کد خبر : ۲۵۹۹۸۷
محمد جواد اسدی، وکیل و مشاوره حقوقی بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز تاکید کرد:
۱۴ تير ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۵

بورس نیوز:

قانون بازار اوراق بهادار سال ها قبل تدوین شده و حالا به نظر می رسد بخش هایی از این قانون نیازمند بازنگری جدی است.

محمد جواد اسدی، وکیل و مشاوره حقوقی بازار سرمایه، در گفتگو با بورس نیوز بیان کرد: نکته بسیار مهم در مسائل حقوقی بازار سرمایه کشور ما این است که ما عملا « قانون » برخود با تخلفات در بازارسرمایه نداریم، بلکه آنچه که در کشور ما حاکم است « دستورالعمل های داخلی » است. ضمن این که دستورالعمل های داخلی تعریف دقیقی از موضوعات تخلف و شخص مجرم و همچنین جرائم نکرده است و بیشتر جنبه نَقلی دارد و اگر کسی هم اراده کند، می تواند این دستورالعمل ها را ابطال کند.
اسدی گفت: البته مواردی هم بوده است که کسی به دنبال ابطال دستورالعمل های بازار سرمایه نبوده است، اما دستورالعمل ها به دلیل نقص هایی که داشته اند و یا با بازار سرمایه کشورمان منطبق نبوده، باطل شده اند. در نتیجه دستورالعمل های سازمان بورس جنبه بازدارندگی ندارد.

این کارشناس حقوقی بازارسرمایه بیان داشت: یک علت این که این دستورالعمل ها بازدارنده نیست این است که، دستورالعمل ها کپی شده از سایر کشورها است و با خیلی از موضوعات بازار سرمایه کشورمان سازگاری و انطباق ندارد.

بازار سرمایه برای برخورد با تخلفات نیاز به قانون دارد

اسدی گفت: سازمان بورس برای این که از ابزارهای خود برای شناسایی و برخورد با متخلف استفاده کند ناکام می ماند، زیرا آن کسانی که متخلف واقعی هستند پشت صحنه هستند و سازمان بورس ابزاری ندارد تا با آن ها برخورد لازم را انجام داد.

وی افزود: نکته بعدی این است که اگر سازمان بورس در برخورد از تخلف ها اگر هم بتواند از ابزارهای خود استفاده کند، نمی تواند به موقع از این ابزارها بهره ببرد، یعنی بعد از این که جرم روی داد ممکن است یک سال طول بکشد تا متخلف را شناسایی و او را احضار و با او برخورد کند. همچنین جرایم که برای متخلف در نظر گرفته میشه بسیار پایین است در چنین مواردی نمی توان انتظار داشت که دستورالعمل های بازار سرمایه بازدارنده باشند زیرا مجرم اثر خود را بر بازار سرمایه وارد کرده و رفته است و احتمالا سازمان بورس دیگر دستش به مجرم نخواهد رسید.

این کارشناس حقوقی بازار سرمایه در خاتمه تصریح کرد: با توجه به تجربیات قبلی، دراین جا باید بگویم که روند رسیدگی به تخلفات در بازارسرمایه خوب است.

 

 

پایان مطلب

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی

افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" در سال جاری

با در نظر گرفتن سرمایه فعلی ۳۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" احتمالا  سهامداران این مجموعه باید منتظر یک افزایش سرمایه ۳۰۰ درصدی در سال ۱۴۰۱ در "غکورش" باشند. آنطور که مطرح شده است، این افزایش سرمایه از محل سود انباشته شرکت انجام خواهد شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.

"حخزر" برای پرداخت سود آماده می شود

شرکت کشتیرانی دریای خزر زمان پرداخت سود به سهامداران را منتشر کرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: