کد خبر : ۲۶۰۰۸۸
عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌های مجلس گفت:
۱۸ تير ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۰
عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌های مجلس گفت: فعالیت‌های واسطه‌ای، مخرب و دلالی در تمامی کشور‌ها انجام می‌شود. مهم این است که با راه‌اندازی سامانه مودیان، کشور به یک بانک اطلاعاتی جامع دسترسی می‌یابد و می‌توانیم با تکمیل اطلاعات و اخذ مالیات‌های سنگین‌تر از فعالیت‌های سوداگرانه از طریق این سامانه، سرمایه‌ها را به سمت تولید سوق دهیم.

دسترسی کشور به بانک اطلاعاتی جامع با سامانه مودیان

بورس نیوز: محمدصالح جوکار، عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌های مجلس ضمن اشاره به مزایای بی شمار راه‌اندازی سامانه مودیان اظهار کرد: تاکنون نحوه مالیات‌گیری در ایران به صورت خوداظهاری و علی‌الرأس بوده است. متاسفانه یک بانک اطلاعاتی قوی در مورد درآمد افراد نداریم. به طور کلی ضعف‌هایی در نظام مالیاتی کشور وجود دارد که باید برطرف شود. اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان با این هدف صورت می‌گیرد که با اشراف به اطلاعات مودیان از فرار مالیاتی جلوگیری کنیم. برخی از افراد فرار مالیاتی دارند و هیچ‌گاه شناسایی نشده‌اند یا بخشی از فعالیت‌هایشان شناسایی شده است. با استفاده از سامانه مودیان می‌توانیم در راستای مقابله با آن‌ها گام برداریم.

وی ادامه داد: در حال حاضر بیشتر از کسانی مالیات می‌گیریم که اطلاعاتشان سهل الوصول است و در سطح خرد فعالیت دارند. در واقع ما به صورت خرده‌ای مالیات دریافت می‌کنیم و از فعالیت‌هایی که سود‌های کلان دارند، مالیات نمی‌گیریم. ما برخی قوانین را در کشورمان داریم که زیاد کارآیی ندارند. به طور مثال قانون معافیت مالیاتی در مناطق محروم را مصوب کرده‌ایم. در حالی که در این مناطق اتفاق خاصی نمی‌افتد. به طور مثال، صنایع مناطق محروم به ویژه در حوزه معادن و فولادی مزیتی برای این مناطق ندارند و در عین حال از مالیات معاف شده‌اند. این مسائل با عدالت در اخذ مالیات مغایرت دارد.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: متاسفانه هر کسی که بیشتر در دسترس باشد ما برای مالیات‌گیری به سمتش می‌رویم. کسانی که پنهان‌کاری دارند و اطلاعاتشان شفاف نیست از مالیات‌گیری دولت در امان هستند. این به معنای بی‌عدالتی در مالیات ستانی است و باید برای حل این مشکلات چاره‌اندیشی کنیم.

به گفته جوکار، ابتدایی‌ترین لازمه مالیات‌گیری در کشور این است که همه چیز شفاف باشد. همه چیز از طرف مالیات‌دهنده و مالیات‌گیرنده باید در کمال شفافیت باشد تا در نهایت جامعه از مزایای آن بهره‌مند شود. اصلاح نظام مالیاتی کشور و برخورداری از یک سیستم مالیات‌گیری درست به نفع تمام جامعه است. درآمد‌های حاصل از مالیات را می‌توان برای اداره بهتر به کار انداخت و در راستای توسعه کشور گام برداشت. این درآمد‌ها در پروژه‌های عمرانی در شهر‌ها و روستا‌ها به کار گرفته می‌شود و ضمن افزایش اشتغال به توسعه و آبادانی کشور می‌انجامد.

وی در ادامه گفت: بهتر است مردم را در مورد مزایای اصلاح نظام مالیات‌گیری کشور آگاه کنیم. اطلاع رسانی به مردم در مورد لزوم بهبود سازوکار مالیات‌گیری در کشور می‌تواند به اجرای بهتر قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان منجر شود. باید برای مردم توضیح دهیم که مالیات‌گیری صحیح در نهایت به نفع جامعه است و مردم از مزایای آن بهره مند می‌شوند.

جوکار در ادامه گفت: در حال حاضر درآمد کشور‌های پیشرفته از مالیات به دست می‌آید و منبع دیگری حتی برای هزینه‌های جاری دولت وجود ندارد. نکته مهم این است که تعامل بین مالیات دهندگان و مالیات گیرندگان باید به درستی برقرار شود. این طور است که مالیات دهنده انگیزه لازم را برای اعطای مالیات پیدا می‌کند. زیرا می‌داند که در نهایت این پروسه به نفع همه و از جمله خودش است.

وی در پایان گفت: فعالیت‌های واسطه‌ای، مخرب و دلالی در تمامی کشور‌ها انجام می‌شود. مهم این است که با راه‌اندازی سامانه مودیان، کشور به یک بانک اطلاعاتی جامع دسترسی می‌یابد و می‌توانیم با تکمیل اطلاعات و اخذ مالیات‌های سنگین‌تر از فعالیت‌های سوداگرانه از طریق این سامانه، سرمایه‌ها را به سمت تولید سوق دهیم. سامانه مودیان می‌تواند به ما کمک کند تا سازوکار عادلانه‌تری برای اخذ مالیات داشته باشیم و به افزایش درآمد‌های دولت و کاهش کسری بودجه‌اش کمک کنیم.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی

افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" در سال جاری

با در نظر گرفتن سرمایه فعلی ۳۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" احتمالا  سهامداران این مجموعه باید منتظر یک افزایش سرمایه ۳۰۰ درصدی در سال ۱۴۰۱ در "غکورش" باشند. آنطور که مطرح شده است، این افزایش سرمایه از محل سود انباشته شرکت انجام خواهد شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.

"حخزر" برای پرداخت سود آماده می شود

شرکت کشتیرانی دریای خزر زمان پرداخت سود به سهامداران را منتشر کرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: