کد خبر : ۲۵۷۱۸۳
آخرین عملکرد حسابرسی شده "آلومینیوم ایران" و طرح چند سوال؛
۲۷ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۰
چگونه این شرکت آلومینیومی با وجود دریافت وجه از ایمیدرو در سال ۸۷ مجددا اقدام به فروش بخشی از این زمین‌ها به شرکت روی بندرعباس کرده است؟

آلومینیوم ایران + بورس نیوز

به گزارش گروه تحقیق و مطالعات بورس نیوز، شرکت آلومینیوم ایران در صورت مالی میان‌دوره‌ای ۶ ماهه منتهی به شهریورماه ۱۴۰۰ سال جاری سود خالصی که طی این دوره از خود بر جای گذاشت ۱۴،۴۸۰ میلیارد ریال بود که با افزایش ۱۰۵ درصدی در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته همراه بود و این در صورتی است که در ازای هر سهم ۱،۵۰۴ ریال سود شناسایی کرد.

شرکت آلومینیوم ایران میزان سرمایه‌ای که طی این دوره ۶ ماهه (منتهی به شهریورماه ۱۴۰۰) به ثبت رساند برابر با مبلغ ۹,۶۲۹ میلیارد ریال بود.

شرکت فایرا در طول این دوره ۶ ماهه میان‌دوره‌ای درآمدی که توانست از فروش محصولات خود به دست آورد برابر با ۴۷،۹۵۳ میلیارد ریال بود که شاهد رشد ۶۲ درصدی در مقایسه با سال گذشته بوده است.

روند سپری‌شده قیمت سهام آلومینیوم ایران

بر اساس این گزارش، شرکت آلومینیوم ایران روند صعودی قیمت هر سهم خود را در تاریخ ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۸ با قیمت ۵,۵۱۹ ریال آغاز کرد و این روند صعودی تا ۲۲ تیرماه ۱۳۹۹ ادامه پیدا کرد و با رشد ۴۳۵ درصدی به قیمت ۳۰,۸۴۰ ریالی رسید، این سهم در زمانی که بازار سرمایه شروع به ریزش قیمت‌ها (۱۹ مرداد ۱۳۹۹) کرد از قیمتی که در قله به دست آورده بود کاهش ۲,۹۵۰ ریالی پیداکرده بود و به قیمت ۲۷,۲۵۰ ریال رسید. (این اعداد قبل از تاریخ افزایش سرمایه به ثبت رسیده است)

روند قیمیت هر سهم فایرا+بورس نیوز

شرکت آلومینیوم ایران در تاریخ ۲۳ اسفندماه ۱۳۹۹ افزایش سرمایه ۸۵,۳ درصدی را از طریق اندوخته‌های خود به ثبت رساند که این سرمایه افزایش‌یافته به مبلغ ۹,۶۲۹ میلیارد ریال رسید، اکنون قیمت این سهم در بازار سرمایه ۱۸,۵۳۰ ریال خریدوفروش می‌شود.

سهامداران آلومینیوم ایران

فروش درصد تشکیل دهنده سهامداران آلومینیوم ایران+بورس نیوز

سهام تشکیل‌شده آلومینیوم ایران از ۲ بخش عمده و شناور هست که ۵۱ درصد از آن توسط سهامداران عمده شکل‌گرفته که تعداد سهامی که در اختیار آن‌ها است برابر با ۴,۹۰۸,۴۰۳,۳۸۴ سهم است و مابقی آن نیز شناور است.

سهامداران الومینیوم ایران+بورس نیوز

سهامداران عمده این شرکت فلزی را (صنایع آلوم رول نوین، روان گداز پردیس، مدیر تجارت آریا، پرتو کالا پردیس و شخصی حقیقی) تشکیل می‌دهند، در این میان بیشترین سهام آلومینیوم ایران توسط صنایع آلوم رول نوین خریداری شده که توانسته به‌تن‌هایی ۱۱,۷۶ درصد از سهام فایرا را به خود اختصاص دهد و پس‌ازآن نیز روان گداز پردیس با در اختیار داشتن ۱۰,۸۳ درصد از سهام آلومینیوم ایران در جایگاه بعدی قرارگرفته است.

تعداد سهامی که صنایع آلوم رول نوین تاکنون در اختیار داشته برابر با ۱,۱۳۲,۶۳۸,۶۲۶ سهم بود و روان گداز پردیس نیز طی این مدت ۱,۰۴۲,۶۴۸,۷۵۶ سهم را به خود اختصاص داده است.

صنایع آلوم رول نوین+بورس نیوز

از شرکت صنایع آلوم رول نوین می‌توان به‌عنوان سهامدار قدیمی فایرا نام برد، این شرکت در طول سهامداری خود با ۲ جهش همراه بود، اولین جهش خرید سهم این شرکت در تاریخ ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ رخ داد که از تعداد ۵۲,۵۰۰,۰۰۰ سهم به ۵۶۰,۲۶۸,۱۹۴ سهم رسید و در نقطه دوم نیز این افزایش در تاریخ ۱۱ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ انجام شد که تعداد سهم خود از آلومینیوم ایران را به ۱,۰۹۰,۴۷۸,۴۵۶ سهم ارتقا بخشید.

روان گداز پردیس+بورس نیوز

روند خرید سهام فایرا از سوی شرکت روان گداز پردیس تا قبل از تاریخ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ خیلی متعادل و حتی می‌توان گفت که بدون نوسان بوده است، این شرکت در تاریخ ۱۱ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ تعداد سهام خود را از ۵۳۱,۱۹۳,۰۶۱ سهم به ۹۸۳,۵۲۸,۷۴۷ سهم رساند و در نقاطی دیگر نیز تعداد سهام خود را افزایش داده تا ۱۰,۸۳ درصد از سهام "فایرا" را به خود اختصاص دهد.

ذخیره مالیات "فایرا" کجاست

در یادداشت توضیحی ۲۸ صورت‌های مالی آمده است، سازمان امور مالیاتی از بابت مالیات عملکرد سال‌های مالی ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ جمعاً معادل مبلغ ۹۷۰ میلیارد ریال بیش از مبالغ منظور شده در دفاتر مطالبه نموده است ضمن آنکه مالیات عملکرد سال ۱۳۹۹ بر اساس سود ابرازی پس از اعمال معافیت‌های مقرر در قانون محاسبه، پرداخت و یا ذخیره در حساب‌ها منظور شده است.

ایراد حسابرس+بورس نیوز

همانگونه که در یادداشت توضیحی ۳۶-۳-۴ آمده است سازمان مذکور از بابت اصل مالیات و عوارض بر ارزش افزوده سال ۱۳۹۸ نیز مبلغ ۱۴۰ میلیارد ریال و همچنین به استناد مستندات موجود از بابت اصل و جرائم عوارض آلایندگی تا پایان سال ۱۳۹۷ نیز معادل مبلغ ۱.۴۳۹ میلیارد ریال مطالبه نموده است به دلیل اعتراض بعمل آمده از سوی شرکت از بابت موارد فوق الذکر هیچ گونه ذخیره‌ای در حساب‌ها منظور نشده است.

ایراد حسابرس+بورس نیوز

روستای خون سرخ بندرعباس

شرکت آلومینیوم ایران در قبال اخذ تسهیلات آلومینیوم المهدی از بانک ملت جهت پوشش تأمین مالی پروژه آند بخشی از زمین‌های روستای خون سرخ بندرعباس را برای تضمین به بانک ملت مورد رهن قرار داد.

فروش

شرکت آلومینیوم ایران بخشی از زمین خون سرخ بندرعباس را به ایمیدرو طی تنظیم وکالت‌نامه‌ای واگذار کرد، بر همین اساس ایمیدرو ۱۲ هکتار از این زمین‌ها را به شرکت تولیدی روی بندرعباس فروخته است اما؛ تاکنون سند مالکیتی به نام شرکت خریدار ثبت‌نشده، شرکت روی بندرعباس در دادگاه اجرای احکام در حال طی کردن تشریفات نقل‌وانتقال است.

یادداشت توضیحی صورت مالی +بورس نیوز

یادداشت توضیحی صورت مالی +بورس نیوز

نگاهی به صورت سود و زیان "فایرا"

بر اساس این گزارش صورت گرفته از سوی گروه تحقیق و مطالعات بورس نیوز، شرکت آلومینیوم ایران طی این دوره حسابرسی شده درآمد عملیاتی که از خود باقی گذاشت مبلغی برابر با ۴۷،۹۵۳ میلیارد ریال بود که ۶۲ درصد افزایش را در مقایسه با سال گذشته تجربه کرده بود، بیشترین درآمدی که توسط این شرکت فولادی شناسایی شد مربوط به فروش «شمش خالص» در بازار‌های داخلی و صادراتی بود که ۴۵،۲۸۸ میلیارد ریال درآمدزایی داشت.

روند درآمدهای ادوار گذشته آلومینیوم ایران+بورس نیوز

میزان درآمدی که از فروش شمش خالص به دست آمد، مبلغ ۲۵,۴۴۰ میلیارد ریال آن مربوط به بازار داخل کشور بود و ۴۴ درصد مابقی نیز در بازار صادراتی فروش رفت، نرخ فروش این محصول در بازار داخل کشور ۵۶ میلیون تومان در ازای هر تن شناسایی شد که نسبت به سال مالی ۱۳۹۹ با افزایش ۵۵ درصدی همراه بود.

فروش مقدار فروش 6 ماهه نخست 1400 فایرا (تن)+ بورس نیوز

مقدار کل فروش محصولات آلومینیوم ایران طی این دوره ۶ ماهه (منتهی به شهریورماه ۱۴۰۰) برابر با ۸۶،۲۰۱ تن بود که این مقدار فروش به تفکیک در بازار داخلی ۴۹،۶۰۷ تن و بازار صادراتی ۳۶،۵۹۴ تن گزارش شد، مقدار فروش محصولات فایرا در با اُفت ۱۲ درصد همراه بود.

شرکت آلومینیوم ایران میزان سود خالصی که در پایان دوره ۶ ماهه منتهی به شهریورماه ۱۴۰۰ به ثبت رساند برابر با ۱۴،۴۸۰ میلیارد ریال بود که ۱۰۵ درصد افزایش سود را طی نیمه نخست سال ۱۴۰۰ نسبت به سال گذشته به دست آورد و همچنین سود پایه هر سهم نیز در این دوره ۱،۵۰۴ ریال اعلام شد.

فروش فروش سود و زیان خالص فایرا+بورس نیوز

لازم به ذکر است که فایرا در این دوره به سود انباشته ۲۵،۰۶۶ میلیارد ریالی دست یافت که در مقایسه با پایان سال مالی ۱۳۹۹ با رشد ۴۳ درصدی روبه‌رو بوده است.

حال چند سوال پیش می‌آید:

  • چگونه این شرکت آلومینیومی با وجود دریافت وجه از ایمیدرو در سال ۸۷ مجددا اقدام به فروش بخشی از این زمین‌ها به شرکت روی بندرعباس به مساحت ۱۲ هکتار و نرخ ۲ میلیارد تومان کرده است؟
  • چرا از طرف شرکت روی بندرعباس طی دهه ۸۰ و ۹۰، هیچ فردی خواهان ثبت نقل و انتقال این جابه‌جایی در دفترخانه نشده بود؟
  • بر اساس صورت‌های مالی این شرکت، مجموع سود و زیان "فایرا" با روندی صعودی در سال‌های گذشته همراه شده و حال این سوال پیش می‌آید که چرا این پرونده در چنین برهه‌ای منتشر می‌شود!
  • آیا برخی حواشی مطرح شده به عزل و نصب‌های جدید این کارخانه در ارتباط است؟
  • تکلیف وثیقه‌ای که برای آلومینیوم المهدی گذاشته شد و شرکت ملی فولاد ایران نیز خواهان آن است، چه خواهد شد؟
  • حجم ریالی ناشی از بازخورد این شکایت‌ها در آینده شرکت چه تاثیری بر صورت‌های مالی شرکت خواهد گذاشت؟ 

بورس‌نیوز
به‌عنوان نخستین پایگاه اطلاع رسانی بازارسرمایه آماده درج پاسخ شرکت آلومینیوم ایران نسبت به سوال‌های مطرح شده است.

 

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
سهامداران

سهامداران "زگلدشت" آماده باشند

شرکت کشت و دام گلدشت نمونه اصفهان از زمان پرداخت سود به سهامداران خبر داد.
اقدام به افزایش سرمایه

اقدام به افزایش سرمایه "ثمسکن" در مجمع

مجمع عمومی فوق العاده شرکت گروه سرمایه گذاری مسکن در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۰۸برگزار خواهد شد.
سهامداران

سهامداران "فباهنر" با هم دیدار می کنند

مجمع عمومی عادی شرکت صنایع مس شهید باهنر در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۱۰ برگزار می‌شود.

"سفانو" در مسیر پرداخت سود قرار گرفت

شرکت سیمان فارس نو از زمانبندی پرداخت سود به سهامداران خبر داد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: