کد خبر : ۲۵۳۱۶۱
رئیس هیات مدیره شرکت سبدگردان هدف در گفت‌وگو با بورس نیوز تاکید کرد:
۲۷ دی ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۶
ابهامی در مورد صورت‌های مالی بانک دی وجود داشت که بعد از صحبت‌های شب گذشته جناب آقای صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی، به نظر می رسد این ابهام تا حدود زیادی برطرف شده است.

خبر خوش رئیس کل بانک مرکزی به

به گزارش بورس نیوز حدود ۳ ماه از توقف نماد بانک دی می‌گذرد، اما خبری از بازگشایی این نماد نیست. توقف طولانی مدت نماد "دی" و عدم شفاف‌سازی درخصوص این بانک، موجب ناخرسندی سهامداران شده است.

عباسعلی حقانی نسب کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: ابهامی در مورد صورت‌های مالی بانک دی وجود داشت که بعد از صحبت‌های شب گذشته جناب آقای صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی، به نظر می رسد این ابهام تا حدود زیادی برطرف شده است.

وی افزود: همان طور که می‌دانید بانک دی در راستای خروج از بنگاه داری، اقدام به واگذاری بخشی از دارایی‌های مازاد خود کرده و سود بسیار مناسبی هم از این محل شناسایی شده است. تا جایی که نسبت P/E این سهم به حدود ۳.۵ رسید اما؛ طبق اظهارنظر حسابرس، سود حاصل از واگذاری این دارایی‌ها، سود مشاع بوده و با توجه به قوانین فعلی، این سود باید بین سپرده‌گذاران و سهامداران تقسیم می‌شد.

رئیس هیات مدیره شرکت سبدگردان هدف تصریح کرد: این در حالی است که مدیران بانکی معتقدند سپرده گذاران بانکی در این سال‌ها همواره از از یک حاشیه امن برخوردار بود و سود تضمین شده دریافت کرده اند و بدین ترتیب، سپرده گذاران عملاً در ریسک سرمایه گذاری‌های بانک سهیم و شریک نبوده‌اند! بنابراین حالا هم نباید در سود حاصل از واگذاری دارایی‌های مازاد و غیر بانکی بانک ها، سهیم باشند.

این فعال بازارسرمایه افزود: انتظار می‌رود سود حاصل از سرمایه گذاری‌های بانک، سود سهامداران باشد و در کاهش زیانی که سهامداران در سال‌های اخیر متحمل شده‌اند، تاثیر گذار باشد.

حقانی نسب با اشاره به جلسه شورای پول و اعتبار گفت: این اتفاق منوط به بررسی این موضوع در جلسه شورای پول و اعتبار بوده و با اظهارات آقای صالح آبادی که فرمودند "در شورای پول و اعتبار مصوب کرده ایم سود حاصل از فروش اموال و دارایی‌های مازاد غیر بانکی، متعلق به سهامداران است و باید به حساب سرمایه بانک منتقل شود (در قالب افزایش سرمایه) " میتوان امیدوار بود در روز‌های آینده با ابلاغ یک دستوالعمل یا ابلاغیه در این زمینه، سود حاصل از واگذاری دارایی‌های مازاد بانک‌ها تعیین تکلیف شود.

این کارشناس بازارسرمایه اضافه کرد: فراموش نکنید در این سال ها، یکی از دلایل عدم رغبت بانک‌ها به خروج از بنگاه داری و واگذاری اموال و دارایی‌های مازاد به رغم تاکید مقام معظم رهبری و قانون رفع موانع تولید، این بوده که در صورت واگذاری اموال و دارایی‌های مازاد، باید بخشی از سود حاصل از این واگذاری به سپرده‌گذاران منتقل گردد.

رئیس هیات مدیره شرکت سبدگردان هدف بیان کرد: حال آنکه سپرده‌گذاران در سنوات قبل از سود قطعی و علی الحساب بهره‌مند شده اند و حتی اگر بانکی زیان شناسایی کرده، سپرده گذاران سود خود را دریافت کرده اند. به نظر می‌رسد این موضوع سبب شده که حتی دولت هم در مواردی که قصد جبران کسری بودجه دارد، به جای واگذاری دارایی‌های مازاد و غیر بانکی بانکها، اقدام به واگذاری سایر دارایی‌ها کرده است.

وی افزود: به عبارتی در این سال‌ها یکی از چالش‌های پیش روی بانک‌ها برای خروج از بنگاه داری و واگذاری اموال غیر بانکی و مازاد، همین موضوع بوده است که با توجه به صحبت‌های رئیس کل بانک مرکزی احتمالا باید منتظر دستورالعمل بانک مرکزی در این زمینه باشیم که می‌تواند روز‌های بهتری را برای بانک‌های ما و سهامداران بانکی رقم بزند. البته طبق اظهارات رئیس کل بانک مرکزی، هنوز ابلاغیه و دستورالعملی در این زمینه صادر نشده، اما این موضوع در شورای پول و اعتبار تصویب شده است.

رئیس هیات مدیره شرکت سبدگردان هدف در ادامه گفت: وقتی صحبت از اموال و دارایی‌های مازاد بانک‌ها می‌شود، منظور سرمایه‌گذاری بانک‌ها در سایر حوزه‌ها و نیز ساختمان‌ها و املاک مازاد بانک‌ها است. طبق اظهارات رئیس کل بانک مرکزی به زودی ابلاغیه یا دستورالعملی در زمینه انتقال سود حاصل از واگذاری دارایی‌های مازاد بانک‌ها به حساب سرمایه بانک صادر خواهد شد که این، هم خبر بسیار خوبی برای سهامداران بانکی خواهد بود و هم انگیزه برای مدیران بانک ایجاد خواهد کرد تا در راستای خروج از بنگاه داری گام بردارند.

این فعال بازار‌های مالی گفت: این اتفاق برای تمامی بانک‌های ما خبر خوبی خواهد بود، اما برای بانک‌دی اتفاق به مراتب مثبت تری تلقی می‌شود؛ چراکه بانک دی جزو بانک‌هایی است که دارایی‌های غیر بانکی ارزشمندی در قالب شرکت‌های سرمایه گذاری، نیروگاهی و ساختمان و... در اختیار دارد که سال گذشته بخشی از این دارایی‌های مازاد، واگذار شد و به سبب سود شناسایی شده از این محل، صورت‌های مالی بانک دچار ابهاماتی شد. ولی با مصوبه‌ای که در این زمینه صادر خواهد شد این ابهام برطرف می‌گردد.

حقانی نسب در خاتمه تصریح کرد: یکی دیگر از مشکلات بانک‌دی این است که با توجه به تغییر رئیس بنیاد شهید، انتظار تغییر مدیران بانک دی نیز می‌رود و به سبب همین ابهام در وضعیت مدیریتی این شرکت، اخیرا شفاف سازی‌ها از طرف بانک دی به خوبی صورت نگرفته است. اما انتظار می‌رود با برگزاری مجمع انتخاب اعضای هیئت مدیره و تعیین تکلیف مدیریت جدید این بانک، شفاف‌سازی در این بانک هم پررنگ‌تر از قبل صورت پذیرد. مجمع انتخاب اعضای هیئت مدیره بانک دی روز چهارشنبه در دهکده المپیک برگزار خواهد شد و قطعا حضور پرشور و مطالبه گری سهامداران در مجمع می‌تواند اتفاقات مثبت تری را در این بانک رقم بزند.

محمد
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۰۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۷
لعنت خدا ا برهمه شما باد سرمایه ما پودر شد شرف شما هم پودر شود به حق صاحب همین روز ، خداوند به زمین گرم بزند کسانیکه بامت اینکار را کردن
رضا
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۵۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۷
تنها خبری که ما را خوشحال خواهد کرد خبر ..شماست فقط برای .شما لحظه شماری می کنیم . همانطوریکه ما را فریب دادید ونان شب زن وبچه های ما را دزدید وزندگی ما را نابود کردید برای نابودی شما کذابان وبی شرفهای دزد شبانه روز دعا می کنیم.در فرصت مناسب انتقام این ظلم وفریبکاری را خواهیم گرفت بی شرفهای .
حسین
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۱۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۷
هرخبرخوشیکه دادند بورس هزاران واحد سقوط کرد کاش چندی روزه سکوت میگرفتند
عبدالله
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۳۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۷
به خاطر کم لطفی بانک دی که کل سرمایه ام را بلوکه کرده و عروسی فرزندم به عقب افتاد و خسارت وارد کرد برای رضای خدا حقمان را بدهید.عمده سهامداران بانک دی از قشر فداکار جبهه جنگ میباشند
رحیم برخوردار
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۵۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۷
باسلام این بندگان خدا که سهام خریدندوهنوزدرضرروزیانند گناهی مرتکب نشده اندلذا خواهشمندم استدعادارم فکرزیبا وخداپسندانه برایشان اندیشه وعمل کنید چون اینها مردم هستندنگذاریدبه این انقلاب بدبین شوند درصورتکه شعاردولت مردمی بودن وبایددرعمل نشان دهدتا مردم حس اعتمادرابه دولت حس کنندبه امیدحق
رضا
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۰۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۷
15میلیون تومان بنیاد جانبازان سهام بما دادکه با سقوط سهم آن 10میلیون شد ومنهم 8 میلیون آنرا فروختم وخلاصه همه آن ضرر شد!!! حالا بایستی جوری ضرر مارا جبران کنید!
اون
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۳۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۷
خفه شو آماتور تازه به دوران رسیده
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۰:۴۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
اره خبره .بی ..از خدا بیخبر
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۶:۴۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
ابهام در اعداد و ارقام بود یا در صحبت؟
حسن کیانی
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۲۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
کاش میشد مسئولین مملکت ما اصلا خبر خوش ندهند یک مشت بیسواد وبی لیاقت باریش بدون ریشه،تمام سرمایه واعتقادات ملت رو به باد دادند
رحمان زمانی
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۲۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
خاک برسر همشون.بیچاره کردید مردموو..خدا ذلیلتون کنه به حق مولا علی.یک مشت دزد
مرتضی
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۵۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
صاحب این مملکت کیه ؟ چه کسی مشکل بورس حل میکنه .باید به کی شکایت کرد.
احمدی
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۵۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
جالبه وقتی بانک ها ضرر می کنند سهامداران شریک هستند وقتی سود می کنند سهامداران شریک نیستند
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۲۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
اقا یان چرا سهم قرنح را نمی گویید که ۶ ماه توقف داره وپول مارا کشید بالا کی این سهم خراب شده باز می شه بخدا قسم یک مشت دزد داخل بورس هستند که می خواهند پول مردم رابالا بکشند ویک اب روش شما چه انسانهای بی وجدانی هستید که سهم بستید وبا پوا مردم کار می کنید یک مشت حیوان
پرویز
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۴۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
باسلام واحترام
به نظرمن یک ذره وجدان هم کافیست تامدیران محترم بانکی این حقیقت راقبول کنندکه با سرمایه ونقدینگی همین مردمه که حقوق چندین میلیونی ماهانه دریافت می کنندو مرفه زندگی می کنند.
درسته که سپرده گذاران با مبالغ کلان سپرده گذاری،طی سالهاسودهای خوبی برده اند،اماسهامداران خردچه گناهی کردن که اینهمه متضرربشن وازسودحاصل ازدارائیهای مازاد برنوردارنباشن.
بابک
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۵۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
اگر سهامداران در مجمع حضور داشته باشند دعوا خواهند کرد .
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۴۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
سرمایه ما بدبخت بیچاره را مسولان راست وچپ بیسواد ودوزد که با سهمیه مدرک گرفته اند وبدون آزمون رفتند سر کار وپست گرفته اند دوزدیده شد،خداوند ریسی وروحانی را نابود کند،دیگه خوشم از مذهب وریا نمیاد
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۳۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
خدا لعنتتون کنه...سهام مارو بی ارزش کردین.....ان شاا آه سهامداران دامن گیر شما بشه به زمین بخورین
شاپور
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۴۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
بخداازاین بانک ابی براسهامداران گرم نمیشه بانک دی ورشکستس ازسهامش پیداس خدالعنتشون کنه بدبختمون کردن
یاردبستانی
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۰۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
لطفا دروغ نگویید و مردم را گمراه نکنید،بانک ها هامل بدبختی مروم هستند
یاردبستانی
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۰۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
لطفا دروغ نگویید و مردم را گمراه نکنید،بانک ها هامل بدبختی مروم هستند
یونس
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۴۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
خواهشمند است دستورفرمایید اقدام عاجل صورت گرفته وقسمتی از ضرر سهامداران برطرف گردد
کاظم
Iran (Islamic Republic of)
۰۲:۰۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
شماها یک یک دروغگو هستید وار مال مردم بی زبان دارید سواستفاده میکنید برای ملتی که رو نفت و گاز خوابیده زشته
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۶:۰۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
محض رضای خدا دیگه از این خبر های خوش به مردم ندین
بازنشسته فرهنگی
Germany
۰۸:۴۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
تراتراخدا همون پول خودمون بهمون برگردانید ماسود هم نخواستیم لااقل اصل سرمایه مون برگردانید
امین
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۴۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
سلرستا سهام عدالت 5 ماه معلوم نیست به چه علت بسته گیرم معلوم اگر کسی جرمی مرتکب شده سهامداران چه گناهی کردند باید جور عده ای بی درد را بکشند دیروز جایی دیدم یک کرشناس می گفت انهایی که 99 سیکنال می دادند با یقه انها را گرفت مثل یکی از مدیران بانک که می گفت سهام ما 2الی 3 دلار قیمت دارد این درد یک مدیر والا مقم را من به کجا ببرم ولی حالا حاطر نیستند سهامشان را با 8 سنت جم کنند
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۳۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۳۰
لعنت خدا بر محسن رضایی این . و پور ابراهیمی و سران دولت از جمله این.یعنی ریسی .
محسن صفری
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۲۸ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
بسیار خوشبینم. ان شاالله درست میشه
محسن صفری
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۲۸ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
بسیار خوشبینم. ان شاالله درست میشه
محسن صفری
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۲۸ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
بسیار خوشبینم. ان شاالله درست میشه
محسن صفری
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۲۸ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
بسیار خوشبینم. ان شاالله درست میشه
محسن صفری
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۲۸ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
بسیار خوشبینم. ان شاالله درست میشه
محسن صفری
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۲۸ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
بسیار خوشبینم. ان شاالله درست میشه
محسن صفری
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۲۸ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
بسیار خوشبینم. ان شاالله درست میشه
محسن صفری
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۲۸ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
بسیار خوشبینم. ان شاالله درست میشه
محسن صفری
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۲۸ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
بسیار خوشبینم. ان شاالله درست میشه
دل شکسته
Netherlands
۲۳:۵۱ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
لعنت بر مسئولان بی لیاقت و عامل بدبختی مردم
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۰۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۲۴
رئیس هیات مدیره شرکت سبدگردان هدف توضیح نداده اند مبنای اظهار نظر حسابرس کدام قانون است وچرا در شورای پول واعتبار سود حاصل از فروش اموال و دارایی‌های مازاد غیر بانکی بعنوان سود تلقی شده
مگر سود حاصل از فروش داراییهای بانکی وغیر بانکی در قانون تجارت ویا قوانین مالیاتی از هم تفکیک شده اند
لطفا پاسخ دهید ویا بورس نیوز نظر کارشناسان حقوقی را در اینخصوص گزارش کنند
ضمنا تعهد بانک در قبال سپرده گذار واریز سود مشخص درموعد معین میباشد وسپرده گذار مطالبه دیگری نمیتواند بکند این موضوع نیاز به ورود کارشناسان بانکی سازمان بازرسی کل کشور را میطلبد
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
آغاز پرداخت سود

آغاز پرداخت سود "وایرا" از نیمه شهریورماه

شرکت سرمایه گذاری صنایع ایران از زمانبندی پرداخت سود به سهامداران خبر داد.

"آبادا" به مجمع می رود

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت تولید نیروی برق آبادان در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۱۶برگزار می شود.
آماده باش

آماده باش "خچرخش" برای مجمع

مجمع عمومی فوق العاده شرکت چرخشگر در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۱۷ برگزار می‌شود.

"دسبحان" دست به جیب می شود

شرکت سبحان دارو از زمان پرداخت سود به سهامداران خبر داد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: