کد خبر : ۲۶۰۰۷۳
محمد نوربخش کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز تاکید کرد:
۱۹ تير ۱۴۰۱ - ۰۷:۲۹

دست و پا زدن نمایشی برای مهار تورم

بورس نیوز:

با وجود رشد سودآوری بسیاری از شرکت های بازار در یک سال اخیر، قیمت سهام اما رشد چندانی نداشته است. اگرچه شاخص کل بورس در چند ماه گذشته کمی رشد داشته، ولی بعضی سهم‌ های کوچک و متوسط بازار چنین رشدی تجربه نکرده اند.

محمد نوربخش کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: دلیل عدم رشد بازار سرمایه، ابهاماتی است که بر سر این بازار سایه افکنده است. چشم انداز مبهم قیمت های جهانی و نیز فاصله نرخ ارز در سامانه نیما با بازار آزاد دو مانع اصلی رشد بازار سرمایه هستند.

مدیر سرمایه گذاری شرکت مهر اقتصاد مبین  افزود: البته عدم رشد قیمت سهام متناسب با سودآوری شرکت ها تا حدودی هم ناشی از پیشخور شدن تاثیر افزایش نرخ محصولات در گذشته بوده است. ضمن اینکه باید در نظر داشت که برخی شرکت ها هم اگرچه افزایش نرخ محصول داشته اند، ولی با افزایش قیمت تمام شده هم مواجه شده اند. مانند سهم‌هایی که مشمول دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی بودند و با هدف این ارز، هم قیمت تمام شده و هم‌ نرخ فروش شان افزایش یافت.

این کارشناس بازار سرمایه در رابطه با دغدغه احتمال کاهش قیمت های جهانی گفت: با توجه به شرایط کرونا، باید نگران افت احتمالی قیمت کامودیتی ها باشیم. کما اینکه قیمت نفت هم در روزهای اخیر کمی افت داشته و نگرانی بابت این کاهش قیمت ها، منطقی است. 

نوربخش در خاتمه با انتقاد از برخی سیاست های اقتصادی در شرایط رکودی بازار سرمایه، اظهار کرد: هرگز موافق قیمت گذاری دستوری نبوده ام و معتقدم اقدامات و مداخله های دستوری سیاست گذاران به بهامه کنترل تورم، مقطعی و نمایشی بوده و تلاش ها برای مداخله در قیمت گذاری صنایع هیچ تاثیری روی جلوگیری از تورم نداشته است. ولی به هر حال، تورم روز به روز در حال افزایش است و سیاست گذاران سعی می کنند با مداخله های این چنینی وعده دهند که تورم را مهار خواهند کرد و در نهایت هم نتیجه ای حاصل نخواهد شد.

 

پایان مطلب

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی

افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" در سال جاری

با در نظر گرفتن سرمایه فعلی ۳۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" احتمالا  سهامداران این مجموعه باید منتظر یک افزایش سرمایه ۳۰۰ درصدی در سال ۱۴۰۱ در "غکورش" باشند. آنطور که مطرح شده است، این افزایش سرمایه از محل سود انباشته شرکت انجام خواهد شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.

"حخزر" برای پرداخت سود آماده می شود

شرکت کشتیرانی دریای خزر زمان پرداخت سود به سهامداران را منتشر کرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: