کد خبر : ۲۵۹۲۴۰
رئیس سازمان امور مالیاتی گفت:
۲۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۵
رئیس سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه رویکردمان را در بحث مالیات اصناف بر اساس مالیات مخفی یعنی تبصره ماده ۱۰۰ تغییر دادیم، گفت: از رویکرد سنتی به رویکرد داده محور حرکت کردیم.

مالیات

بورس نیوز: داود منظور، رئیس سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه رویکردمان را در بحث مالیات اصناف بر اساس مالیات مخفی یعنی تبصره ماده ۱۰۰ تغییر دادیم، اظهار کرد: از رویکرد سنتی به رویکرد داده محور حرکت کردیم.

وی با اشاره به نارضایتی‌ها و گلایه مندی‌های برخی واحد‌های صنفی، اضافه کرد: در جلسه‌ای با حضور بیش از ۵۰ نماینده اصناف از تهران و استان‌ها توافقات خوبی را انجام دادیم که گلایه مندی‌ها را بتوانیم مدیریت کنیم.

منظور ادامه داد: از جمله این که در همه ادارات کل مالیاتی همکاران ما در اداره کل به اضافه یک نفر از اصناف به عنوان نماینده و یک نماینده منتخب هم از فراکسیون اصناف مجلس شورای اسلامی مواردی که مورد اعتراض و گلایه فعالان اقتصادی به ویژه اصناف است مورد رسیدگی قرار می‌گیرد و برای این گلایه مندی‌ها تدبیر، چاره اندیشی و تصمیم گیری می‌کنیم.

وی افزود: اختیارات خودمان را به این کمیته‌ها تقسیم کردیم تا بتوانند به سرعت به مواردی که به تصمیم گیری نیاز دارد واکنش نشان دهند.

رئیس سازمان امور مالیاتی درخصوص شکایت مشاغلی که در استان‌ها شکایت دارند بیان کرد: ادارات کل مالیاتی ما در همه استان‌ها و همچنین شعب آن‌ها در شهر‌ها پاسخگوی مراجعات اصناف هستند.

منظور در این باره تغییر مالیات اصناف نسبت به سال گذشته و معافیت تعداد اصناف از مالیات خاطرنشان کرد: مالیات اصناف با توجه به آستانه‌ای که ستاد اقتصادی دولت تصویب کرد شامل همه اصنافی می‌شود که فروش آنها در سال گذشته کمتر از چهار میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان بوده است.

وی بیان کرد: برآورد ما در بانک اطلاعاتی ما این است که حدود دو و چهار دهم میلیون واحد صنفی واجد این شرایط هستند همچنین حدود یک و یک دهم میلیون واحد صنفی که در الگوی مالیات مخفی ما و در سامانه ما وارد می‌شوند، مالیاتشان صفر است و عملاً معافیت مالیاتی پیدا می‌کنند.

 رئیس سازمان امور مالیاتی اضافه کرد: برآورد ما این است که طبق اطلاعات سامانه، مالیات حدود ۸۰۰هزار واحد صنفی زیر پنج میلیون تومان خواهد بودو حدود ۴۰۰هزار واحد صنفی هم مالیاتشان بین پنج میلیون تا ۲۰میلیون تومان خواهد بود.  طبیعتاً این نوع تعاملی که با اصناف داریم کار را برای آن‌ها ساده کرده است بدون این که نیاز باشد آن‌ها به ادارات ما مراجعه و اسناد هزینه ارائه کنند.

منظور افزود: بر اساس اطلاعات فروش که از آن‌ها در اختیار داشتیم و بر اساس شرایط سود و سودآوری که برای اصناف مختلف در اختیار داشتیم مالیات‌های مخفی آن‌ها را به صورت کاملاً منصفانه محاسبه کردیم و به آن‌ها اطلاع رسانی می‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: طبیعتاً اصناف یا آن مالیات مخفی پیشنهادی ما را می‌پذیرند و پرداخت می‌کنند یا در همان جا تثبیت را انتخاب می‌کنند یا اگر علاقه‌مند نباشند می‌توانند اظهارنامه بدهند که ما به اظهارنامه آن‌ها رسیدگی کنیم.

رئیس سازمان امور مالیاتی گفت: تا امروز حدود یک میلیون اظهارنامه در قالب تبصره ماده ۱۰۰ یعنی مالیات مخفی دریافت کردیم که از این تعداد بیش از ۵۰۰ هزار مربوط به کسانی می‌شود که معافیت مالیاتی یا مالیات صفر داشتند و حدود ۲۰۰ هزار از مراجعین ما مالیاتی زیر پنج میلیون تومان داشتند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.

"حخزر" برای پرداخت سود آماده می شود

شرکت کشتیرانی دریای خزر زمان پرداخت سود به سهامداران را منتشر کرد.
در مجمع

در مجمع "غپینو" ۹۰ ریال سود تقسیم شد

مجمع عمومی شرکت صنعتی مینو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۰۴ برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: