کد خبر : ۲۵۸۵۶۹
با نظارت بورس اوراق بهادار، احتمال دخالت قیمت‌گذاری‌های به حداقل می‌رسد؛
۰۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۲
بازار سرمایه باید زمینه‌ای را فراهم کند تا صندوق‌های حمایت از اقتصاد دانش‌بنیان شکل بگیرند و اگر این اتفاق رخ دهد اقتصاد دانش‌بنیان کشور توسعه پیدا می‌کند.

بورس کالا، بهترین بازار برای عرضه کالا+بورس کالا

به گزارش بورس نیوز، آیت الله مصباحی مقدم رییس کمیته فقهی سازمان بورس اوراق بهادار در خصوص کمک بورس کالا به رشد و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان بیان کرد:

بورس کالا یک فایده و منفعتی که دارد، قیمت‌ها در این بازار رقابتی شکل می‌گیرد و علاوه بر آن معاملات در این بازار با شفافیت مالی همراه است و با توجه به نظارتی که بازار بورس اوراق بهادار بر بورس کالا دارد، اگر نظارت‌ها از سوی این سازمان با دقت صورت گیرد احتمال دخالت در قیمت‌گذاری‌ها به حداقل می‌رسد و یا حتی منتفی خواهد شد، بهترین بازار برای عرضه کالا بورس کالا است.

وی در خصوص نقش بازار سرمایه در تحقق یافتن و اثر بخشی شعار سال ۱۴۰۱ بیان کرد:

بازار سرمایه باید زمینه‌ای را فراهم کند تا صندوق‌های حمایت از اقتصاد دانش‌بنیان شکل بگیرند و اگر این اتفاق رخ دهد اقتصاد دانش‌بنیان کشور توسعه پیدا می‌کند و به تعداد شرکت‌ها افزوده می‌شود، در نتیجه استادان دانشگاه‌ها و دانشجویان تحصیلات تکمیلی به این عرصه ورود کنند و از منابع مالی که توسط سازمان بورس تأمین می‌شود و از صندوق‌های که به این هدف شکل می‌گیرد می‌توانند به تحقق شعار سال کمک داشته باشند.

مصباحی مقدم در نشست خبری «اقدامات کمیته فقهی ۱۴۰۱ و بررسی مسائل شرعی بورسی» گفت:

تأسیس صندوق وقف سهام موضوعی است که به آن پرداخته شده است، البته در گذشته کمیته فقهی بورس در این خصوص اظهار نظر کرده و جزء مصوبات کمیته فقهی بورس بوده است اما؛ آستان قدس رضوی تقاضا کرده بود که صندوقی بتواند راه‌اندازی کند در سازمان بورس تحت عنوان صندوق وقف سهام و کسانی که مایل هستند برای آستان قدس رضوی وقف کنند، علاوه بر املاک که در جای دیگری ثبت می‌شود، می‌توانند سهام خود را وقف کنند.

موضوع وقف سهام از اهمیت وبژه ای برخوردار است و بررسی شد که این وقف سهام مورد قبول قرار گرفت و استفتائات نیز از مراجع معظم تقلید صورت گرفت و با راه‌اندازی این نوع صندوق غالباً موافقت کردند، معنای آن این است که سهامی را در اختیار دارند، می‌توانند این سهام را به صندوق واگذار کنند ویا اینکه منابع مالی خود را به صندوق بدهند و از آن بخواهند تا سهام خاصی را خریداری یا وقف کند.

ضمناً این نکته وجود دارد که در وقف سهام، وقف‌کنندگان در شرایطی قید کنند که اگر ارزش سهام به شدت نزولی شد، این سهام را تبدیل به احسنت و تبدیل به سهام دیگری کنند.

 

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.

"حخزر" برای پرداخت سود آماده می شود

شرکت کشتیرانی دریای خزر زمان پرداخت سود به سهامداران را منتشر کرد.
در مجمع

در مجمع "غپینو" ۹۰ ریال سود تقسیم شد

مجمع عمومی شرکت صنعتی مینو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۰۴ برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: