کد خبر : ۲۵۹۹۱۲
وزیر راه و شهرسازی گفت:
۱۳ تير ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۷
به گفته وزیر راه و شهرسازی در چند ماه گذشته ۶۰۰ هزار واحد خانه خالی را شناسایی شده است.

شناسایی  هزار واحد خانه خالی در چندماه گذشته

بورس نیوز: رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی درخصوص آخرین وضعیت پروژه‌های نهضت ملی مسکن اظهار کرد: ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی بسیار مشکل است و سیر برنامه‌های طولانی است. متقاضیان باید ثبت نام کرده و پالایش انجام می‌شود. کار‌های زیر بنایی مانند تامین تسهیلات و تامین زمین در حال انجام است و کار‌های نرم افزاری انجام شده است. ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر ثبت نام کرده اند. برای ۳ میلیون واحد تامین زمین صورت گرفته و تامین اراضی یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد باقی مانده که تمامی اراضی تعیین تکلیف شده اند.

وی درباره اراضی طرح نهضت ملی مسکن افزود: بانک زمین برای حل مشکلات زمین تشکیل گرفته وطبق قانون جهش تولید مسکن اعلام شده که اراضی سایر دستگاه‌ها در اختیار وزارت راه وشهرسازی برای نهضت ملی مسکن قرار گیرد که البته با سازمان برنامه و بودجه تعارض منافع در این بخش داریم.

قاسمی درباره تهیه زمین بیان کرد: نهضت ملی مسکن متقاضی محور ساخته می‌شود و اراضی تهیه شده متناسب با متقاضیان پالایش شده تامین شده است. آماده شدن یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد ظرف ۱۰ ماه یک کار مهم است و یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد هم در مرحله آماده سازی است. ۴۰ شهر و شهرک جدید طراحی کرده ایم و به زودی عملیات اجرایی در آن‌ها اجرا می‌شود. در تهران شهرک ایوانکی است و بیشترین برای صنعت گران است و واحد‌های نهضت ملی مسکن به صورت ویلایی ساخته می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی درباره شیوه های ثبت نام ادامه داد: بخشی از واحد‌ها خود مالکی است و در شهر‌های که مشکل زمین نداریم زمین و تسهیلات داده می‌شود. ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار واحد در شهر‌های کوچک طبق تعهدی که داده شده ساخته می‌شود. در نهضت ملی مسکن برخلاف مسکن مهر فضای سبز و تراکم‌ها بسیار متفاوت شده و کیفیت تمامی واحد‌ها افزایش یافته است. یک میلیون و ۳۵۸ هزار واحد در حال بارگذاری در حال طراحی سایت، خاکبرداری، فنداسیون و نازک کاری است.

وی درباره آخرین وضعیت پروژه های مسکن مهر توضیح داد:  ۱۹۰ هزار واحد مسکن مهر باقی مانده است که بخش عمده‌ای از این واحد‌ها در قالب تعاونی بوده و توسط مدیران ناکارآمد این تعاونی‌ها اداره می‌شد. تیمی برای رسیدگی به این مشکل در نظر گرفته است و از محل قانون برنامه و بودجه برای این بخش هم تسهیلاتی در نظر گرفته ایم و تا پایان سال به اتمام می‌رسد.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به آخرین وضعیت بازار اجاره تاکید کرد: بخش قابل توجهی از مردم مستاجر هستند در سال‌های گذشته عقب ماندگی بسیاری در تولید مسکن داشته ایم و با توجه به میزان ازدواج در سال گذشته ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار کمبود داشته ایم. ۷تا ۸ میلیون مستاجر داریم. حتما قیمت‌ها تابع عرضه و تقاضا است. گزارش‌ها نشان می‌دهد این بسته حمایتی در قالب تعیین ۲۵ درصد نرخ اجاره و پرداخت تسهیلات توانسته این بازار را تا حدی کنترل کند و بخش قابل توجهی از جابه جایی‌ها کاسته شده است.

وی همچنین درباره وام ودیعه مسکن بیان کرد: رستم قاسمی: ۴۰ هزار میلیارد تومان برای تسهیلات ودیعه مسکن تصویب شده است. ۱۰۰ هزار نفر به بانک‌ها معرفی شده اند. این کار برای اقشار کم درآمد موثر است.

قاسمی خاطرنشان کرد: ساماندهی مشاوران املاک و سامانه کد رهگیری به وزارت راه وشهرسازی منتقل شده است. قرارداد‌های زیر زمینی کاملا مدیریت می‌شود و تمامی واحد‌هایی که خالی است و در قالب قرارداد‌های زیر زمینی بوده است مدیریت و کنترل می‌شود.

به گفته وزیر راه و شهرسازی در چند ماه گذشته ۶۰۰ هزار واحد خانه خالی را شناسایی شده است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی

افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" در سال جاری

با در نظر گرفتن سرمایه فعلی ۳۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" احتمالا  سهامداران این مجموعه باید منتظر یک افزایش سرمایه ۳۰۰ درصدی در سال ۱۴۰۱ در "غکورش" باشند. آنطور که مطرح شده است، این افزایش سرمایه از محل سود انباشته شرکت انجام خواهد شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.

"حخزر" برای پرداخت سود آماده می شود

شرکت کشتیرانی دریای خزر زمان پرداخت سود به سهامداران را منتشر کرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: