کد خبر : ۲۶۰۰۳۵
در پاییز سال گذشته رقم خورد؛
۱۵ تير ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۰
در پاییز سال گذشته ۱۲۰۰ پروانه ساختمانی از سوی شهرداری تهران صادر شده که دو فقره آن برای افزایش بنا بود و از ۱۱۹۸ فقره پروانه دیگر، ۱۱۷۳ فقره را بخش خصوصی و ۲۵ پروانه را نیز بخش دولتی دریافت کرده است. سهم تعاونی‌ها از این پروانه‌ها صفر بوده است.

صدور ۱۲۰۰ پروانه ساختمانی از سوی شهرداری تهران

بورس نیوز: مرکز آمار ایران گزارش وضعیت پروانه‌های ساختمانی شهر تهران و سایر شهر‌ها را طی پاییز ۱۴۰۰ منتشر کرد که بر اساس آن تعداد پروانه‌های ساختمانی صادر شده از سوی شهرداری تهران کاهش ۲۵.۴ درصدی نسبت به تابستان سال گذشته و کاهش ۲۵.۲ درصدی نسبت به پاییز ۱۳۹۹ داشته است.

در پاییز سال گذشته ۱۲۰۰ پروانه ساختمانی از سوی شهرداری تهران صادر شده که دو فقره آن برای افزایش بنا بود و از ۱۱۹۸ فقره پروانه دیگر، ۱۱۷۳ فقره را بخش خصوصی و ۲۵ پروانه را نیز بخش دولتی دریافت کرده است. سهم تعاونی‌ها از این پروانه‌ها صفر بوده است.

۱۰۳۳ فقره از ۱۲۰۰ پروانه ساخت در تهران طی پاییز ۱۴۰۰ دارای کاربری مسکونی بوده است.

آغاز به ساخت ۹۴۶۱ واحد مسکونی در تهران طی پاییز ۱۴۰۰

مرکز آمار ایران مساحت زیربنای پروانه‌های دریافتی (با احتساب تعداد طبقات) یک میلیون و ۸۷۱ هزار متر و بر اساس متراژ زمین ۴۳۱ هزار متر مربع اعلام کرده است؛ ۹۴۶۱ واحد مسکونی نیز از این پروانه‌ها احداث خواهد شد.

تعداد ۵۶ فقره از پروانه‌های ساختمانی برای ساختمان‌های ۴ طبقه و کمتر بوده و ۹۷۷ فقره از پروانه‌ها معادل ۹۴.۶ درصد برای ساختمان‌های ۵ طبقه و بالاتر صادر شده است.

این در حالی است که از مجموع ۱۰۳۳ پروانه مسکونی شهر تهران در پاییز ۱۴۰۰، تنها ۱۳۹ پروانه ساخت برای ساختمان اسکلت فلزی صادر شده و مابقی معادل ۸۹۲ فقره نیز درخواست پروانه احداث ساختمان بتنی بوده است.

بیشترین تعداد پروانه‌های ساختمانی صادر شده در تهران طی پاییز ۱۴۰۰ متعلق به منطقه ۴ پایتخت با ۱۴۲ فقره و کمترین تعداد نیز به منطقه ۱۹ با تنها یک فقره بوده است.

بیشترین مساحت زیربنای ساخت نسبت به متراژ زمین (تراکم ساختمانی) به منطقه یک تهران با ۲۰۵ هزار و ۷۸۶ متر مربع و کمترین مساحت زیربنا نیز به منطقه ۱۹ با ۵۲۳ متر اختصاص دارد.

مرکز آمار ایران تعداد پروانه‌های ساختمانی صادر شده از سوی شهرداری‌های سایر شهر‌های کشور غیر از پایتخت را طی پاییز ۱۴۰۰ معادل ۲۸ هزار و ۷۰۸ فقره اعلام کرده که نسبت به تابستان ۱۴۰۰ حدود ۱۰.۷ درصد و نسبت به پاییز ۱۳۹۹ نزدیک به ۳۰.۶ درصد کاهش داشته است.

۲۲ هزار و ۲۳۵ پروانه از این ۲۸ هزار و ۷۰۸ پروانه صادر شده در پاییز ۱۴۰۰ مربوط به ساختمان‌های با کاربری مسکونی بوده است.

سطح زیربنای این پروانه‌های صادر شده ۱۵ میلیون و ۸۴۷ هزار متر مربع و از نظر متراژ ۹ میلیون و ۷۰۵ هزار متر برآورد شده است. همچنین ۸۲ هزار و ۷۰۳ واحد مسکونی از این تعداد پروانه احداث خواهد شد.

از ۲۲ هزار و ۲۳۵ پروانه مسکونی صادره در شهر‌های مختلف طی پاییز ۱۴۰۰ تعداد ۵ هزار و ۱۷ پروانه معادل ۲۲.۵ درصد مربوط به ساختمان‌های ۵ طبقه و بیشتر و مابقی نسبت به ساختمان‌های ۴ طبقه و کمتر بوده است.

همچنین ۶۶.۸ درصد متقاضیان ساخت مسکن در شهر‌های غیر از پایتخت، اسکلت بتنی و ۱۳.۴ درصد اسکلت فلزی را مبنای ساخت و ساز قرار داده اند.

تعداد واحد مسکونی پیش بینی شده در پروانه‌های صادر شده برای احداث ساختمان در سال پاییز ۱۴۰۰ بالغ بر ۸۲ هزار و ۷۰۳ واحد بوده که نسبت به تابستان ۱۴۰۰ کاهش ۱۱.۶ درصدی و نسبت به پاییز ۱۳۹۹ نیز کاهش ۲۷.۳ درصدی داشته است.

گفتنی است در اردیبهشت امسال نیز بانک مرکزی آمار صدور پروانه‌های ساختمانی شهر تهران طی پاییز ۱۴۰۰ را اعلام کرده بود که بر اساس اعلام این بانک در ۳ ماهه سوم سال گذشته ۱۳۰۰ پروانه ساختمانی در شهر تهران صادر شده که نسبت به پاییز ۱۳۹۹ کاهش ۲۳.۶ درصدی داشته است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی

افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" در سال جاری

با در نظر گرفتن سرمایه فعلی ۳۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" احتمالا  سهامداران این مجموعه باید منتظر یک افزایش سرمایه ۳۰۰ درصدی در سال ۱۴۰۱ در "غکورش" باشند. آنطور که مطرح شده است، این افزایش سرمایه از محل سود انباشته شرکت انجام خواهد شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.

"حخزر" برای پرداخت سود آماده می شود

شرکت کشتیرانی دریای خزر زمان پرداخت سود به سهامداران را منتشر کرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: