کد خبر : ۲۵۷۶۴۵
نیم نگاهی به بازار سرمایه ۵ اردیبهشت؛
۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۳
بازارسرمایه در روز دوشنبه ۵ اردیبهشت‌ماه در نخستین روز معاملاتی این هفته بازارسرمایه با آنکه روند منفی را آغاز کرده بود و حتی به شاخص ۱,۵۰۲ هزار واحدی رسیده بود اما؛ این روند نزولی را با صعود ۵ هزارواحدی همراه ساخت تا در نهایت شاخص کل با ۱,۵۰۷ هزارواحدی بسته شود.

شاخص‌کل مچ روند نزولی را خواباند/ رونق در کوچه سهم‌های کوچک

به گزارش بورس‌نیوز، بازارسرمایه در روز دوشنبه ۵ اردیبهشت‌ماه در نخستین روز معاملاتی این هفته بازارسرمایه با آنکه روند منفی را آغاز کرده بود و حتی به شاخص ۱,۵۰۲ هزار واحدی رسیده بود اما؛ این روند نزولی را با صعود ۵ هزارواحدی همراه ساخت تا در نهایت شاخص کل با ۱,۵۰۷ هزارواحدی بسته شود.

در مبادلات روز جاری گروه عرضه برق، گاز، بخار و آب گرم به دلیل مباحث مربوط به کمبود‌های احتمالی برق در تابستان و توجهاتی که به این موضوع می‌شود افزایش داشتند و این مسئله موجب رشد قابل توجه نماد رمپنا گردید.

در بازار امروز برخی گروه‌های کوچک‌تر میدان دار معاملات بودند. گروه‌هایی مانند محصولات کاغذ، محصولات فلزی، کاشی و سرامیک، سایر مالی و انبوه سازی از جمله این صنایع بودند.

شاخص‌کل مچ روند نزولی را خواباند/ رونق در کوچه سهم‌های کوچک

پله‌ای که شاخص بر آن ایستاد

با نگاهی به تابلوی مرجع بازارسرمایه می‌توان مشاهده کرد که امروز دوشنبه ۵ اردیبهشت‌ماه اینبار روند نزولی ابتدایی ساعات معاملات را با صعود جایگزین کرد.

شاخص کل با رشد ۲ هزار و ۵۸۶ واحدی نسبت به روز معاملاتی گذشته ۰.۱۷ درصد رشد داشته و به پله یک میلیون و ۵۰۷ هزار واحدی ایستاد.

اما؛ شاخص هم‌وزن نیز رشد معقولی را از خود نشان داد و با رشد ۳ هزار و ۱۱۲ واحد صعودی بود و این شاخص رشد ۰.۷۷ درصدی را نسبت به روز گذشته رقم زد.

تاثیرگذار امروز که شاخص را بدین گونه ترسیم کردند شامل "وامید"، "فارس"، "تاپیکو"، "فولاد" و "رمپنا" بود.

ولی اگر بخواهیم به پرتراکنش‌های بازار نگاه ویژه‌تری داشته باشیم، باید به سهم‌هایی مانند "خگستر" با تعداد ۱۸,۳۴۱ معامله، "شستا" با تعداد ۱۷,۶۵۹ معامله، "خساپا" با تعداد ۱۰,۵۴۱ معامله، "خودرو" با تعداد ۱۰,۰۶۴ معامله، "شپنا" با تعداد ۸,۴۹۹ معامله و "سپید" با تعداد ۸,۴۹۲ و "وخارزم" با تعداد ۷,۳۵۹ معامله اشاره داشت.

مجموع ارزش معاملات امروز بازارسرمایه تا این لحظه به ۵ هزار و ۱۳۸ میلیارد تومان رسید و این درحالی است که ارزش نقدی امروز بورس تهران بیش از ۴ هزار و ۲۷۹ میلیارد تومان حکایت می‌کرد.

امروز در بازارسرمایه ۸ میلیارد و ۴۴۶ هزار برگه سهم را در بیش از ۵۴۴ هزار معامله در خود به ثبت رساند.

برپایه این گزارش باید اشاره داشت که گروه‌های «خودرو» با حجم معامله ۷۸۹ میلیارد تومان، «فلزات اساسی» با حجم معامله ۳۷۴ میلیارد تومان و «شیمیایی» با حجم معامله ۲۹۶ میلیاردتومان و «سرمایه گذاری» به ارزش معامله ۲۴۳ میلیارد تومان جزو برترین‌های صنعت امروز بودند.

شاخص‌کل مچ روند نزولی را خواباند/ رونق در کوچه سهم‌های کوچک

جریان نقدینگی و صف‌ها به کدام سمت و سو حرکت کرد

با نگاهی به وضعیت ورود و خروج نقدینگی امروز می‌توان دریافت که تعداد ۴۲۲ سهم در بخش مثبت قرار داشته و تعداد ۱۷۶ سهم نیز جزو قفل در صف‌های خرید هستند که ارزش (۶۶۸.۴ میلیارد تومان) را دارند و از سوی دیگر، تعداد ۱۷۵ در بخش سرخ بازار حضور داشته که ۲۰ نماد در صف‌فروش ایستاده‌اند و ارزش آن نیز به (۴۴.۵ میلیارد تومان) می‌رسد.

برپایه این گزارش، ارزش صف خرید و ورود نقدینگی به تک‌سهم‌ها بیشتر واکنش نشان داده و نماد‌هایی مانند نماد‌های "خکاوه" به ارزش ۵۱,۳ میلیارد تومان، "فزر" به ارزش ۴۹,۳ میلیارد تومان، "فاراک" به ارزش ۴۳,۱ میلیارد تومان، "رمپنا" به ارزش ۲۹,۱ میلیارد تومان، "ثامید" به ارزش ۲۵,۱ میلیارد تومان در این لیست قرار گرفته‌اند.

از سوی مقابل نیز سهم‌های "انرژی ۱"، "فلوله"، "کهرام"، "سکارون" و "وسگلستا" جزو نماد‌های غضب کرده نقدینگی هستند.

صف‌نشین‌های جنب تابلوی بورس

در مجموع می‌توان اینگونه بیان کرد که بازارسرمایه از یک هزار و ۱۱۷ میلیارد تومان پول هوشمند پذیرایی کرد و به میزان ۹۶۰ میلیارد تومان نیز خروج پول هوشمند در بازار ثبت شد و ورود نقدینگی (خرید حقوقی) ۵۳ میلیارد تومانی را مشاهده کردیم.

"فزر" ۸۱ میلیارد تومان، "فاراک" ۵۷ میلیارد تومان، "رمپنا" ۱۸ میلیارد تومان، "زاگرس" ۱۷ میلیارد تومان، "بترانس" ۱۷ میلیارد تومان، بیشترین ورود پول حقیقی را به خود اختصاص دادند.

از طرف دیگر، "فملی" ۲۷ میلیارد تومان، "فولاد" ۱۷ میلیارد تومان، "آریا" ۱۷ میلیارد تومان، "شستا" ۱۶ میلیارد تومان خروج نقدینگی را به ثبت رساندند.

معاملات بلوکی و کد به کد

نماد "وگردش"، "کچاد"، "فملی" و "کگل" تا به این لحظه تنها معامله بلوکی امروز بازار بوده و نمادی در بخش کد به کد مشاهده نمی‌شود.

حجم‌های مشکوک در روز متعادل بازارسرمایه

امروز نیز می‌توان در جست‌وجوی سهم‌های با حجم مشکوک گشت و به نماد‌های "فزر" با حجم معامله ۳۸.۵ میلیون برگه سهم (بیش از پنج و نیم‌برابر میانگین حجم ماه)،  "فاراک" با حجم معامله ۴۳۷.۵ میلیون برگه سهم (بیش از هفت‌برابر میانگین حجم ماه)،  "رمپنا" با حجم معامله ۳۸.۵ میلیون برگه سهم (بیش از چهار و نیم‌برابر میانگین حجم ماه)،  "سنیر" با حجم معامله ۱۱ میلیون برگه سهم (بیش از پنج‌برابر میانگین حجم ماه)، "مادیرا" با حجم معامله ۷۸ میلیون برگه سهم (نه‌برابر میانگین حجم ماه) و "حتاید"با حجم معامله ۴۱ میلیون برگه سهم (بیش از سه‌برابر میانگین حجم ماه) اشاره کرد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
سهامداران

سهامداران "زگلدشت" آماده باشند

شرکت کشت و دام گلدشت نمونه اصفهان از زمان پرداخت سود به سهامداران خبر داد.
اقدام به افزایش سرمایه

اقدام به افزایش سرمایه "ثمسکن" در مجمع

مجمع عمومی فوق العاده شرکت گروه سرمایه گذاری مسکن در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۰۸برگزار خواهد شد.
سهامداران

سهامداران "فباهنر" با هم دیدار می کنند

مجمع عمومی عادی شرکت صنایع مس شهید باهنر در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۱۰ برگزار می‌شود.

"سفانو" در مسیر پرداخت سود قرار گرفت

شرکت سیمان فارس نو از زمانبندی پرداخت سود به سهامداران خبر داد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: