۰۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۲
تامین سرمایه دماوند نخستین موافقت اصولی اوراق مرابحه بر اساس رتبه اعتباری را از سازمان بورس و اوراق بهادار اخذ کرد.

اولین اوراق مرابحه از طریق رتبه¬بندی در کشور اجرایی خواهد شد

به گزارش بورس نیوز، مهدی خاکپور، معاون تامین مالی شرکت اظهار کرد: اوراق مرابحه شرکت موتوژن اولین اوراق مرابحه در کشور است که از طریق رتبۀ اعتباری عرضه خواهد شد. به دلیل اینکه اوراق مرابحه معمولاً به منظور تأمین سرمایه در گردش شرکت‌ها استفاده می‌شود و این اوراق عمدتاً با پشتوانه دارایی منتشر نمی‌شود، یکی از دغدغه‌های اصلی در این روش، امکان استفاده از رتبۀ اعتباری در این اوراق بود که با همکاری سازمان بورس و اوراق بهادار این روش در کشور برای اولین بار اجرایی خواهد شد.وی ادامه داد: این روش تأمین مالی می‌تواند به شرکت‌های بورسی/فرابورسی با رتبه اعتباری مناسب کمک کند تا بدون توثیق سهام و یا حتی توثیق سهام کمتر و عدم استفاده از رکن ضامن بانکی، به منظور تأمین بخشی از سرمایه در گردش خود اوراق مرابحه منتشر کنند که منجر به کاهش هزینه‌های مالی و صرفه جویی در وقت و زمان و کاهش پروسۀ اجرایی انتشار اوراق و استفاده بهینه از دارایی‌ها برای شرکت‌های متقاضی تأمین مالی (بانی) خواهد شد.

قرارداد‌های ارکان و فرم‌های پذیره نویسی این اوراق برای اولین بار با هماهنگی واحد مدیریت نظارت بر بازار اولیه و واحد حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار تهیه و تنظیم شد.

معاون تامین مالی تامین سرمایه دماوند افزود: موافقت اصولی انتشار اوراق فوق الذکر در سوم خرداد ماه سال جاری توسط سازمان بورس و اوراق بهادار صادر شد. هدف از تامین مالی شرکت موتوژن تأمین بخشی از سرمایه در گردش به منظور خرید مواد اولیه شامل ورق‌های فولادی، ورق سیلیکون و مفتول مسی می‌باشد. نرخ سود اوراق ۱۸ درصد سالیانه با مواعد پرداخت هر سه ماه یکبار و دورۀ عمر اوراق ۴ ساله در نظر گرفته شده است. مبلغ این تأمین مالی ۸.۰۰۰ میلیارد ریال و ضمانت اوراق از طریق ترکیب رتبۀ اعتباری و توثیق سهام شرکت‌های فولاد آلیاژی ایران و شرکت سنگ آهن گهر زمین انجام خواهد شد.

به گفته خاکپور، رتبه اعتباری تخصیص داده شده به بانی (شرکت موتوژن) از سوی موسسۀ رتبه بندی پایا، رتبه اعتباری بلندمدت BBB+ می‌باشد. رتبه اعتباری مذکور به شرکت موتوژن و مجموعۀ سهامدار عمده شرکت کمک کرد که مبلغ ۷.۵۰۰ میلیارد ریال سهام بورسی/فرابورسی کمتری به منظور ضمانت اوراق توثیق نماید. این امر منجر به کاهش هزینه مالی و استفاده بهینه از دارایی‌های مجموعۀ سهامداری موتوژن خواهد شد.

لازم به ذکر است، مبلغ انتشار این اوراق مرابحه ۸.۰۰۰ میلیارد ریال می‌باشد و به منظور خرید مواد اولیه شرکت موتوژن منتشر خواهد شد، مشاوره عرضه، متعهدپذیره نویس و بازارگردان این اوراق شرکت تأمین سرمایه دماوند است. دوره عمر اوراق مرابحه چهار سال و با نرخ سود ۱۸ درصد سالیانه با مواعد پرداخت هر ۳ ماه یک بار از تاریخ انتشار می‌باشد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.

"حخزر" برای پرداخت سود آماده می شود

شرکت کشتیرانی دریای خزر زمان پرداخت سود به سهامداران را منتشر کرد.
در مجمع

در مجمع "غپینو" ۹۰ ریال سود تقسیم شد

مجمع عمومی شرکت صنعتی مینو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۰۴ برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: