کد خبر : ۲۵۹۷۸۴
در بازار سنگ آهن مشاهده می شود؛
۰۸ تير ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۰
قیمت سنگ آهن سه هفته متوالی کاهش داشته و این روند منعکس کننده کاهش اعتماد بازار نسبت به محرک های اقتصادی چین است که به نوبه خود تهدیدی برای تقاضای این ماده اولیه در ماه های آینده است.

کاهش قیمت سنگ آهن در سه هفته متوالی

بورس نیوز: شاخص قیمت سنگ آهن عیار ۶۲ درصد جمعه اخیر به ۱۱۶.۰۵ دلار در هر تن رسید که نسبت به هفته قبل ۴.۸ درصد کاهش داشت و نسبت به بالاترین قیمت خود در سال ۲۰۲۲ یعنی ۱۶۰.۳۰ دلار در هر تن ثبت شده در ۸ مارس ۲۷.۶ درصد کاهش را نشان می‌دهد. این اوج گیری ماه مارس به دلیل ترس از اختلال در عرضه بود که پس از حمله روسیه به اوکراین رخ داد. این کشور پنجمین صادرکننده سنگ آهن پس از استرالیا، برزیل، آفریقای جنوبی و کانادا است.

در حالی که تنش حاصل از جنگ اوکراین موقتی بود، بازار سنگ آهن به نشانه‌هایی که می‌گفت فعالیت اقتصادی چین علیرغم قرنطینه‌های کرونا و سیاست کووید صفر این کشور بهبود می‌یابد پاسخ مثبت نشان داد، ولی دیگر این امید هم بر باد رفته چرا که ظاهرا بخش ساخت و ساز که بزرگترین مصرف کننده فولاد است با رکود روبرو شد و فروش مسکن در ۵ ماه نخست سال در چین افت سالانه تقریبا ۱۷ درصدی داشت. هفته گذشته سنگ آهن ابتدا به کف ۷ ماهه رسید و ۱۰۹ دلار را لمس کرد، ولی سپس تا ۱۱۶ دلار خود را بالا کشید که به دلیل صحبت‌های امیدوار کننده ریاست جمهوری چین در مورد حمایت از اقتصاد این کشور بود. حال بازار منتظر است ببیند قبل از آن که هر تغییر قیمتی رخ دهد اقدام بعدی برای حمایت از قیمت‌ها چه خواهد بود.

رشد موجودی انبار‌ها و تقاضای کمتر سنگ آهن به دلیل کاهش تولید و برنامه تعمیرات کارخانه‌ها احتمالاً منجر به کاهش واردات سنگ آهن به چین در ماه‌های آینده می‌شود. گرچه برای ژوئن این طور به نظر نمی‌رسد.

به طور کلی، به نظر می‌رسد که بازار‌های سنگ آهن و فولاد تاکنون بر اساس این انتظار که پکن محرک‌های سریع و موثری را به خصوص در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ ارائه دهد پیش رفته اند. در حالی که ممکن است هنوز هم این اتفاق بیفتد، دیگر فعالان بازار به جای اینکه مقامات در مورد آن صحبت کنند، می‌خواهند شاهد افزایش تقاضای واقعی باشند.

 

پایان مطلب

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی

افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" در سال جاری

با در نظر گرفتن سرمایه فعلی ۳۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" احتمالا  سهامداران این مجموعه باید منتظر یک افزایش سرمایه ۳۰۰ درصدی در سال ۱۴۰۱ در "غکورش" باشند. آنطور که مطرح شده است، این افزایش سرمایه از محل سود انباشته شرکت انجام خواهد شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.

"حخزر" برای پرداخت سود آماده می شود

شرکت کشتیرانی دریای خزر زمان پرداخت سود به سهامداران را منتشر کرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: