کد خبر : ۲۵۸۹۴۲
درخصوص «لایحه اصلاح تبصره‌های (۱) و (۷) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور؛
۱۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۹
دولت با پیشنهاد وزارتخانه‌های نفت و صنعت، معدن و تجارت درخصوص «لایحه اصلاح تبصره‌های (۱) و (۷) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور» موافقت و لایحه‌ای در این زمینه تهیه و تقدیم مجلس کرد.

دولت با پیشنهاد وزارت صمت و نفت موافقت کرد

به گزارش بورس نیوز، دولت با پیشنهاد وزارتخانه‌های نفت و صنعت، معدن و تجارت درخصوص «لایحه اصلاح تبصره‌های (۱) و (۷) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور» موافقت و لایحه‌ای در این زمینه تهیه و تقدیم مجلس کرد. این پیشنهادات در جلسات هفتم و یازدهم اردیبهشت هیات دولت بررسی شد و پس از تصویب در روز هفتم خرداد، این لایحه به مجلس شورای اسلامی فرستاده شد.مجلس در قانون بودجه ۱۴۰۱ تصویب کرده بود که منابع لازم برای تامین مواد اولیه قیر دستگاه‌های اجرایی ذی ربط معادل حداقل ۱۹ هزار میلیارد تومان از محل منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران تعیین گردد، اما دولت معتقد است که با توجه به کاهش درآمد‌های شرکت ملی نفت ایران در سال‌های اخیر، بند (ز) تبصره ۱ بودجه تکلیفی غیر قابل اجرا است بنابراین لایحه‌ای تهیه کرد تا این تبصره بودجه اصلاح شود.

بند (ز) تبصره ۱ قانون بودجه ۱۴۰۱ تصریح می‌کند که «در سال ۱۴۰۱ وزارت نفت مکلف است معادل مبلغ یکصد و نود هزار میلیارد (۰۰۰ /۰۰۰ /۰۰۰ /۰۰۰ /۱۹۰) ریال نفت خام از محل منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران در اختیار پالایشگاه‌ها قرار داده و به میزان آن، به صورت ماهانه از ابتدای سال ۱۴۰۱ مواد اولیه قیر (وکیوم باتوم) در اختیار دستگاه‌های اجرایی موضوع این قانون قرار دهد. وزارت نفت مکلف است مابه التفاوت قیمت هر تن ۷۵ ملیون ریال با میانگین وزنی ماهانه قیمت‌های معاملاتی مواد اولیه (وکیوم باتوم) در بورس را با تعدیل قیمت ماهانه خوراک از طریق شرکت ملی پخش و پالایش جبران و اعمال حساب نماید. در صورت کاهش قیمت قیر، مقدار قیر تحویلی به دستگاه‌های موضوع این بند افزایش می‌یابد.»

با این حال دولت مخالفت خود با بند (ز) تبصره ۱ بودجه را ابراز داشته و دلیل آن را هم کاهش درآمد شرکت ملی نفت اعلام کرده است. سیدمحمد حسینی معاون پارلمانی رئیس‌جمهور در این زمینه گفت: «رویه قوانین بودجه سنواتی سال‌های گذشته، همواره بر تامین مواد اولیه قیر (وکیوم باتوم) از محل سهم دولت از فروش داخلی نفت خام به پالایشگاه‌های کشور بوده است. با توجه به کاهش درآمد‌های شرکت ملی نفت ایران در سال‌های اخیر و نیز کاهش سهم این شرکت از منابع تبصره (۱۴) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور نسبت به ارقام پیشنهادی لایحه دولت، تحمیل این بار مالی بر شرکت مذکور که معادل بیش از (۷۷%) سهم تعیین شده آن شرکت در تبصره مذکور می‌باشد و تکلیفی غیر قابل اجرا بوده و موجب ایجاد اختلال جدی در انجام وظایف محوله در استمرار تولید نفت و گاز کشور خواهد شد.»

همچنین لایحه اصلاح جزء (۱) بند (هـ) تبصره (۷) قانون بودجه هم با توجه به تاثیر کاهش حقوق گمرکی کالا‌ها بر کاهش قیمت تمام شده تولید کالا‌ها و به تبع آن، قیمت مصرف کننده نهایی، تقدیم مجلس شورای اسلامی شده است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی

افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" در سال جاری

با در نظر گرفتن سرمایه فعلی ۳۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" احتمالا  سهامداران این مجموعه باید منتظر یک افزایش سرمایه ۳۰۰ درصدی در سال ۱۴۰۱ در "غکورش" باشند. آنطور که مطرح شده است، این افزایش سرمایه از محل سود انباشته شرکت انجام خواهد شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.

"حخزر" برای پرداخت سود آماده می شود

شرکت کشتیرانی دریای خزر زمان پرداخت سود به سهامداران را منتشر کرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: