اکنون در بازار سرمایه به عنوان یک قانون شناخته شده و این رتبه می‌تواند به صورت قانونی ریسک شما را پایین بیاورد و شما به جای آنکه با وثایق بالایی تامین مالی انجام دهید از این طریق میتوان بخشی از تامین مالی خود را رو بدون وثیقه و ضامن تهیه کنید.

وزارت صنعت، معدن و تجارت "دستورالعمل شاخص‌های سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه بندی اعتباری (پایا) را برای تجارت داخلی و خارجی تدوین کرده و مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت، نیز برای اجرای این دستورالعمل، سامانه‌ای را طراحی کرده است. طبق این دستورالعمل، چهار حوزه کلی شامل مسئولیت پذیری، وضعیت مالی، وضعیت کسب وکار-کمی و وضعیت کسب وکار-کیفی، در رتبه بندی فعال اقتصادی لحاظ می‌شود که ارزیابی شاخص‌های کسب وکار-کیفی و کمی فعالان اقتصادی به صورت دقیق‌تر مورد بررسی قرار می‌گیرد.

یکی از شاخص‌های ارزیابی نوع شخصیت مالک اعم از حقیقی یا حقوقی در نظر گرفته شده است که ارزیابی این شاخص، به صلاحیت‌ها و ترکیب مالکان اثرگذارِ فعال اقتصادی یعنی مالکانی که بسته به سهم سایر مالکان در تصمیم گیری‌ها مؤثرند، توجه می‌نماید. از این رو گروه بهمن با مدیریت خصوصی مناسبی که برخوردار است، توانسته بر کیفیت تصمیمات اقتصادی تحت مالکیت خود تأثیر مثبت داشته باشد.

از سوی دیگر نظام مدیریت کیفیت یکی دیگر از شاخص‌ها ارزیابی شده است و بر اساس این معیار گروه بهمن توانسته تمام فرآیند‌های گوناگونِ فعالیتِ خود را که منجر به تولید و ارایه محصول یا خدمت با کیفیت می‌شوند، در نظامنامه خود جای دهد توجه ویژه‌ای به آن‌ها داشته است.

مشخصه رعایت استاندارد، معیار قابل قبول در سطح ملی یا بین المللی است، گروه بهمن نیز در خصوص هر یک از فعالیت‌های اصلی، تولید محصولات، پشتیبانی، ایمنی کار و محیط زیست، از استاندارد‌های وضع شده پیروی می‌کند.

همچنین ارزیابی گواهینامه‌های دریافتی، که با فعالیت اصلی شرکت ارتباط بیشتری دارد، تأثیر بیشتری در نتیجه ارزیابی خواهد داشت که گروه بهمن نیز در این زمینه با کسب گواهینامه‌های معتبر در زمینه فروش و خدمات پس از فروش توانسته بهترین امتیازات را از موسسه اعتباری پایا کسب نماید.

فعالیت‌های عام المنفعه، محرومیت زدایی و فعالیت‌های اجتماعی از دیگر شاخص‌های تاثیر گذار محسوب می‌شود که گروه بهمن درکنار تولید با کیفیت به جامعه با کیفیت هم توجه ویژه داشته است.

با اعطای رتبه اعتباری A به گروه بهمن، این شرکت می‌تواند بدون نیاز به رکن ضامن به انتشار اوراق اقدام کند و از این طریق فرآیند تأمین مالی کوتاه‌تر شده و هزینه‌های انتشار اوراق نیز کاهش می‌یابد؛ که این امر کاهش هزینه‌های تامین مالی را به دنبال خواهد داشت.

همچنین مقوله رتبه‌بندی اعتباری می‌تواند ضمن ارزیابی وضعیت اعتباری و مالی، هزینه تامین مالی را کاهش دهد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
آغاز سوددهی

آغاز سوددهی "حخزر" از ماه آینده

شرکت کشتیرانی دریای خزر از زمانبندی پرداخت سود به سهامدارانش خبر داد.

"سامان" به افزایش سرمایه ۱۹۸ درصدی رسید

مجمع عمومی فوق العاده بانک سامان در تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۵ برگزار شد.
دیدار سهامداران

دیدار سهامداران "کطبس" تازه می شود

مجمع عمومی فوق العاده زغالسنگ نگین طبس در تاریخ ۱۴۰۰/۱۱/۰۴ برگزار خواهد شد.
فردا، روز برگزاری مجمع

فردا، روز برگزاری مجمع "بالبر"

مجمع عمومی فوق العاده شرکت کارخانجات کابل البرز در تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۷ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: