کد خبر : ۲۵۸۵۴۱
سایر درآمد‌ها از زیان‌دهی راه‌آهن جمهوری اسلامی جلوگیری کرد؛
۰۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۰
مبلغ سایر درآمد‌ها برابر با ۹,۶۴۰ میلیارد ریال شناسایی شد که بخش عمده آن را وجوه حاصل از یارانه تخصیصی تشکیل داده و هرکدام از مبالغ تحت عنوان کمک زیان عملیات جابه‌جایی مسافر، از منابع هدفمندی سازی یارانه‌ها و همچنین در قالب اوراق خزانه تخصیص‌یافته است.

راه‌بند ماده ۱۴۱ قانون تجارت بر سر راه راه‌آهن جمهوری اسلامی+بورس نیوز

به گزارش گروه تحقیق و مطالعات بورس نیوز، شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران یکی از شرکت‌های دولتی بود که صورت مالی آن برای عموم منتشر شد، ماهیت این شرکت ریلی تأمین امر حمل‌ونقل کشور اعم از بار و مسافر از طریق راه‌آهن و انجام معاملات و تحقیقات و مطالعات، فعالیت در زمینه حمل‌ونقل و امور مربوط به ایجاد، تجهیز، توسعه، نگهداری خطوط و تأسیسات راه‌آهن کشور است و بهره‌برداری از آن‌ها و مطالعه در خصوص فراهم کردن امکانات آموزشی لازم جهت تأمین کارکنان متخصص موردنیاز است.

مواردی که در این گزارش به آن پرداخته می‌شود:

۱. ماده ۱۴۱ قانون تجارت
۲. سایر درآمد‌ها به کمک زیان عملیاتی رسید
۳. مطالبات وصول نشده از سوی حمل‌ونقل ریلی رجاء
۴. محاسبه نشدن استهلاک دارایی‌ها
۵. اراضی فاقد مشخصات

ماده ۱۴۱ قانون تجارت راه‌بند راه‌آهن جمهوری اسلامی

مطابق با ماده ۱۴۱ قانون تجارت اگر بر اثر زیان‌های وارده حداقل نصف سرمایه شرکت از میان برود، هیئت مدیره مکلف است بلافاصله مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام را دعوت نماید تا موضوع انحلال یا بقاء شرکت مورد شور و رای واقع شود. به بیان ساده‌تر اگر نیمی از دارایی‌های یک شرکت از بین برود، نشانگر مواجهه شرکت با مشکلات جدی مالی است. در حقیقت این قانون اعضای هیئت مدیره را موظف می‌کند که چاره‌ای برای این موضوع بیندیشند.

شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی در صورت مالی که ارائه کرد میزان سرمایه خود را طی این دوره برابر با ۱۲۰,۵۷۸ میلیارد ریال ارائه کرد، با این توجه که زیان انباشته به ثبت رسیده توسط این شرکت حمل و نقل ریلی بالغ‌بر ۷۱,۱۶۰ میلیارد ریال بود که بیش از نصف میزان سرمایه اعلام شده است.

راه‌بند ماده ۱۴۱ قانون تجارت بر سر راه راه‌آهن جمهوری اسلامی+بورس نیوز

نکته قابل توجه این شرکت آن است که در یادداشت‌های توضیحی صورت مالی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران به این مسئله اشاره نشده است.

سایر درآمد‌هایی که به کمک راه‌آهن جمهوری اسلامی آمد

شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران در صورت مالی گزارش‌شده طی دوره منتهی به پایان اسفندماه ۱۳۹۹ درآمدی که از خود بر جای گذاشت برابر با ۴۳,۱۳۴ میلیارد ریال بود، این شرکت حمل‌ونقل طی این دوره مالی به زیان عملیاتی ۵,۰۰۸ میلیارد ریالی دست‌یافت که عمدتاً این مبلغ بر اثر هزینه‌ها (حقوق و دستمزد و مزایا، خدمات قراردادی) به‌دست‌آمده است.

با توجه به این زیان عملیاتی که شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران از خود بر جای گذاشت انتظار می‌رفت که همانند سنوات گذشته به زیان خالص دست یابد اما؛ سایر درآمد‌های این شرکت حمل‌ونقل ریلی به داد رسید تا این روند زیاندهی پایان پذیرد.

راه‌بند ماده ۱۴۱ قانون تجارت بر سر راه راه‌آهن جمهوری اسلامی+بورس نیوز

مبلغ سایر درآمد‌ها برابر با ۹,۶۴۰ میلیارد ریال شناسایی شد که بخش عمده آن را وجوه حاصل از یارانه تخصیصی تشکیل داده و هرکدام از مبالغ تحت عنوان کمک زیان عملیات جابه‌جایی مسافر، از منابع هدفمندی سازی یارانه‌ها و همچنین در قالب اوراق خزانه تخصیص‌یافته است.

مطالبات وصول نشده از سوی حمل‌ونقل ریلی رجاء

بر اساس این گزارش، دریافتنی‌هایی که شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران طی سال مالی منتهی به پایان اسفندماه ۱۳۹۹ از سوی سایر مشتریان به ثبت رسانده برابر با مبلغ ۲۷,۷۲۵ میلیارد ریال بود که از این مبلغ عمده‌ترین دریافتنی از سوی مشتریان مربوط به شرکت حمل‌ونقل ریلی رجاء است.

مبلغی که شرکت حمل‌ونقل ریلی رجاء باید به راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران پرداخت کند برابر با بالغ‌بر ۷,۱۵۹ میلیارد ریال است که بخش زیادی از این مبلغ به سنوات گذشته است، این مانده طلب مربوط به استفاده از خطوط ریلی، امکانات مربوط به ایستگاه‌ها، اماکن و کارگاه‌های عملیاتی است، همچنین درآمد شناسایی‌شده از تعداد ۲۰ ست ترن‌ست که از سال ۱۳۸۸ جهت بهره‌برداری در اختیار شرکت قرارگرفته در حساب‌ها به عمل نیامده است.

راه‌بند ماده ۱۴۱ قانون تجارت بر سر راه راه‌آهن جمهوری اسلامی+بورس نیوز

محاسبه نشدن استهلاک دارایی‌ها

تعداد ۲۱ ست قطار ۴ واگنه اتوبوس ریلی تحویلی که از محل افزایش ظرفیت حمل مسافر از وزارت راه و شهرسازی در سنوات گذشته مورد بهره‌برداری قرار گرفته بود، در دفاتر شرکت به ثبت نرسیده و بر همین اساس استهلاکی محاسبه نگردیده و حساب پیش‌پرداخت‌های سرمایه‌ای به دلیل عدم ثبت دارایی‌های ایجادی تعدیل نشده است.

بهره‌برداری از ۲۴۸ دستگاه لوکوموتیو‌های دیزلدر سال جاری و سنوات گذشته متوقف شده و اعمال تعدیلات ضروری است.

اراضی فاقد مشخصات

بر پایه این گزارش صورت ریز اراضی شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران فاقد مشخصات کامل است و نمی‌توان آن را با اسناد مالکیت موجود انطباق داد، متراژ بعضی از زمین‌های شرکت در اسناد مالکیت آن‌ها ثبت نشده، لازم به ذکر است که تعیین تکلیف زمین‌های اوقافی که در اختیار شرکت است به طور کامل حل و فصل نشده و در این خصوص آستان قدس رضوی بابت سنوات گذشته ۳۵۷ میلیارد ریال بابت بخشی از زمین مورد تصرف شرکت مطالبه کرده است.

انتظار می‌رود، شرکت اقداماتی در پاسخ به برخی از سوالات که به شرح زیر مطرح می‌شود، انجام دهد.

  • زمانیکه شرکت، زیان انباشته آن به بیش از نصف سرمایه رسیده در صورت مالی این موضوع افشا نشده است؟
  • راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران در چه زمانی اقدام به وصول مطالبات خود از شرکت رجاء می‌کند؟
  • آخرین وضعیت زمین‌های اوقافی آستان قدس رضوی و اراضی فاقد مشخصات ثبتی شرکت به کجا رسید؟

 بورس‌نیوز به‌عنوان نخستین پایگاه اطلاع رسانی بازارسرمایه آماده درج پاسخ شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران را نسبت به سوال‌های مطرح شده دارد.

 

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.

"حخزر" برای پرداخت سود آماده می شود

شرکت کشتیرانی دریای خزر زمان پرداخت سود به سهامداران را منتشر کرد.
در مجمع

در مجمع "غپینو" ۹۰ ریال سود تقسیم شد

مجمع عمومی شرکت صنعتی مینو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۰۴ برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: