کد خبر : ۲۶۰۰۰۸
نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت:
۱۵ تير ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۵
نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت:دولت سیزدهم با شناسایی منابع جدید مانند شناسایی منابع مالیاتی جدید، افزایش فروش نفت و دیگر منابع صادراتی در تلاش برای توقف کردن نرخ رشد تورم و نقدینگی است.

تلاش برای توقف کردن نرخ رشد تورم و نقدینگی

بورس نیوز: مهرداد گودرزوند چگینی، نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی درباره صفرشدن نرخ رشد نقدینگی در سال ۱۴۰۱ اظهار کرد: پیش از این در دولت دوازدهم استقراض از بانک مرکزی سبب رشد نقدیندگی شده بود تا جایی که ارزش پول ملی به شدت کاهش و نرخ تورم به شدت افزایش یافت.

وی افزود: در سال جاری چندین شوک از جمله حذف ارز ترجیحی، تغییر نرخ تسعیر گمرکی، افزایش قیمت جهانی موادغذایی و افزایش دستمزد‌ها را در اقتصاد کشور تجربه کردیم. علی رغم همه این مشکلات دولت استقراض از بانک مرکزی را کاهش داد و جلوی خلق پول را گرفت تا برای نخستین بار پس از ۹ سال، رشد ماهانه نقدینگی در فروردین امسال منفی شود.

نماینده مردم رودبار درخانه ملت تاکید کرد: دولت برای کنترل تورم برنامه ریزی دقیق دارد و اجرای این برنامه‌ها را آغاز کرده و به سمت کنترل تورم حرکت می‌کند که این روند به کاهش رشد قیمت‌ها منجر خواهد شد و در ادامه در ۶ ماه دوم بهبود سطح زندگی مردم به ویژه دهک‌های آسیب پذیر کشور را به دنبال خواهد داشت.

وی با بیان اینکه بهبود شرایط اقتصادی فقط از طریق سیاست‌های پولی امکانپذیر نیست، بر اهمیت ثبات مالی در رسیدن به اهداف اقتصادی کشور تاکید کرد و گفت: برای این هدف دولت باید هزینه‌های بخش تولید را کاهش دهد و نظارت بر قیمت‌ها را بیشتر کند تا از افزایش بی‌قاعده نرخ‌ها در کوتاه مدت جلوگیری کند. البته این روند در دستور کار و برنامه ریزی دولت است و به زودی اثرات آن را مشاهده خواهیم کرد.

گودرزوند چگینی با بیان اینکه چاپ بدون پشتوانه پول تاثیر مستقیمی بر بی ثباتی بازار دارد، تصریح کرد: چنین روندی در بودجه ریزی هم موثر است و چالش‌های بسیاری را ایجاد می‌کند.

این نماینده مجلس یازدهم ادامه داد: دولت سیزدهم با شناسایی منابع جدید مانند شناسایی منابع مالیاتی جدید، افزایش فروش نفت و دیگر منابع صادراتی در تلاش برای توقف کردن نرخ رشد تورم و نقدینگی است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی

افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" در سال جاری

با در نظر گرفتن سرمایه فعلی ۳۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" احتمالا  سهامداران این مجموعه باید منتظر یک افزایش سرمایه ۳۰۰ درصدی در سال ۱۴۰۱ در "غکورش" باشند. آنطور که مطرح شده است، این افزایش سرمایه از محل سود انباشته شرکت انجام خواهد شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.

"حخزر" برای پرداخت سود آماده می شود

شرکت کشتیرانی دریای خزر زمان پرداخت سود به سهامداران را منتشر کرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: