کد خبر : ۲۵۳۰۴۵
مدیر مالی هلدینگ صنایع مادیران در گفت‌وگو با بورس‌نیوز؛
۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۶
بازار لوازم خانگی ایران از ۳ سال پیش با خروج برند‌های خارجی عملا در اختیار برند‌های ایرانی قرار گرفت و آن‌ها نیز در این مدت سعی کردن با بالا بردن کیفیت در بازار رقابت کنند.

مجید حدادی+بورس نیوز

به گزارش بورس نیوز، بازار لوازم خانگی ایران از ۳ سال پیش با خروج برند‌های خارجی عملا در اختیار برند‌های ایرانی قرار گرفت و آن‌ها نیز در این مدت سعی کردن با بالا بردن کیفیت در بازار رقابت کنند. شرکت مادیران که مدتی است هلدینگ شده با دراختیار داشتن برند‌های ایکس ویژن و تی سی ال یکی از بازیگران اصلی این بازار است و در ماه‌های اخیر با قرارد‌های جدید همکاری با کشور‌های دیگر توانسته به میزان زیادی کیفیت خود را ارتقا دهد به طوری که با تغییر تامین کننده ماژول تلویزیون کیفیت این محصول چنان بالا رفته که اکنون پرفروش‌ترین برند در حوزه این محصول شده، در نتیجه مدیران این شرکت تصمیم گرفتند که کیفیت لوازم آشپزخانه را تغییر دهند، زیرا فهمیدند مشتری ایرانی به کیفیت اهمیت بیشتری می‌دهد و حاضر است بهای آن را پرداخت کند، اما سوالی که مطرح می شود این است با این همه تغییرات مثبت چرا سهام این هلدینگ تغییر مثبتی نداشته، مجید حدادی، مدیر مالی هلدینگ در این مصاحبه به این سکالات پاسخ می‌دهد.

شرکت مادیران با وجود رشد مبلغ ریالی درآمد، در ۶ ماهه اول سال افت چشمگیر سود داشت و انتظارات سهامداران برآورده نشد. دلیل افت سودآوری چیست؟

از ابتدای سال جاری تا کنون با توجه به افزایش نرخ ارز نیمایی، بهای تمام شده محصولات رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است. این در حالی است که نرخ فروش محصولات توسط سازمان حمایت تعیین می‌شود و به نوعی می‌توان گفت مشمول قیمت گذاری دستوری هستیم. این شرایط حاشیه سود شرکت را کاهش داده و سود تحقق یافته در ۶ ماهه نخست امسال، کمتر از انتظارات سهامداران بوده است.

برای افزایش حاشیه سودتان اقدامی نکرده اید؟

برای افزایش حاشیه سود، باید روی محصولاتی که عمق تولید داخل بیشتری دارند، تمرکز بیشتری داشته باشیم. سرمایه گذاری زیادی در حوزه تولید لوازم خانگی انجام داده ایم و از ابتدای سال جاری، عملا تمامی تولید لوازم خانگی در مجموعه مادیران زیر نظر شرکت لوازم خانگی مادیران صورت می‌گیرد و تولیدات لوازم خانگی در همین شرکت انجام می‌شود. از سال آینده، ماشین آلات تولیدی و محصولاتی که عمق تولید داخل بیشتری دارند، به مجموعه خط تولید این شرکت اضافه خواهد شد و طبیعتا اثر مثبتی هم بر سودآوری شرکت خواهد داشت.

کمی در مورد سبد محصولات تان توضیح دهید. کدام محصول حاشیه سود بالاتری دارد؟ محصول جدیدی به تولیدات شما اضافه شده است؟

شرکت لوازم خانگی مادیران با سرمایه گذاری بالغ بر ۲۳۰۰ میلیارد تومان در منطقه ویژه پیام (فرودگاه پیام) راه اندازی شده و با آخرین تکنولوژی روز دنیا، تجهیز شده است. خطوط تولید ماشین لباسشویی، یخچال و کولر گازی در این کارخانه فعال بوده و در آینده محصولات دیگری هم به تولیدات این شرکت اضافه خواهد شد و سبد محصولات لوازم خانگی شرکت گسترش خواهد یافت.

علاوه بر این، در شهرک صنعتی هشتگرد، شرکت‌های زیرمجموعه دیگری هم داریم که سبد محصولات مادیران را متنوع‌تر می‌کنند. در شرکت صنایع الکترونیک مادیران، انواع تلویزیون، مانیتور تولید می‌گردد و شرکت صنایع پلاستیک مادیران، تولیدکننده پلاستیک فشرده تزریقی بوده و این محصول هم نیاز شرکت‌های گروه را تامین می‌کند و هم مشتریان دیگری در بازار داخل دارد. محصولات این شرکت با برند "X VISION" و "TCL" راهی بازار می‌شود.

به هر حال حاشیه سود محصولات مختلف، با یکدیگر متفاوت است، ولی استراتژی شرکت این بوده که روی تولید محصولاتی که حاشیه سود مناسب‌تر و بازار بهتر دارند، سرمایه گذاری شود.

کمی در مورد بازار فروش محصولات توضیح دهید.

در حال حاضر بخش عمده تولیدات مجموعه مادیران در بازار داخل عرضه می‌شود. بازار داخل هم بازاری رقابتی است و بجز مادیران، تولیدکنندگان دیگری هم وجود دارند. اما با توجه به برنامه‌های شرکت و سرمایه گذاری‌های عظیمی که سهامداران انجام داده اند، قطعا در سال‌های آینده سهم بازار بیشتری خواهیم داشت. برنامه‌هایی هم برای صادرات در دست بررسی بوده و مذاکراتی با شرکای تجاری در منطقه و کشور‌های همسایه صورت گرفته؛ ولی فعلا صادرات انجام نشده است.

تحریم‌ها و ممنوعیت واردات برای خیلی از تولیدکنندگان لوازم خانگی فرصت بود. شما چطور از این فرصت استفاده کردید؟

بله، ممنوعیت لوازم خانگی تا حدود زیادی برای شرکت مادیران هم فرصت بوده است. اگر به بررسی صورت‌های مالی شرکت بپردازید، سودآوری شرکت بعد از سال ۹۷ روند صعودی داشته است. کارخانه لوازم خانگی مادیران هم که سرمایه‌گذاری خوبی در آن صورت گرفته، بعد از خروج شرکت‌های لوازم خانگی کره‌ای یعنی LG و سامسونگ از بازار ایران راه اندازی شده و به عبارتی بعد از خروج شرکت‌های خارجی فرصت خوبی برای سرمایه گذاری‌های جدید در اختیار مادیران قرار گرفته است.

چقدر برای تامین مواد اولیه به واردات نیازمند هستید؟

در حال حاضر حدود ۷۰ درصد از هزینه‌های شرکت به نرخ ارز وابستگی دارد. البته این نرخ برای محصولات شرکت که در آینده وارد مدار تولید خواهند شد و عمق تولید بیشتری دارند قطعا بسیار پایین‌تر است.

با توجه به وضعیت مذاکرات فکر می‌کنید لغو تحریم‌ها برای صنعت لوازم خانگی و خصوصاً شرکت مادیران فرصت خواهد بود یا تهدید؟

قطعاً لغو تحریم‌ها برای صنعت لوازم خانگی و مجموعه مادیران فرصت خواهد بود، اما ممکن است در دل این فرصت، تهدید‌هایی هم متوجه این صنعت باشد. با توجه به آن که در صورت لغو تحریم‌ها امکان ثبت سفارش از طریق LC‌های مدت دار را خواهیم داشت، قطعاً هزینه‌های تولید و تامین مواد، تجهیزات و قطعات مورد نیاز کاهش یافته و از این فرصت منتفع خواهیم شد. کاهش کارمزد‌های اضافه بانکی که در حال حاضر به سبب تحریم‌ها و عدم همکاری بانک‌های خارجی معتبر جهت انتقال ارز به دایل عدم پذیرش FATF برای خرید‌های خارجی متحمل می‌شویم، حتماً فرصت خوبی برای شرکت خواهد بود.

افزایش سرمایه شرکت به کجا رسید؟

شرکت مدیران از ابتدای سال جاری مجوز انجام افزایش سرمایه از محل مطالبات حال شده سهامداران را داشت، ولی با توجه به شرایط بازار سرمایه تلاش کردیم از سهامداران خرد حمایت شود و به همین منظور، افزایش سرمایه را به تعویق انداختیم. همانطور که می‌دانید حدود ۸۰ درصد از این افزایش سرمایه مربوط به سهامداران عمده بوده که سهم سهامدار عمده پرداخت شده و صرف خرید ماشین آلات و توسعه فعالیت‌های شرکت گردیده است. حدود ۲۰ درصد از منابع افزایش سرمایه که مربوط به سهامداران خرد است، باقی مانده که انجام آن را به زمان بهبودی بازار سرمایه موکول کرده ایم. اما در اسرع وقت و به محض بهتر شدن شرایط بازار سرمایه، انجام خواهد شد.

در حال حاضر سرمایه ثبت شده شرکت مادیران ۸۲۰ میلیارد تومان است که با انجام افزایش سرمایه سرمایه مدیران به ۱۹۰۰ میلیارد تومان خواهد رسید.

بعضی شرکت‌های زیرمجموعه از جمله صنایع الکترونیک مادیران و صنایع لوازم خانگی مادیران سوداوری مناسبی داشته اند. برنامه‌ای برای عرضه زیرمجموعه‌ها در بازار سرمایه دارید؟

هدف اصلی مجموعه مادیران از جداکردن شرکت‌های زیرمجموعه و راه اندازی شرکت‌های مستقل برای تولید لوازم خانگی و محصولات الکترونیک این بود که در آینده بتوان با ورود این شرکت‌ها به بازار سرمایه منابع لازم برای توسعه فعالیت‌ها را تامین کرد. با این شرایط بعد از بهبودی وضعیت بازار سرمایه، برخی شرکت‌های زیرمجموعه مادیران که صورت‌های مالی شفافی نیز دارند، از جمله شرکت لوازم خانگی مادیران، شرکت صنایع الکترونیک مادیران و همچنین مجموعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای مادیران آماده عرضه در بازار سرمایه خواهند شد.
فروشگاه‌های زنجیره‌ای مادیران در حال حاضر حدود ۳۵ شعبه در نقاط مختلف کشور دارد و با هدف حمایت از مصرف کنندگان، مستقیماً محصولات تولیدی مادیران را عرضه می‌کند. حدود ۱۵۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری در مجموعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای مادیران صورت گرفته است.

روند قیمت سهم و افت قیمت ۳ ماه اخیر، توجیه دارد؟

افت قیمتی که در سهام مادیران مشاهده می‌کنید فقط مختص به این سهم نبوده و با توجه به شرایط کلی بازار سرمایه در ۱۶ ماه گذشته، اکثر سهم‌های این بازار شیب نزولی داشته‌اند. امیدواریم با بهبود وضعیت بازار سرمایه، روند قیمتی "مادیرا" هم تغییر کند.

خبر خوبی برای سهامداران دارید؟

سال آینده با تکمیل خطوط تولید لوازم خانگی و افزایش فروش در حوزه لوازم خانگی و الکترونیک، انشاالله سال خوبی برای سهامداران بوده و شاهد افزایش حاشیه سود شرکت خواهیم بود. امیدواریم سهامداران مادیرا صبوری بیشتری داشته باشند تا سال آینده بتوانند از ماحصل سرمایه‌گذاری‌های عظیم این مجموعه را در حوزه لوازم خانگی و الکترونیک بهره‌مند گردند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

"تکشا" در جریان پرداخت سود قرار می گیرد

شرکت گسترش صنایع و خدمات کشاورزی از زمانبندی پرداخت سود به سهامدارانش خبر داد.
جیب خالی سهامداران

جیب خالی سهامداران "قجام" از مجمع

مجمع عمومی شرکت فرآورده‌های غذائی و قند تربت جام در تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸برگزار شد.

"شپارس" در مجمع ۱۰۸ ریال تقسیم کرد

مجمع عمومی شرکت بین المللی محصولات پارس در تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸ برگزار شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "وامین" به گوش می رسد

مجمع عمومی شرکت سرمایه گذاری امین توان آفرین ساز در تاریخ ۱۴۰۰/۱۱/۱۱ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: