کد خبر : ۲۵۸۳۱۳
سود پایه هر سهم مجتمع گاز پارس جنوبی کاهش یافت؛
۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۰
شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی بابت خرید زمین و مستحدثات کمپ خلیج‌فارس، زمین کمپ بید خون، زمین اجاره به‌شرط تملیک سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس به دلیل مشکلاتی که وجود دارد موفق به اخذ سند مالکیت نشده است.

مجتمع گاز پارس جنوبی+بورس نیوز

به گزارش گروه تحقیق و مطالعات بورس نیوز، شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی یکی از شرکت‌هایی بود که دولت صورت‌های مالی آن‌ها را منتشر کرد، فعالیت این شرکت در حوزه بهره‌برداری، حفظ، تعمیر و نگهداری کلیه دستگاه‌ها و ماشین‌آلات استحصال گاز و مشتقات آن، وسایل و تجهیزات و ادوات آزمایشگاهی، تأسیسات و ساختمان‌های پالایشگاه و تأسیسات زیر بنایی، مخازن و تأسیسات بندری است.

این شرکت در صورت مالی حسابرسی شده خود که منتهی به ۳۰ اسفندماه ۱۳۹۹ است درآمدی که از خود برجای گذاشته برابر با ۵۶,۴۸۱ میلیارد ریال بود و با اینکه شاهد رشد درآمد‌ها نسبت به سال گذشته بود با افزایش بهای تمام‌شده نیز همراه و با کاهش سود ناخالص روبه‌رو بود و به مبلغ ۹,۴۵۳ میلیارد ریال دست‌یافت.

سود خالصی که توسط این مجتمع در صورت مالی منتهی به پایان اسفندماه ۱۳۹۹ به ثبت رسید برابر با ۶,۰۱۹ میلیارد ریال بود و همچنین سود پایه هر سهم ۱۱,۹۱۹ ریال اعلام شد و لازم به ذکر است که سود پایه نسبت به سال گذشته ۴۹ درصد اُفت را به دنبال داشت.

درآمدی که مجتمع گاز پارس جنوبی طی این دوره سالانه از خود باقی گذاشت مربوط به بازار داخلی و صادراتی بود و همچنین از بخش ارائه خدمات نیز درآمد کسب کرد، بیشترین درآمدی که به دست آمد متعلق به «فروش پروپان و بوتان صادراتی به شرکت ملی گاز» با ۱۷,۰۷۶ میلیارد ریال بود.

در این مطلب به نکاتی ازجمله موارد زیر می‌پردازیم:

• تسویه نشدن مطالبات از کارفرمایان

• دعوای حقوقی بابت غذا‌های رستوران و قرارداد‌های فی‌مابین

• پوشش نامناسب بیمه‌ای موجودی مواد و دارایی‌های ثابت مشهود

• تأسیسات اجاره‌ای اما؛ بدون انعقاد قرارداد

تسویه نشدن مطالبات از کارفرمایان

بر اساس این گزارش، شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی در صورت مالی منتهی به پایان اسفندماه ۱۳۹۹ مانده طلب خود از کارفرمایان را ۱,۵۳۱ میلیارد ریال اعلام کرد که مربوط به راه‌اندازی پالایشگاه‌های ششم، هفتم، هشتم، نهم و دهم بود و به‌عنوان پیمانکار فعالیت داشت و به همین جهت از کارفرمایان مربوط به دلیل اختلافات تسویه نشده است.

دعوای حقوقی مجتمع گاز پارس جنوبی بر سر میز غذا+بورس نیوز

بیشترین مطالباتی که جهت خدمات راه‌اندازی به ثبت رسیده مربوط به شرکت تکنو انرژی سپهر کیش (راه‌اندازی پالایشگاه ششم) هست که مبلغ آن بالغ‌بر ۷۱۷ میلیارد ریال شناسایی شد و لازم به ذکر است که این مبلغ در صورت مالی سال گذشته نیز اعلام‌شده بود و همچنین شاهد آن هستیم که موارد زیادی از مطالبات سال گذشته بدون تغییر باقی‌مانده و تسویه نشده‌اند.

دعوای حقوقی بابت غذا‌های رستوران و قرارداد‌های فی‌مابین

بر اساس این گزارش، بدهی پیش‌بینی‌شده وجود دارد که ناشی از طرح دعوی در محاکم حقوقی از سوی اشخاص شامل شرکت نانکو و پتروصنعت جنوب بابت غذای رستوران و قرارداد‌های فی‌مابین وجود دارد، موضوعی که می‌شد بدون دعوا و مرافعه نیز آن را حل کرد و به مراجع قانونی آن را نکشانند و برای خود هزینه اضافی نتراشند.

دعوای حقوقی مجتمع گاز پارس جنوبی بر سر میز غذا+بورس نیوز

پوشش نامناسب بیمه‌ای موجودی مواد و دارایی‌های ثابت مشهود

موجودی مواد و کالا، دارایی‌های ثابت مشهود و تأسیسات استیجاری شرکت از پوشش بیمه‌ای کافی به‌منظور جبران خسارت احتمالی برخوردار نیست.

دعوای حقوقی مجتمع گاز پارس جنوبی بر سر میز غذا+بورس نیوز

زمین و تأسیسات مجتمع گاز پارس جنوبی به‌صورت اجاره‌ای و متعلق به شرکت ملی نفت ایران است، جهت پوشش خسارات احتمالی کلیه اموال در مقابل خطرات ناشی از حریق، سیل و زلزله از پوشش بیمه‌ای برخوردار است و موجودی انبار نیز تحت پوشش بیمه قرار گرفت اما؛ همان‌طور که گفته شد از پوشش بیمه‌ای کافی برخوردار نیست.

تأسیسات اجاره‌ای اما؛ بدون انعقاد قرارداد

بر اساس این گزارش، تأسیسات پالایشگاه‌ها به‌صورت استیجاری از طرف شرکت ملی نفت ایران در اختیار مجتمع گاز پارس جنوبی است که در سال مالی منتهی به اسفندماه ۱۳۹۹ قراردادی از این بابت منعقد نشده و در این دوره ۴,۸۹۸ میلیارد ریال هزینه جهت اجاره تأسیسات در نظر گرفته است.

دعوای حقوقی مجتمع گاز پارس جنوبی بر سر میز غذا+بورس نیوز

شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی بابت خرید زمین و مستحدثات کمپ خلیج‌فارس، زمین کمپ بید خون، زمین اجاره به‌شرط تملیک سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس به دلیل مشکلاتی که وجود دارد موفق به اخذ سند مالکیت نشده است.

انتظار می رود، شرکت اقداماتی در پاسخ به برخی از سوالات سهامداران به شرح زیر مطرح می شود، انجام شود.

۱. اختلافات بین مجتمع گاز پارس جنوبی و کارفرمایان چیست که مطالبات آن‌ها ۲ سال است که پرداخت‌نشده است؟

۲. گره‌ای که با دست باز می‌شود چرا باید به محاکم قانونی برسد و شامل هزینه برای شرکت بشود؟

۳. چرا نباید پوشش بیمه‌ای کافی جهت خسارت‌های احتمالی در نظر گرفته شود؟

بورس‌نیوز به‌عنوان نخستین پایگاه اطلاع رسانی بازارسرمایه آماده درج پاسخ شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی را نسبت به سوال‌های مطرح شده دارد.

 

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.

"حخزر" برای پرداخت سود آماده می شود

شرکت کشتیرانی دریای خزر زمان پرداخت سود به سهامداران را منتشر کرد.
در مجمع

در مجمع "غپینو" ۹۰ ریال سود تقسیم شد

مجمع عمومی شرکت صنعتی مینو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۰۴ برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: