کد خبر : ۲۵۵۳۹۹
در گفت‌وگو با کارشناس بازار سرمایه مطرح شد:
۱۵ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۷
برخی تحلیلگران اعتقاد دارند که روسیه به برجام چراغ سبز نشان نداده و در این موضع سنگ اندازی می‌کند.

سود تحریم نفت و گاز روسیه، برای ایران کجاست

احسان خاتونی، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز، در خصوص تأثیرات جنگ اوکراین و روسیه در کامودیتی‌ها بیان کرد: می‌توان گفت این جنگ تأثیر غیر مستقیمی در بازارسرمایه خواهد داشت، چراکه روسیه یکی از طرفین مذاکرات برجام بوده و به همین دلیل احتمالا روند مذاکرات در این راستا تحت تأثیر عوامل منفی قرار بگیرد. همچنین در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ نیز با وجود مذاکراتی که در حال انجام بود، روسیه شبه جزیره کریمه را گرفت که البته این مذاکرات با آمریکا ادامه داشت و متوقف نشد.


بیشتر بخوانید: چرا بورس به نفت ۱۰۰ دلاری واکنشی نشان نداد


خاتونی ادامه داد: بنابراین می‌توان گفت حتی با ادامه داشتن مذاکرات تنش‌ها بیشتر می‌شود، به‌طوری‌که کشور روسیه تحریم‌های سنگینی را متحمل خواهد شد. در این راستا برخی تحلیلگران اعتقاد دارند که روسیه به برجام چراغ سبز نشان نداده و در این موضع سنگ‌اندازی می‌کند. در هر صورت ایران متحد روسیه بوده و این احتمال وجود دارد که از روسیه تبعیت کند که در این حالت مذاکرات به سرانجام نمی‌رسد.

وی با اشاره به موضع نفت در شرایط فعلی اظهار کرد: در صورتی که جنگ و افزایش قیمت‌ها برای مدت نسبتا طولانی ادامه پیدا کند، می‌توان گفت افزایش قیمت نفت برای بازار سرمایه تأثیرگذار خواهد بود. البته در این خصوص مشتقات نفتی نظیر گاز، بنزین و... مهم‌تر هستند؛ اما در مشتقات ایران افزایش قیمت خاصی دیده نمی‌شود.

این کارشناس تصریح کرد: از طرفی به نظر می‌رسد نفت تمایل زیادی به افزایش قیمت ندارد، حتی تحلیلگران انتظار داشتند روسیه در بحث نفت و گاز تحریم شود، در حالی که این اتفاق نیفتاد. در واقع به دلیل شرایطی که روسیه در تأمین نفت جهان به خصوص اروپا دارد، برای غرب چنین عملکردی میسر نخواهد بود.

خاتونی در پایان خاطرنشان کرد: یکی از عواملی که باعث شده غرب مقابل روسیه کوتاه بیاید وابستگی شدید انرژی به روسیه بوده، بنابراین نمی‌توان گفت قیمت نفت رشد شارپی داشته است. با ادامه پیدا کردن جنگ، شدیدتر شدن تحریم‌ها و افرایش پایدار نرخ نفت می‌توان گفت بازار سرمایه ایران به تدریج رشد خواهد کرد. البته باید در نظر گرفت که این عامل، تنها متغیر رشد نیست چرا که بازار به چند عامل نرخ دلار، ارز، برجام و... نیز بستگی دارد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
سوددهی

سوددهی "زمگسا" از تابستان تا زمستان

شرکت کشاورزی و دامپروری مگسال از برنامه زمانبندی سود به سهامداران خبر داد.

"تنوین" آماده پرداخت سود شد

شرکت تامین سرمایه نوین از پرداخت سود به سهامداران خبر داد.
صدای زنگ مجمع

صدای زنگ مجمع "دلر" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت داروسازی اکسیر در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۱۶برگزار می‌شود.

"دتولید" در تدارک برگزاری مجمع شد

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت داروسازی تولید دارو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۰۸ برگزار می‌شود.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: